HU/Prabhupada 0481 - Krisna mindenkit vonzó, Krisna gyönyörű: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Hungarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0481 - in all Languages Category:HU-Quotes - 1968 Category:HU-Quotes -...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 6: Line 6:
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Seattle]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Seattle]]
[[Category:Tanulságos történetek - videók]]
[[Category:Kṛṣṇa mindenható - videók]]
[[Category:Az élőlények hiányosságai - videók]]
[[Category:Az odaadó szolgálat - videók]]
[[Category:Cselekedj megfelelő tudatban! - videók]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Hungarian|HU/Prabhupada 0480 - Isten nem lehet személytelen, hiszen mi is mind személyek vagyunk|0480|HU/Prabhupada 0482 - Az elme a ragaszkodás kialakulásának eszköze|0482}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 23:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|sciEZOxNDaI|Krisna mindenkit vonzó, Krisna gyönyörű<br />- Prabhupāda 0481}}
{{youtube_right|ydbtKemkmkc|Krisna mindenkit vonzó, Krisna gyönyörű<br />- Prabhupāda 0481}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/681018LE.SEA_clip4.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/681018LE.SEA_clip4.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 33: Line 41:
:asaṁśayaṁ samagraṁ māṁ
:asaṁśayaṁ samagraṁ māṁ
:yathā jñāsyasi tac chṛṇu
:yathā jñāsyasi tac chṛṇu
:([[Vanisource:BG 7.1|BG 7.1]])
:([[HU/BG 7.1|BG 7.1]])


Ha valaki elhiszi, hogy Kṛṣṇa, az Istenség Legfelsőbb Személyisége személyesen szól, ahogy ezt Arjuna is hitte, akkor az illető megértheti, Isten milyen. Másként lehetetlen. Asaṁśayam.  
Ha valaki elhiszi, hogy Kṛṣṇa, az Istenség Legfelsőbb Személyisége személyesen szól, ahogy ezt Arjuna is hitte, akkor az illető megértheti, Isten milyen. Másként lehetetlen. Asaṁśayam.  


Tehát a folyamat, az első lépés a mayy āsakta-manāḥ. Az embernek állandóan Kṛṣṇára kell gondolnia. Ez az a yoga folyamat, amelyet mint Kṛṣṇa-tudatos gondolkodás mutatunk be. Kṛṣṇa-tudatos gondolkodás. .. Mintha állandóan össze lennél kapcsolva egy elektromos erőműre, és az elektromos energiaellátás folytonos. Ehhez hasonlóan, ha állandóan Kṛṣṇára figyelünk, ami nem olyan nehéz. Kṛṣṇa mindenkit vonzó. Kṛṣṇa gyönyörű. Oly sok kedvtelése van. Az egész védikus irodalom tele van Kṛṣṇa kedvteléseivel A Bhagavad-gītā is teli van Kṛṣṇa tetteivel. Ha csupán azt megértjük, hogy Isten hatalmas, az a megértés semleges állapota. De ennél tovább és tovább kell fejlődnöd, hogy lásd, milyen nagyszerű is Ő. Azt, hogy Kṛṣṇa mennyire csodálatos, lehetetlen megértenünk, mert az érzékeink mindig tökéletlenek. De amennyire csak lehetséges, hallanunk kell Isten kedvteléseiről, a helyzetéről, és akkor az ember végig gondolhatja mindezt, és meghozhatja a saját döntését, saját érvelését. Akkor kétségtelenül megérted, Isten milyen. Az első lépés, mayy āsakta-manāḥ. Az utolsó fejezetben Kṛṣṇa elmagyarázta, hogy aki állandóan elmélyülten Kṛṣṇára gondol, egy kiváló, elsőrendű yogi. A ti országotokban nagyon népszerű a yoga rendszer, de nem tudjátok, ki elsőrendű yogi. Az elsőrendű yogi tulajdonságait elmagyarázza a Bhagavad-gītā: yoginām api sarveṣāṁ mad-gatenāntarātmanā ([[Vanisource:BG 6.47|BG 6.47]]), sok-sok ezer yogi közül az a yogi vagy bhakta-yogi, aki magában, a szívében mindig Kṛṣṇa formáját látja, ő a legkiválóbb minden yogi közül. Így hát folytatnotok kell ezt az elsőrendű yoga rendszert aminek a leírását itt megtaláljátok, mayy āsakta-manāḥ: ragaszkodnotok kell (Kṛṣṇához).
Tehát a folyamat, az első lépés a mayy āsakta-manāḥ. Az embernek állandóan Kṛṣṇára kell gondolnia. Ez az a yoga folyamat, amelyet mint Kṛṣṇa-tudatos gondolkodás mutatunk be. Kṛṣṇa-tudatos gondolkodás. .. Mintha állandóan össze lennél kapcsolva egy elektromos erőműre, és az elektromos energiaellátás folytonos. Ehhez hasonlóan, ha állandóan Kṛṣṇára figyelünk, ami nem olyan nehéz. Kṛṣṇa mindenkit vonzó. Kṛṣṇa gyönyörű. Oly sok kedvtelése van. Az egész védikus irodalom tele van Kṛṣṇa kedvteléseivel A Bhagavad-gītā is teli van Kṛṣṇa tetteivel. Ha csupán azt megértjük, hogy Isten hatalmas, az a megértés semleges állapota. De ennél tovább és tovább kell fejlődnöd, hogy lásd, milyen nagyszerű is Ő. Azt, hogy Kṛṣṇa mennyire csodálatos, lehetetlen megértenünk, mert az érzékeink mindig tökéletlenek. De amennyire csak lehetséges, hallanunk kell Isten kedvteléseiről, a helyzetéről, és akkor az ember végig gondolhatja mindezt, és meghozhatja a saját döntését, saját érvelését. Akkor kétségtelenül megérted, Isten milyen. Az első lépés, mayy āsakta-manāḥ. Az utolsó fejezetben Kṛṣṇa elmagyarázta, hogy aki állandóan elmélyülten Kṛṣṇára gondol, egy kiváló, elsőrendű yogi. A ti országotokban nagyon népszerű a yoga rendszer, de nem tudjátok, ki elsőrendű yogi. Az elsőrendű yogi tulajdonságait elmagyarázza a Bhagavad-gītā: yoginām api sarveṣāṁ mad-gatenāntarātmanā ([[HU/BG 6.47|BG 6.47]]), sok-sok ezer yogi közül az a yogi vagy bhakta-yogi, aki magában, a szívében mindig Kṛṣṇa formáját látja, ő a legkiválóbb minden yogi közül. Így hát folytatnotok kell ezt az elsőrendű yoga rendszert aminek a leírását itt megtaláljátok, mayy āsakta-manāḥ: ragaszkodnotok kell (Kṛṣṇához).
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 11:26, 1 October 2018



