HU/SB 3.27.30: Difference between revisions
(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit) |
mNo edit summary |
||
Line 38: | Line 38: | ||
<div class="purport"> | <div class="purport"> | ||
A yogīk általában vonzódnak a misztikus yoga felkínálta képességek melléktermékeihez, mert általuk kisebbé tudnak válni a legkisebbnél vagy nagyobbá a legnagyobbnál, elérhetnek mindent, amire vágynak, olyan hatalommal rendelkezhetnek, hogy akár egy bolygót is létre tudnak hozni, vagy bárkit uralmuk alá tudnak hajtani. Azok a yogīk, akik nem rendelkeznek elegendő tudással az odaadó szolgálat | A yogīk általában vonzódnak a misztikus yoga felkínálta képességek melléktermékeihez, mert általuk kisebbé tudnak válni a legkisebbnél vagy nagyobbá a legnagyobbnál, elérhetnek mindent, amire vágynak, olyan hatalommal rendelkezhetnek, hogy akár egy bolygót is létre tudnak hozni, vagy bárkit uralmuk alá tudnak hajtani. Azok a yogīk, akik nem rendelkeznek elegendő tudással az odaadó szolgálat eredményéről, vonzódnak e képességekhez, ám ezek a képességek anyagiak; semmi közük sincs a lelki fejlődéshez. Ahogy a többi anyagi képességet is az anyagi energia hozza létre, azok a képességek, melyekre a misztikus yoga útján tesz szert valaki, szintén anyagiak. Egy tökéletes yogī elméjét nem csábítja semmilyen anyagi hatalom, hanem egyedül a Legfelsőbb Úr tiszta szolgálatához vonzódik. Egy bhakta számára a Brahman-ragyogásba olvadás folyamata pokolinak tűnik. Ő automatikusan szert tesz a yoga-képességekre vagy azok kezdeti tökéletességére, hogy szabályozni tudja az érzékeit. Ami a felsőbb bolygókra emelkedést illeti, a bhakta ezt puszta hallucinációnak tekinti. Egy bhakta kizárólag az Úr örök, szerető szolgálatára összpontosítja figyelmét, ezért a halálnak nincs hatalma fölötte. Ezen az odaadó szinten a tökéletes yogī elérheti az örök tudás és gyönyör állapotát. | ||
Latest revision as of 11:51, 12 May 2019
30. VERS
- yadā na yogopacitāsu ceto
- māyāsu siddhasya viṣajjate ’ṅga
- ananya-hetuṣv atha me gatiḥ syād
- ātyantikī yatra na mṛtyu-hāsaḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
yadā—amikor; na—nem; yoga-upacitāsu—a yoga segítségével kifejlesztett képességek; cetaḥ—a figyelem; māyāsu—māyā megnyilvánulásai; siddhasya—egy tökéletes yogīnak; viṣajjate—vonzódik; aṅga—kedves anyám; ananya-hetuṣu—nincs más oka; atha—azután; me—Nekem; gatiḥ—fejlődése; syāt—válik; ātyantikī—korlátlan; yatra—ahol; na—nem; mṛtyu-hāsaḥ—a halál hatalma.
FORDÍTÁS
Amikor egy tökéletes yogī figyelmét többé nem ragadják el a misztikus hatalom melléktermékei, melyek a külső energia megnyilvánulásai, akadálytalanul haladhat a Felém vezető úton, s így a halál ereje nem győzheti le őt.
MAGYARÁZAT
A yogīk általában vonzódnak a misztikus yoga felkínálta képességek melléktermékeihez, mert általuk kisebbé tudnak válni a legkisebbnél vagy nagyobbá a legnagyobbnál, elérhetnek mindent, amire vágynak, olyan hatalommal rendelkezhetnek, hogy akár egy bolygót is létre tudnak hozni, vagy bárkit uralmuk alá tudnak hajtani. Azok a yogīk, akik nem rendelkeznek elegendő tudással az odaadó szolgálat eredményéről, vonzódnak e képességekhez, ám ezek a képességek anyagiak; semmi közük sincs a lelki fejlődéshez. Ahogy a többi anyagi képességet is az anyagi energia hozza létre, azok a képességek, melyekre a misztikus yoga útján tesz szert valaki, szintén anyagiak. Egy tökéletes yogī elméjét nem csábítja semmilyen anyagi hatalom, hanem egyedül a Legfelsőbb Úr tiszta szolgálatához vonzódik. Egy bhakta számára a Brahman-ragyogásba olvadás folyamata pokolinak tűnik. Ő automatikusan szert tesz a yoga-képességekre vagy azok kezdeti tökéletességére, hogy szabályozni tudja az érzékeit. Ami a felsőbb bolygókra emelkedést illeti, a bhakta ezt puszta hallucinációnak tekinti. Egy bhakta kizárólag az Úr örök, szerető szolgálatára összpontosítja figyelmét, ezért a halálnak nincs hatalma fölötte. Ezen az odaadó szinten a tökéletes yogī elérheti az örök tudás és gyönyör állapotát.
Így végződnek a Bhaktivedanta-magyarázatok a Śrīmad-Bhāgavatam Harmadik Énekének huszonhetedik fejezetéhez, melynek címe: „Az anyagi természet megértése”.