HU/SB 3.28.6: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 38: Line 38:


<div class="purport">
<div class="purport">
A testben az életlevegőnek hat keringési köre van. Az első kör a gyomorban van, a második a szív területén, a harmadik a tüdők területén, a negyedik a szájpadláson, az ötödik a szemöldökök között, a legfelső, hatodik kör pedig az agy fölött. Az embernek rögzítenie kell az elméjét, szabályoznia kell az életlevegő keringését, és így a Legfelsőbb Úr transzcendentális kedvteléseire kell gondolnia. Egyetlen írás sem beszél arról, hogy a személytelenre vagy a semmire kell koncentrálnunk. A vers egyértelműen azt mondja: ''vaikuṇṭha-līlā''. Līlā kedvteléseket jelent. Ha az Abszolút Igazságnak, az Istenség Személyiségének nem lennének transzcendentálisak a cselekedetei, mi haszna lenne e kedvtelésekre gondolnunk? Egyedül az odaadó szolgálat folyamatán keresztül jut el az ember e koncentrálásig, azáltal, hogy az Istenség Legfelsőbb Személyiségének kedvteléseiről énekel és hall. Ahogy azt a Śrīmad-Bhāgavatam leírja, az Úr különféle bhaktáival való kapcsolatai szerint jelenik meg és távozik el. A védikus írások sokat beszélnek az Úr kedvteléseiről, például a kurukṣetrai csatáról és azokról a történelmi eseményekről, amelyek a bhakták, Prahlāda Mahārāja, Dhruva Mahārāja, Ambarīṣa Mahārāja és mások életére és tanításaira vonatkoznak. Az embernek csupán összpontosítania kell az elméjét egy ilyen elbeszélésre, elmélyülten örökké arra kell gondolnia, s akkor samādhiban lesz. A samādhi nem egy mesterségesen előidézett testi állapot. Ezt az állapotot akkor éri el valaki, ha elméjében valóban mindig mélyen az Istenség Legfelsőbb Személyiségére gondol.
A testben az életlevegőnek hat keringési köre van. Az első kör a gyomorban van, a második a szív területén, a harmadik a tüdők területén, a negyedik a szájpadláson, az ötödik a szemöldökök között, a legfelső, hatodik kör pedig az agy fölött. Az embernek rögzítenie kell az elméjét, szabályoznia kell az életlevegő keringését, és így a Legfelsőbb Úr transzcendentális kedvteléseire kell gondolnia. Egyetlen írás sem beszél arról, hogy a személytelenre vagy a semmire kell összpontosítanunk. A vers egyértelműen azt mondja: ''vaikuṇṭha-līlā''. Līlā kedvteléseket jelent. Ha az Abszolút Igazságnak, az Istenség Személyiségének nem lennének transzcendentálisak a cselekedetei, mi haszna lenne e kedvtelésekre gondolnunk? Egyedül az odaadó szolgálat – az Istenség Legfelsőbb Személyiségének kedvteléseiről való hallás és éneklés – folyamatán keresztül jut el az ember eddig az összpontosításig. Ahogy azt a Śrīmad-Bhāgavatam leírja, az Úr különféle bhaktáival való kapcsolatai szerint jelenik meg és távozik el. A védikus írások sokat beszélnek az Úr kedvteléseiről, például a kurukṣetrai csatáról és azokról a történelmi eseményekről, amelyek a bhakták, Prahlāda Mahārāja, Dhruva Mahārāja, Ambarīṣa Mahārāja és mások életére és tanításaira vonatkoznak. Az embernek csupán összpontosítania kell az elméjét egy ilyen elbeszélésre, elmélyülten örökké arra kell gondolnia, s ekkor samādhiban lesz. A samādhi nem egy mesterségesen előidézett testi állapot. Ezt az állapotot akkor éri el valaki, amikor elméje teljesen elmerült az Istenség Legfelsőbb Személyiségéről szóló gondolatokban.
</div>
</div>



Latest revision as of 09:53, 14 May 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


6. VERS

sva-dhiṣṇyānām eka-deśe
manasā prāṇa-dhāraṇam
vaikuṇṭha-līlābhidhyānaṁ
samādhānaṁ tathātmanaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

sva-dhiṣṇyānām—az életlevegő köreiben; eka-deśe—egy helyen; manasā—az elmével; prāṇa—az életlevegő; dhāraṇam—rögzítve; vaikuṇṭha-līlā—az Istenség Legfelsőbb Személyiségének kedvteléseire; abhidhyānam—koncentrálás; samādhānam—samādhi; tathā—így; ātmanaḥ—az elmének.


FORDÍTÁS

Amikor az életlevegőt és az elmét a testen belüli életlevegő hat keringési körének egyikére rögzítjük, s így elménket az Istenség Legfelsőbb Személyiségének transzcendentális kedvteléseire összpontosítjuk, azt az elme samādhijának, samādhānájának hívják.


MAGYARÁZAT

A testben az életlevegőnek hat keringési köre van. Az első kör a gyomorban van, a második a szív területén, a harmadik a tüdők területén, a negyedik a szájpadláson, az ötödik a szemöldökök között, a legfelső, hatodik kör pedig az agy fölött. Az embernek rögzítenie kell az elméjét, szabályoznia kell az életlevegő keringését, és így a Legfelsőbb Úr transzcendentális kedvteléseire kell gondolnia. Egyetlen írás sem beszél arról, hogy a személytelenre vagy a semmire kell összpontosítanunk. A vers egyértelműen azt mondja: vaikuṇṭha-līlā. Līlā kedvteléseket jelent. Ha az Abszolút Igazságnak, az Istenség Személyiségének nem lennének transzcendentálisak a cselekedetei, mi haszna lenne e kedvtelésekre gondolnunk? Egyedül az odaadó szolgálat – az Istenség Legfelsőbb Személyiségének kedvteléseiről való hallás és éneklés – folyamatán keresztül jut el az ember eddig az összpontosításig. Ahogy azt a Śrīmad-Bhāgavatam leírja, az Úr különféle bhaktáival való kapcsolatai szerint jelenik meg és távozik el. A védikus írások sokat beszélnek az Úr kedvteléseiről, például a kurukṣetrai csatáról és azokról a történelmi eseményekről, amelyek a bhakták, Prahlāda Mahārāja, Dhruva Mahārāja, Ambarīṣa Mahārāja és mások életére és tanításaira vonatkoznak. Az embernek csupán összpontosítania kell az elméjét egy ilyen elbeszélésre, elmélyülten örökké arra kell gondolnia, s ekkor samādhiban lesz. A samādhi nem egy mesterségesen előidézett testi állapot. Ezt az állapotot akkor éri el valaki, amikor elméje teljesen elmerült az Istenség Legfelsőbb Személyiségéről szóló gondolatokban.