TR/Prabhupada 1043 - Biz Coca-cola İçmiyoruz. Pepsi-cola İçmiyoruz. Sigara İçmiyoruz

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 1042
Sonraki Sayfa - Video 1044 Go-next.png

Biz Coca-cola İçmiyoruz. Pepsi-cola İçmiyoruz. Sigara İçmiyoruz
- Prabhupāda 1043


751002 - Lecture SB 07.05.30 - Mauritius

Biri eğer bu maddi yaşama bağımlıysa, Kṛṣṇa bilinci hakkında ikna edilemez ya da anlayamaz. Bhagavad-gītā'da da söyleniyor, denir ki,

bhogaiśvarya-prasaktānāṁ
tayāpahṛta-cetasāṁ
vyavasāyātmikā buddhiḥ
samādhau na vidhīyate
(BG 2.44)

Maddi yaşam şekline fazlasıyla bağımlı olanlar — duyu tatmini anlamına geliyor... Maddi yaşam şekli demek duyu tatmini demektir. Ruhsal hayat ile maddi hayat arasında ki fark nedir? Bu çocuklar, Avrupalı ve Amerikalı bu çocuklar, onlar bu ruhsal yaşam şeklini benimsedi demek duyu tatmini sürecini durdurdular demektir. Gayri meşru cinsellik yok, et-yemek yok, kumar yok, sarhoş ediciler yok. Bu maddi yaşam şeklidir. Aksi halde, bu yaşamla o yaşam arasında ne fark kaldı?

Öyleyse eğer maddi yaşam şekline bağlı kalırsak, bu Kṛṣṇa bilinci hareketini anlamak çok çok zor olacaktır. Matir na kṛṣṇe parataḥ svato vā mitho 'bhipadyeta gṛha-vratānām. Neden? Şimdi, adānta-gobhiḥ. Adānta kontrolsüz demektir. Kontrolsüz. Bizim duyularımız kontrolsüzdür. Bu sabah, sahilde yürürken, bir sürü şey bulduk, Coca-cola kapağı, sigara izmaritleri ve diğer bir sürü şey. Yani bu Coca-colanın ne gereği var? Bu şeyleri bizim Topluluğumuzda bulmazsınız. Biz Coca-cola içmiyoruz. Pepsi-cola içmiyoruz. Sigara İçmiyoruz. Reklam yoluyla, zavallı müşteriyi kurban ederek büyük miktarda marketlerde satılan bir sürü şey... Ama bunlara gereksiz şeyler denir. Bu şeylere ihtiyaç yok. Ama adānta-gobhiḥ, duyular kontrol edilemediği için, onlar iş yapıyorlar. ONlar iş yapıyor, gereksiz şey. O halde biz duyuları kontrol etmek zorundayız. Gerçekten ruhsal hayat istiyorsa, bu maddi pençelerden gerçekten kurtulmak istiyorsak, o zaman duyuları nasıl kontrol edeceğimizi öğrenmek zorundayız. İstenen budur. İnsan yaşamnın amacı budur. İnsan yaşamının amacı budur. İnsan yaşamı kedi köpeklerin ve domuzların yaşamını taklit etmek için değildir. İnsan yaşamı bu değildir.