Lecture -- Seattle, October 18, 1968

Tehát az az érvelés, hogy ha a vörös vértestek eltűnnek, akkor az élet is véget ér, nem igaz. Annyi érv és ellenérv létezik. Valójában ez a tény, mert a szentírás, a szent emberek és a lelki tanítómester alapján beszélünk. Ez a megértés folyamata. A parányi agyaddal, tökéletlen érzékszerveiddel nem hozhatsz létre semmit.. Az emberi lények tökéletlenek. Mindig. Vegyük például azt, ahogy egy gyerek nézi a Napot, és ahogy egy tudós. Természetes, hogy a gyerek tudása a nappal kapcsolatban hiányos. De ugyanez a gyerek, ha egy tudós oktatja, már megértheti, hogy a nap milyen hatalmas. Ezért az érzékeink közvetítette tudás mindig hiányos marad. Hiteles forráshoz kell fordulnunk - az élet minden területén. Hasonlóan, ha valaki meg akarja érteni Istent, akkor a Bhagavad-gītānál kell menedéket vennie. Nincs más lehetőség. Nem okoskodhat úgy, hogy „Isten biztosan ilyen, vagy olyan", „Nincs Isten," „Isten halott", „Isten nem halott". Ez pusztán spekuláció. Kṛṣṇa azt mondja itt:

mayy āsakta-manāḥ pārtha
yogaṁ yuñjan mad-āśrayaḥ
asaṁśayaṁ samagraṁ māṁ
yathā jñāsyasi tac chṛṇu
(BG 7.1)

Ha valaki elhiszi, hogy Kṛṣṇa, az Istenség Legfelsőbb Személyisége személyesen szól, ahogy ezt Arjuna is hitte, akkor az illető megértheti, Isten milyen. Másként lehetetlen. Asaṁśayam.

Tehát a folyamat, az első lépés a mayy āsakta-manāḥ. Az embernek állandóan Kṛṣṇára kell gondolnia. Ez az a yoga folyamat, amelyet mint Kṛṣṇa-tudatos gondolkodás mutatunk be. Kṛṣṇa-tudatos gondolkodás. .. Mintha állandóan össze lennél kapcsolva egy elektromos erőműre, és az elektromos energiaellátás folytonos. Ehhez hasonlóan, ha állandóan Kṛṣṇára figyelünk, ami nem olyan nehéz. Kṛṣṇa mindenkit vonzó. Kṛṣṇa gyönyörű. Oly sok kedvtelése van. Az egész védikus irodalom tele van Kṛṣṇa kedvteléseivel A Bhagavad-gītā is teli van Kṛṣṇa tetteivel. Ha csupán azt megértjük, hogy Isten hatalmas, az a megértés semleges állapota. De ennél tovább és tovább kell fejlődnöd, hogy lásd, milyen nagyszerű is Ő. Azt, hogy Kṛṣṇa mennyire csodálatos, lehetetlen megértenünk, mert az érzékeink mindig tökéletlenek. De amennyire csak lehetséges, hallanunk kell Isten kedvteléseiről, a helyzetéről, és akkor az ember végig gondolhatja mindezt, és meghozhatja a saját döntését, saját érvelését. Akkor kétségtelenül megérted, Isten milyen. Az első lépés, mayy āsakta-manāḥ. Az utolsó fejezetben Kṛṣṇa elmagyarázta, hogy aki állandóan elmélyülten Kṛṣṇára gondol, egy kiváló, elsőrendű yogi. A ti országotokban nagyon népszerű a yoga rendszer, de nem tudjátok, ki elsőrendű yogi. Az elsőrendű yogi tulajdonságait elmagyarázza a Bhagavad-gītā: yoginām api sarveṣāṁ mad-gatenāntarātmanā (BG 6.47), sok-sok ezer yogi közül az a yogi vagy bhakta-yogi, aki magában, a szívében mindig Kṛṣṇa formáját látja, ő a legkiválóbb minden yogi közül. Így hát folytatnotok kell ezt az elsőrendű yoga rendszert aminek a leírását itt megtaláljátok, mayy āsakta-manāḥ: ragaszkodnotok kell (Kṛṣṇához).