TR/Prabhupada 0928 - Yalnızca Krişna'ya Olan Katışıksız Aşkınızı Arttırın. Hayatın Mükemmeliyeti Budur

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0927
Sonraki Sayfa - Video 0929 Go-next.png

Yalnızca Krişna'ya Olan Katışıksız Aşkınızı Arttırın. Hayatın Mükemmeliyeti Budur
- Prabhupāda 0928


730423 - Lecture SB 01.08.31 - Los Angeles

Prabhupāda: Zihinle, herkes, biz zihnin hızını biliyoruz. Bir saniyenin on binde biriyle bile milyonlarca mil gidebilirsiniz. Zihnin hızı. O kadar hızlı. Burada oturuyorsunuz ve milyonlarca mil uzakta birşey gördüğünüzü farzedin, millerce uzakta, hemen... Zihniniz hemen gidebilir. Yani bu iki örnek verilir. Ne kadar bilimsel olduklarına bir bakın. Bu hergeleler ileri bir zihin ya da ileri bilimadamalrı olmadığını söyler. O zaman bu sözler nerden geliyor? Havanın hızı, zihnin hızı. Bir deney yapmadılarsa, bir bilgileri yoksa. Neden, nasıl bu kitaplar yazılmış?

Dolayısıyla, panthās tu koṭi-śata-vatsara-sampragamyo vāyor athāpi manasaḥ (BS 5.34). Ve hız, hızlı uçaklar nasıl üretildi? Muni-puṅgavānām. En büyük bilimadamları ve en büyük düşünür insanlar tarafından. Onlar tarafından üretildi. Öyleyse bu mükemmeliyet mi? Hayır. 'pyasti yat prapada-sīmny avicintya-tattve. Yine de bu yaradılışın ne olduğuna dair akıl almaz bir anlayışta kalacaksınız. Yine de, bu hızda koşabilecek kadar ileri olsanız da, en büyük bilimadamı ve en düşünür filozof olsanız da, yine de aynı bilinmez halde kalacaksınız. Yine de.

O halde Kṛṣṇa'yı nasıl çalışabiliriz? Ve Kṛṣṇa tüm bu şeyleri yaratmış. Yani Kṛṣṇa'nın bu şeyleri yarattığını anlayamazsanız, Kṛṣṇa'yı nasıl anlayabilirsiniz ki? Bu hiç mümkün değil. Mümkün değil. Bu yüzden adananlar için zihnin bu Vṛndāvan hali mükemmeliyettir. Kṛṣṇa'ıy anlamakla işleri yoktur. Kṛṣṇa'yı koşulsuz sevmek isterler. "Çünkü Kṛṣṇa Tanrı olduğu için seviyorum..." Onların zihniyeti böyle değil. Kṛṣṇa Vṛndāvan'da Tanrı olarak göstermiyor. Orada sıradan çoban çocuk olarak oynuyor. Ama bazı zamanlar, Tanrının Yüce Şahsiyeti olduğunu ispatlıyor. Ama onlar bunu bilmekle ilgilenmiyor.

Dolayısıyla Vṛndāvan'ın dışında.... Kuntīdevī gibi. Kuntīdevī Vṛndāvan'ın bir sakini değil. O Vṛndāvan'ın dışında, Hastināpur'un sakini. Dışardaki adananlar, Vṛndāvan'ın dışından olan adananlar, onlar Vṛndāvan'ın sakinlerini, onların ne kadar harika olduğunu çalışıyor. Ama Vṛndāvan'ın sakinleri, onlar Kṛṣṇa'nınne kadar büyük olduğunu bilmekle ilgilenmiyor. Fark bu. Dolayısıyla bizim işimiz sadece Kṛṣṇa'yı sevmek. Ne kadar Kṛṣṇa'ıy severseniz, o kadar mükemmel olursunuz. Kṛṣṇa'yı anlamak, Onun nasıl yarattığını anlamak gerekli değildir. Bu şeylerden orada bahsedilir. Kṛṣṇa Kendini Bhagavad-gītā'da fazlasıyla açıklıyor. Çok fazla Kṛṣṇa'yı bilme zahmetine girmeyin. Bu mümkün değil. Sadece Kṛṣṇa'ya olan katışıksız aşkınızı arttırın. Hayatın mükemmeliyeti budur.

Çok teşekkürler.

Adananlar: Hare Kṛṣṇa, jaya!