HU/SB 3.26.43: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 38: Line 38:


<div class="purport">
<div class="purport">
Az éhséget lehet víz ivásával csökkenteni. Néha tapasztalhatjuk, hogy ha böjtöt fogadunk, a koplalás okozta kimerültség azonnal elszáll, ha időnként egy kis vizet iszunk. A Védák szintén azt mondják, ''āpomayaḥ prāṇaḥ'': „Az élet a víztől függ.” A vízzel mindent meg lehet nedvesíteni vagy le lehet hűteni. Lisztből víz hozzáadásával készíthetünk tésztát. Az agyag föld és víz keveréke. Ahogyan azt a Śrīmad-Bhāgavatam az elején elmondja, a víz az az összetevő, ami a különféle anyagi elemeket összetartja. Ha házat építünk, akkor valójában a víz az alapvető alkotóelem a téglákban. A tűz, a víz és a levegő az egész anyagi megnyilvánulásban örökké váltakozó elemek, de a víz közöttük a legfontosabb. A nagyon magas hőmérsékletet szintén csökkenteni lehet pusztán azzal, hogy vizet locsolunk a felforrósodott területre.
Az éhséget víz ivásával csökkenteni lehet. Néha tapasztalhatjuk, hogy ha böjtölünk, a koplalás okozta kimerültség azonnal elszáll, ha időnként egy kis vizet iszunk. A Védák szintén azt mondják, ''āpomayaḥ prāṇaḥ'': „Az élet a víztől függ.” A vízzel mindent meg lehet nedvesíteni, vagy le lehet hűteni. Lisztből a víz hozzáadásával készíthetünk tésztát. Az agyag, föld és víz keveréke. Ahogyan azt a Śrīmad-Bhāgavatam az elején elmondja, a víz a különféle anyagi elemek összetartó komponense. Ha házat építünk, akkor valójában a víz az alapvető alkotóelem a téglákban. A tűz, a víz és a levegő az egész anyagi megnyilvánulásban örökké váltakozó elemek, de a víz közöttük a legfontosabb. A nagyon magas hőmérsékletet szintén csökkenteni lehet pusztán azzal, hogy vizet locsolunk a felforrósodott területre.
</div>
</div>



Latest revision as of 19:07, 20 April 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


43. VERS

kledanaṁ piṇḍanaṁ tṛptiḥ
prāṇanāpyāyanondanam
tāpāpanodo bhūyastvam
ambhaso vṛttayas tv imāḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

kledanam—nedvesítve; piṇḍanam—kicsap; tṛptiḥ—elégedettséget okoz; prāṇana—fenntartja az életet; āpyāyana—felfrissít; undanam—lágyít; tāpa—hő; apanodaḥ—elűzve; bhūyastvam—bőséges; ambhasaḥ—víznek; vṛttayaḥ—a jellemző funkciók; tu—valójában; imāḥ—ezek.


FORDÍTÁS

A víz jellemzői a következőképpen nyilvánulnak meg: benedvesít más anyagokat, kicsapódást idéz elő különféle keverékekben, elégedettséget okoz, fenntartja az életet, meglágyít dolgokat, elűzi a meleget, szüntelenül áramlik a tavakba, s a szomjúságot csillapítva felfrissít.


MAGYARÁZAT

Az éhséget víz ivásával csökkenteni lehet. Néha tapasztalhatjuk, hogy ha böjtölünk, a koplalás okozta kimerültség azonnal elszáll, ha időnként egy kis vizet iszunk. A Védák szintén azt mondják, āpomayaḥ prāṇaḥ: „Az élet a víztől függ.” A vízzel mindent meg lehet nedvesíteni, vagy le lehet hűteni. Lisztből a víz hozzáadásával készíthetünk tésztát. Az agyag, föld és víz keveréke. Ahogyan azt a Śrīmad-Bhāgavatam az elején elmondja, a víz a különféle anyagi elemek összetartó komponense. Ha házat építünk, akkor valójában a víz az alapvető alkotóelem a téglákban. A tűz, a víz és a levegő az egész anyagi megnyilvánulásban örökké váltakozó elemek, de a víz közöttük a legfontosabb. A nagyon magas hőmérsékletet szintén csökkenteni lehet pusztán azzal, hogy vizet locsolunk a felforrósodott területre.