HU/SB 3.22.14: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
(Vanibot #0035: BhagChapterDiac - change chapter link to no diacritics form)
 
Line 24: Line 24:


<div class="synonyms">
<div class="synonyms">
''aham''—én; ''tvā''—te; ''aśṛṇavam''—hallotta; ''vidvan''—óh, bölcs ember; ''vivāha-artham''—a házasság kedvéért; ''samudyatam''—felkészült; ''ataḥ''—mivel; ''tvam''—te; ''upakurvāṇaḥ''—nem fogadtál örök cölibátust; ''prattām''—felkínált; ''pratigṛhāṇa''—kérlek, fogadd el; ''me''—tőlem.
''aham''—én; ''tvā''—te; ''aśṛṇavam''—hallotta; ''vidvan''—ó, bölcs ember; ''vivāha-artham''—a házasság kedvéért; ''samudyatam''—felkészült; ''ataḥ''—mivel; ''tvam''—te; ''upakurvāṇaḥ''—nem fogadtál örök cölibátust; ''prattām''—felkínált; ''pratigṛhāṇa''—kérlek, fogadd el; ''me''—tőlem.
</div>
</div>


Line 31: Line 31:


<div class="translation">
<div class="translation">
Svāyambhuva Manu így folytatta: Óh, bölcs ember! Hallottam, hogy házasodni készülsz. Kérlek, fogadd el leányom kezét, amit felkínálok neked, hiszen nem fogadtál örökre cölibátust!
Svāyambhuva Manu így folytatta: Ó, bölcs ember! Hallottam, hogy házasodni készülsz. Kérlek, fogadd el leányom kezét, amit felkínálok neked, hiszen nem fogadtál örökre cölibátust!
</div>
</div>



Latest revision as of 14:13, 6 September 2020


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


14. VERS

ahaṁ tvāśṛṇavaṁ vidvan
vivāhārthaṁ samudyatam
atas tvam upakurvāṇaḥ
prattāṁ pratigṛhāṇa me


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

aham—én; tvā—te; aśṛṇavam—hallotta; vidvan—ó, bölcs ember; vivāha-artham—a házasság kedvéért; samudyatam—felkészült; ataḥ—mivel; tvam—te; upakurvāṇaḥ—nem fogadtál örök cölibátust; prattām—felkínált; pratigṛhāṇa—kérlek, fogadd el; me—tőlem.


FORDÍTÁS

Svāyambhuva Manu így folytatta: Ó, bölcs ember! Hallottam, hogy házasodni készülsz. Kérlek, fogadd el leányom kezét, amit felkínálok neked, hiszen nem fogadtál örökre cölibátust!


MAGYARÁZAT

A brahmacarya alapelve a cölibátus. Kétféle brahmacārī van. Az egyiket naiṣṭhika-brahmacārīnak hívják, ami azt jelenti, hogy egész életére cölibátust fogad, míg a másik az upakurvāṇa-brahmacārī, aki csak egy bizonyos kor eléréséig tesz nőtlenségi fogadalmat. Megfogadhatja, hogy huszonöt éves koráig marad nőtlen, s akkor a lelki tanítómester engedélyével megházasodhat. A brahmacarya a tanulóélet, az élet kezdete a lelki rendekben, s alapelve a cölibátus. Csak a családos ember engedheti meg magának az érzékkielégítést, a nemi életet, egy brahmacārī nem. Svāyambhuva Manu arra kérte Kardama Munit, hogy fogadja el leányát, hiszen nem tett naiṣṭhika-brahmacarya fogadalmat. Meg akart házasodni, s egy előkelő királyi család kiváló leányának kezét kínálták fel neki.