HU/SB 1.17.34

Revision as of 19:53, 16 March 2019 by TattvaDarsana (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


34. VERS

yasmin harir bhagavān ijyamāna
ijyātma-mūrtir yajatāṁ śaṁ tanoti
kāmān amoghān sthira-jaṅgamānām
antar bahir vāyur ivaiṣa ātmā


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yasmin—az ilyen áldozati ceremóniákban; hariḥ—a Legfelsőbb Úr; bhagavān—az Istenség Személyisége; ijyamānaḥ—imádják; ijya-ātma—minden imádott mūrti lelke; mūrtiḥ—formákban; yajatām—akik imádják; śam—jólét; tanoti—terjeszt; kāmān—vágyak; amoghān—sérthetetlen; sthira-jaṅgamānām—minden mozgó és mozdulatlan; antaḥ—belül; bahiḥ—kívül; vāyuḥ—levegő; iva—mint; eṣaḥ—mindannyiuknak ātmā  —  lélek.


FORDÍTÁS

Minden áldozati ceremóniában    —    még amikor egy félistent imádnak, akkor is    —    az Istenség Személyiségét, a Legfelsőbb Urat imádják, mivel Ő mindenki Felsőlelke, aki belül és kívül egyaránt jelen van, akár a levegő. Ő az egyedül, aki jóléttel jutalmazza az imádót.


MAGYARÁZAT

Megfigyelhetjük, hogy az emberek gyakran a félisteneket    —    Indrát vagy Candrát    —    imádják és nekik mutatnak be áldozatot, ám az áldozatok eredményeképpen akkor is a Legfelsőbb Úr jutalmazza meg őket, és egyedül Ő az, aki a legteljesebb mértékben biztosíthatja számukra a boldogulást. A félistenek, noha az imádat nekik szól, nem tehetnek semmit az Úr jóváhagyása nélkül, mert az Úr a Felsőlélek mindenkiben, mozgóban és mozdulatlanban egyaránt.

A Bhagavad-gītā következő ślokájában (BG 9.23) az Úr Maga erősíti meg ezt:

ye ’py anya-devatā-bhaktā
yajante śraddhayānvitāḥ
te ’pi mām eva kaunteya
yajanty avidhi-pūrvakam

„Ó, Kuntī fia, amit az ember a félisteneknek ajánl, igazi tudás nélkül teszi, hiszen valójában Engem illet az.”

Az igazság az, hogy a Legfelsőbb Úr egyetlen. Nincsen más Isten, csak az Úr Maga, így örökké fölötte áll az anyagi teremtésnek. Sokan vannak azonban, akik a félisteneket imádják, a napot, a holdat vagy Indrát, akik csupán anyagi képviselői a Legfelsőbb Úrnak. Ezek a félistenek a Legfelsőbb Úr közvetett, minőségi képviselői. Egy művelt bölcs vagy bhakta azonban tudja, hogy ki kicsoda. Közvetlenül a Legfelsőbb Urat imádja, és nem térítik el az anyagi, minőségi képviselők. Akik azonban nem eléggé okosak, azok az Úr e képviselőit imádják, de imádatuk nem megfelelő, mert szabálytalan.