TR/Prabhupada 0739 - Sri Caitanya Mahaprabhu İçin Çok Güzel Bir Tapınak İnşa Etmeye Çalışalım

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0738
Sonraki Sayfa - Video 0740 Go-next.png

Sri Caitanya Mahaprabhu İçin Çok Güzel Bir Tapınak İnşa Etmeye Çalışalım - Prabhupāda 0739


Lecture on CC Adi-lila 1.6 -- Mayapur, March 30, 1975

Caitanya-caritāmṛta yazarı, Kṛṣṇadāsa Kavirāja Gosvāmī, Śrī Caitanya Mahāprabhu'nun belirişinin sebebini anlatıyor. Sebebi Kṛṣṇa'nın " Rādhārāṇī'de ne var?" diye bilmek istemesi. O Madana-mohana'dır. Kṛṣṇa'nın diğer ismi... O çekicidir. Kṛṣṇa herkes içinçekicidir; Cupid, Madana için bile çekicidir. Madana maddi dünyada çekicidir ve O Madana-mohana'dır. Ve Rādhārāṇī, Madana-mohana-mohinī'dir, Madana-mohana'yı bile cezbeder anlamına gelir. Bu yüzden Kṛṣṇa anlamaya çalışıyor. " Ne var Rādhārāṇī'de bu kadar cezbeden? Ben bütün evreni cezbediyorum, ve O Beni cezbediyor." Bu his ile, Śrī Caitanya Mahāprabhu, tad-bhāvāḍhyaḥ lobhāt. Bunların hepsi aşkın sevgi ilişkileri. Lobhāt: Anlamak için açgözlülük var. Tad-bhāvādhyaḥ samajani: " Anne Śacī'nin rahminde belirdi." Samajani śacī-garbha-sindhau harīnduḥ. Hari, Tanrı'nın Yüce Şahsı, ay gibidir. Bu Māyāpur-candrodaya tapınağını kurduk. Fikir şu, Śrī Caitanya Mahāprabhu aynı ay gibidir. Śrī Caitanya Mahāprabhu burada Māyāpur'da belirdi; O yüzden burada ona "ay" denir. Bu yüzden candra diyoruz, Māyāpur-candra. Śrī Māyāpur-candra yükselirken... Yükselmek. Yükselmek demek dünyanın her yerine ay ışığı saçacak demek. Fikir bu, ayışığı. Śreyaḥ-kairava candrikā-vitaraṇam. Śreyaḥ-kairava. Caitanya Mahāprabhu dedi. Śrī Caitanya Mahāprabhu'yu odanızda saklamayın, ve bundan parasal kazanç sağlamayın. Buna gerek yok. Buna gerek yok. Śrī Caitanya Mahāprabhu'nun daha çok yükselmesine izin verin ki bu ay ışığı dünyanın her yerine dağılsın. Bu isteniyor. Bu yüzden bu tapınak yapıldı. Tabi ki Śrī Caitanya Mahāprabhu için çok güzel bir tapınak inşa etmeye çalışacağız. Bu sabah bunu düşünüyorduk. Buradan, bu ay, Śrī Kṛṣṇa Caitanya Mahāprabhu dağıtacak. Śreyaḥ-kairava-candrikā-vitaraṇaṁ vidyā-vadhū-jīvanam. Śrī Caitanya Mahāprabhu'nun Hare Kṛṣṇa hareketi... Paraṁ vijāyate śrī-kṛṣṇa-saṅkīrtanam. Bunu Śrī Caitanya Mahāprabhu Kendisi söyledi. Ceto-darpaṇa-mārjanam bhava-mahā-dāvāgni-nirvāpaṇaṁ śreyaḥ-kairava-candrikā-vitaraṇaṁ vidyā-vadhū-jīvanam (CC Antya 20.12). Vidyā-vadhū-jīvanam. Bu gerçek aydınlanma. Dünyanın her yerinde insanlar karanlık içindeler. Ay ışığı onları aydınlatacak. Onlar aptallar, mūḍha. Bu Bhagavad-gītā'da da anlatılıyor:

na māṁ duṣkṛtino mūḍhāḥ
prapadyante narādhamāḥ
māyayāpahṛta-jñānā
āsuri-bhāvam āśritaḥ
(BG 7.15)

Şu andaki aptal insanlar... Onların bilgili alimleri filozof, politikacı, ekonomist olarak tanıtılması çok pişman edici bir şey. Ama Bhagavad-gītā'da Kṛṣṇa'nın açıklamasına göre hepsi aptal ve rezil. Neden? Na māṁ duṣkṛtino mūḍhāḥ pra... Kṛṣṇa'ya teslim olmuyorlar. Kṛṣṇa geldi bu gezegende bu evrende belirdi " Teslim olun " propogandası yapmak çin. Sarva-dharmān parityajya mām ekam (BG 18.66). Ama onlar olmadılar. Bu yüzden Śrī Caitanya Mahāprabhu, Kṛṣṇa'nın adananı olarak... O Kṛṣṇa'dır.

namo mahā-vadānyāya
kṛṣṇa-prema-pradāya te
kṛṣṇāya kṛṣṇa-caitanya-
nāmne...
(CC Madhya 19.53)

O Kendisi Kṛṣṇa'dır. Kṛṣṇa çok merhametlidir. Önce Tanrı'nın Yüce Şahsı olarak geldi ve Tanrı'nın emri olarak " Teslim olun" dedi. İnsanlar olmadı. Sonra Kṛṣṇa adanan biçiminde geldi, kṛṣṇa-caitanya-nāmne, ve şimdi sadece Kṛṣṇa'yı değil Kṛṣṇa'nın sevgisini de veriyor size. Alın ve tüm dünyaya dağıtın. Bu isteniyor.

Çok teşekkür ederim.

Adananlar: aya Śrīla Prabhupāda. (son)