TR/Prabhupada 0877 - İdeal Değilseniz, O Zaman Merkez Açmak İşe Yaramaz

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

İdeal Değilseniz, O Zaman Merkez Açmak İşe Yaramaz
- Prabhupāda 0877


750519 - Lecture SB - Melbourne

Madhudviṣa: Bir köpek yiyenin birinci sınıf insan olması mümkün mi?

Prabhupāda: Ah, evet. Bu dili bu iki işle meşgul edin: Hare Kṛṣṇa söyleyin ve prasādamyiyin. Köpek yemeyi unutacaktır. (gülüşme) Hiç bir ayrım gözetilmez. Herkes takip ederse Kṛṣṇa bilinçli olabilir, başlangıçta bu iki kural: Hare Kṛṣṇa söylemek ve prasādam yemek. Hepsi bu. Test edin. Bir deneme yapın. Tapınak burda. Biz davet ediyoruz. Buraya gelin. Bu iki işi yapın. Ve bizim Madhudviṣa Mahārāj size prasādam ver dans edip şarkı söyleme şansı vermeye hazır. Hepsi bu. Zorluk nerde? Ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Hiç bir kayıp yok. Bir kazanç varsa, neden denemeyesiniz ki?

Madhudviṣa: Śrīla Prabhupāda, neden birinin buraya gelip Hare Kṛṣṇa söylemesi ve prasādam yemesi gerekli?

Prabhupāda: ... Çünkü burda merkez var. Herşey düzgünce yapılıyor. Öğreneceksiniz. Tıpkı öğrenmek için okula ya da üniversiteye gitmek zorunda olduğunuz gibi. Aynı şekilde, spiritüel hayat eğitimi almak zorundaysanız, buraya gelecekler ve insanların nasıl ideal olanı yaptığını görecekler. Ve sizler ideal olmalısınız. İdeal değilseniz, o zaman merkes açmak işe yaramayacaktır. Güzelce davranın, onlar gelecekler, görecekler ve öğrenecekler. Eğer bir okula giderseniz ve profesörler sahtekarsa, o zaman ne öğreneceksiniz? Her ikisi de karşılıklı. Siz profesör, öğretmen olarak hareket edeceksiniz. Hayatınız ideal olacak ve onlar gelip görecek ve öğrenecekler.

Kız adanan: Śrīla Prabhupāda, eğer krallara tün evreni yönetmeleri öğretildiyse, bu tüm dünyaları, evrende ki tüm dünyaları mı yoksa sadece bu dünyayı anlamına mı geliyor?

Madhudviṣa: Sadece bir kralık tüm dünyayı yönetmesinin nasıl mümkün olduğunu merak ediyor. Çok zor gibi görünüyor. Bu günlerde bizim bir sürü liderimiz var ve onlar idare edemiyor...

Prabhupāda: Onu unutun. Neden siz idare edemediğiniz için başkalarının da yapamayacağını düşünüyorsunuz? Siz kendi açınızdan düşünüyorsunuz. Ama var. Bu mümkün. Dolayısıyla bizim faaliyet alanımız bu değil. Bu diğerlerinin, politika ve... Bırakın biz... Bizim işimiz hayatımızın ruhsal halini nasıl iyileştireceğimizdir. Dünyaya hikmetmeseniz de farketmez. O halde neden dünyayı idare etmek için kaygıanıyorsunuz? Bu bizim işimiz değil. Siz Hare Kṛṣṇa mantrasını söyleyin ve prasādam yiyin. (gülüşme)