TR/Prabhupada 0910 - Daima Krişna Tarafından Hükmedilen Olmaya Çalışmalıyız. Başarılı Hayat Budur

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0909
Sonraki Sayfa - Video 0911 Go-next.png

Daima Krişna Tarafından Hükmedilen Olmaya Çalışmalıyız. Başarılı Hayat Budur
- Prabhupāda 0910


730419 - Lecture SB 01.08.27 - Los Angeles

Daima Krişna Tarafından Hükmedilen Olmaya Çalışmalıyız. Başarılı Hayat Budur. Prabhupāda: Çünkü Kṛṣṇa'nın bedeni ile kendi arasında fark yoktur. O tamamen benlik, yüce ruhtur. Dolayısıyla bizim bu bedenimiz ve benliğimiz var. Ben benliğim ama bu bedene sahibim. O zaman geçekten Kṛṣṇa'ya bağımlı olduğumuz zaman, Kṛṣṇa kendi kendine yeter olduğu için, biz de Kṛṣṇa ile kendi kendimize yetebiliriz. Kaivalya, kaivalya-pataye namaḥ (SB 1.8.27). Māyāvādī filozoflar, monistler, onlar Yüce Olanla bir olmak ister. Yüce Olan kendi kendine yettiği için, onlarda Yüce Olanla bir olarak kendi kendine yetmek ister. Bizim felsefemiz de aynı, kaivalya. Ama biz Kṛṣṇa'ya bağımlıyız. Biz Kṛṣṇa ile bir olmuyoruz. Bu bir. Sadece Kṛṣṇa'nın buyruğuna uymayı kabul edersek, hiçbir anlaşmazlık olmaz, bu birliktir.

Bu Māyāvādī filozoflar, onlar sanıyor ki: "Neden bireysel, ayrı mevcudiyeti mi koruyayım? Karışayım..." Bu mümkün değildir. Çünkü biz yaratıldık... Yaratılmadık, başlangıcından beri ayrı önemli küçük parçalarız. Biz ayrılmış önemli parçalarız. Bu yüzden Kṛṣṇa Bhagavad-gītā'da der ki: "Benim sevgili Arjuna'm, sen, Ben ve bu savaş alanında toplanmış tüm bu kişiler, geçmişte bireydik. Şu an da bireyiz, ve gelecekte de birey olarak kalmaya devam edeceğiz. Bizim hepimiz bireyiz." Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām (Kaṭha Upaniṣad 2.2.13). O Yüce nityadır, bir sürü sayısız yaşam gücü arasında ki Yüce Yaşam Gücü. Bizler jīvayız, sayısız ananta. Kaç tane olduğumuzun sayısı yok. Sa anantyāya kalpate. Dolayısıyla bu anata, sayısız canlı varlık, ve Kṛṣṇa da bir canlı varlık ama O başlıcası. Fark bu. Nityo nityāna ...

Aynı lider olması gibi. Lider tektir ve takipçiler bir çoktur. Benzer şekilde, Kṛṣṇa Yüce Canlı Varlıktır, ve bizlerde altındaki, bağımlı canlı varlıklarız. Fark budur. Bağımlıyız, anlayabiliriz, eğer Kṛṣṇa bize yemek tedarik etmese, açlıktan ölürüz. Bu bir gerçek. Hİçbir şey üretemeyiz. Eko yo bahūnāṁ vidadhāti kāmān. Dolayısıyla Kṛṣṇa idame ettiriyor ve bizde idame ettiriliyoruz. Bu yüzden Kṛṣṇa hükmeden olmalı, bizler de hükmedilen. Bizim yapısak konumumuz bu. Bu nedenle bu maddi dünyada yanlış bir şekilde hükmeden olmaya çalışırsak bu yanılsamadır, Bundan vazgeçmeliyiz. Bundan vazgeçmeliyiz. Daima Kṛṣṇa tarafından hükmedilen olmaya çalışmalıyız. Başarılı hayat budur.

Çok teşekkürler.

Adananlar: Haribol, tüm yücelikler Prabhupāda'ya!