TR/Prabhupada 0921 - Yüce Nixon'la Birliktelik Kursanız Çok Gururlu Hissetmez Miydiniz?

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Yüce Nixon'la Birliktelik Kursanız Çok Gururlu Hissetmez Miydiniz?
- Prabhupāda 0921


730422 - Lecture SB 01.08.30 - Los Angeles

Tek taraflı hareket ederseniz... O da mükemmel değildir. Daga büyüğünü üretebildiğinizi farzedersek. Modern çağda en büyüğünü ürettiklerini sanmıyorum. Bhāgavatam'dan bilgi alıyoruz. Kardama Muni, Kapiladeva'nın babası, bir uçak, büyük bir şehir yarattı. Göllerle, bahçelerle, koca koca evlerle, sokaklarla bir şehir yarattı. Ve tüm şehir evrenin her yerine uçuyordu. Ve Kardama Muni eşine bütün gezegenleri, tüm gezegenleri gösterdi. Büyük bir yogiydi ve eşi Devahūti, Vaivasvata Manu'nun kızıydı, çok büyük bir kralın kızıydı. Böylece Kardama Muni evlenmeyi istedi, arzuladı. Hemen Vaivasvata Manu... Kızı Devahūti de dedi ki: "Sevgili babacığım, o bilgeyle evlenmek istiyorum." Derken kızını getirdi: "Bayım, işte benim kızım. Onu eşin olarak kabul et." Yani kralın kızıydı, çok varlıklı ama eşine gelince o kadar çok hizmet etmek zorunda kaldı ki çok inceldi ve zayıfladı, yeteri kadar yiyecek olmadan gece gündüz çalışıyordu.

Dolayısıyla Kardama Muni biraz şefkat duydu: "Bu kadın bana geldi. O kralın kızı ve benim korumam altında hiç bir rahatı yok. O halde onu biraz rahat ettireyim." Eşine sordu: "Nasıl rahat edeceksin? Kadının doğası iyi ev, iyi yemek, iyi elbise ve iyi çocuklar ile iyi eştir. Bu kadının arzusudur. Böylece onun en iyi kocaya sahip olduğunu göstermek için kendini kanıtladı. Öncelikle ona bütün zenginlikleri, koca koca evler, hizmetkarlar, servet verdi. Ve sonra yogik yöntemlerle onun tarafından bu uçak üretildi. Kardama Muni, bir insandı. Yogik yöntemle o kadar harika bir şey üretebildiyse... Ve Kṛṣṇa yogeśvaradır, tüm yogik mistik güçlerin efendisidir. Kṛṣṇa. Kṛṣṇa'ya Bhagavad-gītā'da Yogeśvara olarak hitap edilir. Biraz mistik güç kazansak, o kadar büyük önemli adam oluruz. Ve şimdi O tüm mistik gücün efendisi. Yatra yogeśvaro hariḥ (BG 18.78). Bhagavad-gītā'da denir ki Yogeśvara-Hari neredeyse, Kṛṣṇa, Tanrının Yüce Şahsiyeti, tüm mistik gücün efendisi de oradadır, ve Dhanurdhara Arjuna, Pārtha nerdeyse, herşey ordadır. Herşey ordadır.

O halde bunu hatırlamalıyız. Şöyle ki eğer kendinizi daima Kṛṣṇa'nın beraberliğinde tutarsanız, o zaman bütün mükemmeliyet ordadır. Yatra yogeśvaro hariḥ. Bütün mükemmeliyet ordadır. Ve Kṛṣṇa özellikle bu çağda kabul etti. Nāma-rūpe kali-kāle kṛṣṇa-avatāra, Kṛṣṇa bu çağda kutsal isim olarak enkarne oldu. Bu yüzden Caitanya Mahāprabhu der ki: "Sevgili Rab'bim, Sen o kadar naziksin ki Bana kutsal adın formunda ki Birlikteliğini veriyorsun." Nāmnām akāri bahudhā nija-sarva-śaktis tatrārpitā niyamitaḥ smaraṇe na kālaḥ (CC Antya 20.16, Śikṣāṣṭaka 2). "Ve bu kutsal isin her durumda zikredilebilir. Hiç bir sert ve katı kural yoktur." Hare Kṛṣṇa'yı heryerde söyleyebilirsiniz.

Tıpkı bu çocuklar gibi. Onlar da mantra söylüyor, onlar da dansediyor. Hiç de zor değil. Aynı bizim öğrencilerimiz gibi, yürürken tesbihlerini alıyorlar. Deniz kenarında yürüyorlar, yine de mantra söylüyorlar. Kayıp nerde? Ama kazanç o kadar büyük ki biz doğrudan Kṛṣṇa ile birliktelik kuruyoruz. Kazanç o kadar çok. O kadar gurur duyuyorsanız... Başbakan Nixon'la şahsen birliktelik kuruyorsanız, ne kadar gururlu hissedersiniz? "Oh, Başbakan Nixon'la beraberim." Öyleyse yüce Nixon'la birliktelik kuruyorsanız o kadar mutlu hissetmeyecek misiniz? (gülüşme) Kim milyonlarca Nixon yaratabilir?

Dolayısıyla bu sizin fırsatınız. Bu sebeple Caitanya Mahāprabhu: etādṛśī tava kṛpā bhagavan mamāpi (CC Antya 20.16, Śikṣāṣṭaka 2) der. "Sevgili Rab'bim, Sen Bana karşı o kadar iyisin ki her zaman, sürekli bana Senin birlikteliğini veriyorsun. Sen hazırlıklısın. Sen veriyorsun. Durdaivam īdṛśam ihājani nānurāgaḥ. Ama ben o kadar talihsizim ki. Bundan yararlanmıyorum." Durdaiva. Talihsizlik. Bizim bu Kṛṣṇa bilinci hareketimiz basitçe herkesten şunu rica ediyor: "Hare Kṛṣṇa söyleyin."