TR/Prabhupada 0923 - Bu Dört Direği Yıkın. Böylece Günahkar yaşamın Çatısı Çökecektir

From Vanipedia


Bu Dört Direği Yıkın. Böylece Günahkar yaşamın Çatısı Çökecektir
- Prabhupāda 0923


730422 - Lecture SB 01.08.30 - Los Angeles

Kṛṣṇa sıradan bir oğlan çocuğu, insan olarak ele alınırsa, Kṛṣṇa onuna sıradan bir insanmış gibi muamele gösterir. Kṛṣṇa Tanrının Yüce Şahsiyeti olarak kabul edilirse, adanan Tanrının Yüce Şahsiyeti'nin birlikteliğinden keyif alacaktır. Ve gayrişahsiyetçiler Brahmajyoti'den o kadar çok bayılıyorsa, O kaynağıdır. Bu yüzden O herşeydir. Brahmeti, paramātmeti, bhagavān iti śabdyate (SB 1.2.11).

Dolayısıyla bu çocuklar Tanrının öylesi yüksek Şahsiyeti'yle oynuyorlar. Nasıl, neden, nasıl o kadar talihli oldular Tanrının Yüce Şahsiyeti ile oynayacak kadar?

itthaṁ satāṁ brahma-sukhānubhūtyā
dāsyaṁ gatānāṁ para-daivatena
māyāśritānāṁ nara-dārakeṇa
sākaṁ vijahruḥ kṛta-puṇya-puñjāḥ
(SB 10.12.11)

Şimdi Kṛṣṇa ile oynayan bu çocuklar, çoban çocuklar, onlar da sıradan değil. Onlar en yüksek mükemmeliyete sahip ki Tanrının Yüce Şahsiyeti ile oynayabilmişler. Nasıl bu konuma eriştiler? Kṛta-puṇya-puñjāḥ. Pek çok yaşamdır dindar faaliyetlerle. Çünkü bu çocuklar pek çok yaşamdır çileler, fedakarlıklar çektiler hayatın en yüksek mükemmeliyetine ulaşmak için. Şimdi Kṛṣṇa ile şahsen eşit seviyede oyun oynama fırsatları var. Kṛṣṇa'nın Tanrının Yüce Şahsiyeti olduğunu bilmiyorlar. Bu vṛndāvana-līlādır. Çoban çocuklar, onlar Kṛṣṇa'yı tümüyle seviyor. Onların sevgisinin sonu yok. Vṛndāvan'da ki herkes. Tıpkı Yaśodā-mātā ya da Nanda Mahārāja gibi. Onlar Kṛṣṇa'ya karşı ebeveyn zevgisi içersinde. Dolayısıyla baba ve anne Kṛṣṇa'yı seviyor, arkadaşlar Kṛṣṇa'yı seviyor, kız arkadaşlar, onlar Kṛṣṇa'yı seviyor, ağaçlar Kṛṣṇa'yı seviyor, su Kṛṣṇa'yı seviyor, çiçek, inekler, buzağılar, herkes Kṛṣṇa'yı seviyor. Orası Vṛndāvan'dır. Öyleyse sadece nasıl Kṛṣṇa'yı seveceğimizi öğrenirsek, o zaman anında bu dünyayı Vṛndāvan'a çevirebiliriz. Tek merkezi nokta bu. Kṛṣṇa'nın nasıl sevileceği. Premā pum-artho mahān.

Bu nedenle Caitanya Mahāprabhu, dharma-artha-kāma-mokṣa (SB 4.8.41, CC Adi 1.90) dedi. İnsanlar bu dört şey peşinde. Dharma-artha-kāma-mokṣa. Caitanya Mahāprabhu bunu göz ardı etti. "Hayatın başarısı bu değildir." Elbette, bir insan... İnsan hayatı din, dharma kavramı olmadıkça başlamaz. Ancak günümüzde, Kali-yuga'da, dharma özellikle sıfır. Dolayısıyla Vedik hesaba göre, günümüz insan medeniyeti, onlar insan bile değil. Çünkü din yok. Din yok. Ahlak yok. Dindan faaliyetler yok. Umursamazlar. Herkes umursamadan herşeyi yapabilir. Önceden ahlak, ahlaksızlık, dinsiz, dindar vardı. Ama Kali-yuga'nın ilerlemesiyle, herşey yok oldu. Kali-yuga'da insanların yaklaşık yüzde sekseninin günahkar olduğu, tamamen günahkar olduğu söylenir. Ve pratikte de görebiliriz. Vermiş olduğumuz günah listesi, dört prensip, gayrimeşru cinsel hayat, sarhoş ediciler, et-yemek ve uyuşturucu. Bunlar günahkar yaşamın dört direği.

Bu yüzden biz öğrencilerimizden öncelikle bu dört direği yıkmalarını rica ediyoruz. Böylelikle günahkar yaşamın çatısı çökecektir. O zaman Hare Kṛṣṇa'yı söyleyin, aşkın pozisyonda sabit kalın. Basit metot. Çünkü kimse hayatı günahkarsa Tanrıyı idrak edemez. Bu mümkün değildir. Bu yüzden Kṛṣṇa: yeṣām anta-gataṁ pāpam (BG 7.28) der. Anta-gatam bitmiş demektir.