TR/Prabhupada 0906 - Sıfırlarınız Var. Krishna'yı koyun. On Olun

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0905
Sonraki Sayfa - Video 0907 Go-next.png

Sıfırlarınız Var. Krishna'yı koyun. On Olun
- Prabhupāda 0906


730418 - Lecture SB 01.08.26 - Los Angeles

Prabhupāda: Tıpkı devlette olduğu gibi, bir adam sokakta yattığı için, zavallı adamın hiç bir yardımı yok, onu öldürebilir miyim? Devlet beni mazur görür mü? "Hayır. Zavallı bir adamı öldürdüm. Hiçbir ihtiyacı yoktu. Toplumda ona hiç ihtiyaç yoktu. Öyleyse neden yaşasın ki?" Devlet beni şöyle mazur görür mü: "Çok iyi iş çıkardın?" Hayır. Zavallı adam da devletin bir öznesi, vatandaşı. Öldüremezsiniz. Neden bu felsefeyi o zavallı hayvana, ağaçlara, kuşlara, vahşi hayvanlara genişletmiyorsunuz, Onlar da Tanrının oğulları. Öldüremezsiniz. Sorumlu tutulacaksınız. Asılacaksınız. Sokakta ki zavallı bir adamı öldürmekle asılacağınız gibi. Fakirmiş farketmez. Benzer şekilde Tanrının gözlerinde böyle bir ayrım yoktur. Tanrı bir kenara, bilgili bir adamın görüşünde bile böçyle bir ayrım olmaz, "Bu fakir, bu zengin, bu siyah, bu beyaz, bu..." Hayır. Herkes canlı varlık, Tanrının önemli parçasıdır.

Bu nedenle Vaiṣṇava tüm canlı varlıkların tek velinimetidir. Onlar yükseltmeye çalışır. Bir Vaiṣṇava tüm canlı varlıkları Kṛṣṇa bilinci platformuna yükseltmeye çalışır. Lokānāṁ hita-kāriṇau. Tıpkı Rūpa Gosvāmī, Gosvāmīler gibi.. Lokānāṁ hita-kāriṇau tri-bhuvane mānyau śaraṇyākarau. Bir Vaiṣṇava'nın bu Hintli, bu Amerikan, bu... diye bir bakış açısı yoktur. Birisi bir yerde bana şöyle sordu: "Neden Amerika'ya geldiniz? Neden gelmeyeyim ki? Ben Tanrının hizmetkarıyım ve burası da Tanrının krallığı. Neden gelmeyeyim? Beni alıkoymak yapmacık. Beni alıkoyarsan, o zaman günahkar faaliyetler işleyeceksin. Tıpkı devlet hizmetlisi polisin her eve, herkesin evine girme hakkı olduğu gibi. Kanuna karşı gelme yoktur. Benzer şekilde Tanrının hizmetkarının da heryere gitme hakkı vardır. Kimse alıkoyamaz. Alıkoyarsa, o zaman cezalandırılacaktır. Çünkü Herşey Tanrıya aittir.

Dolayısıyla bu şekilde herşeyi oldukları gibi görmeliyiz. Kṛṣṇa bilinci budur. Kṛṣṇa bilinci kötürüm bir fikir değildir., Bu nedenle Kuntī: janmaiśvarya-śruta-śrībhir edhamāna-madaḥ pumān (SB 1.8.26), der. Sarhoşluk halini arttıran bu gibi kimseler Kṛṣṇa bilinçli olamaz. Böyle kimseler Kṛṣṇa bilinçli olamaz. Edhamāna-madaḥ. Çünkü onlar sarhoş olmuştur. Tıpkı sarhoş biri gibi, o şimdi tamamen sarhoş olmuş ve saçmasapan konuşuyor. Eğer biri derse ki: "Sevgili kardeşim, sen saçmasapan konuşuyorsun. İşte babam. İşte annem." Kim umursar ki? O sarhoş olmuş. Benzer şekilde tüm bu hergelelere, sarhoş hergelelere deseniz ki: "İşte Tanrı, anlayamazlar. Çünkü sarhoş olmuş. Bu yüzden Kuntī: tvām akiñcana-gocaram, der. Dolayısıyla birinin tüm bu sarhoş edicilerden kurtulması iyi bir nitelik. Janmaiśvarya-śruta-śrī... İyi doğum, iyi bir zenginlik, iyi bir eğitim, iyi bir güzellik. Bunlar kullanılabilir. Aynı kişi Kṛṣṇa bilinçli olduğu zaman... Tıpkı siz Amerikalı oğlanlar ve kızların yaptığı gibi. Sizler şarhoştunuz. Ama sarhoşluk sona erdiği zaman, daha iyi hizmet, Kṛṣṇa bilinci yaparsınız. Tıpkı Hindistan'a gittiğiniz zaman şaşırdıkları gibi, nasıl oluyor da bu Amerikalı oğlanlar ve kızlar o kadar Tanrı için deliyorlar. Çünkü bu onlara şunu öğretiyor: "Seni hergele. Öğren. Çünkü sen Batıulı ülkeleri taklit ediyorsun. Şimdi şuraya bak, Batılı ülkenin oğlanları ve kızları Kṛṣṇa bilincinde dans ediyorlar. Şimdi taklit et." Benim politikam buydu. Dolayısıyla şimdi meyve veriyor. Evet. O halde herşeyden faydalanılabilir. İyi ebeveynler; faydalanırsanız... Sarhoş kalırsanız, faydalanmazsanız, o zaman o kadar iyi bir varlık değildir. Ama iyi bir amaç için kullanabilirsiniz. Eğer varlığınız... Varlığı Kṛṣṇa'nın amacı için kullanırsanız, daha iyi bir durum olacaktır. Aynı örnek. Tıpkı sıfır gibi. Sıfırın değeri yoktur. Lakin sıfırın önüne bir koyar koymaz, hemen on olur. Hemen on. Bir diğer sıfır, yüz. Bir diğer sıfır, bin. Benzer şekilde bunlar janmaiśvarya-śruta-śrī. Sarhoş kaldıkça, hepsi sıfır. Ama Kṛṣṇa'yı koyar koymaz on, yüz, bin, milyon olur.

Adananlar: Jaya, Haribol (gülüşme)

Prabhupāda :Evet. Fırsat bu. Öyleyse bu fırsatınız var. Siz Amerikalı oğlanların ve kızların bu fırsatınız var. Sıfırlarınız var. Kṛṣṇa koyun. On Olun. (gülüşme) Evet.

Çok teşekkürler.

Adananlar: Haribol, Jaya Prabhupāda. Tüm Yücelikler Prabhupāda'ya!