HU/Prabhupada 0517 - Attól, hogy egy gazdag családban születtél, még nem válsz immunissá a betegségekkel szemben

Revision as of 20:21, 17 September 2020 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0019: LinkReviser - Revise links, localize and redirect them to the de facto address)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 7.1 -- Los Angeles, December 2, 1968

A jógának arra módjára válaszul Kṛṣṇa itt egyenesen megmondja: mayy āsakta-manāḥ. Ha az elméd próbálod Kṛṣṇa oly csodálatos formájára összpontosítani... Rādhārāṇīval és a társaival érzi jól Magát. Majd mayy āsakta-manāḥ pārtha yogam, ha ezt a jógát gyakorlod, mad-āśrayaḥ, yuñjan mad-āśrayaḥ... Ezt a jógát kell végezned, és ugyanakkor menedéket venni Kṛṣṇánál. Mad-āśrayaḥ. Az āśrayaḥ jelentése „az Én védelmemben.” Ezt nevezik meghódolásnak. Ha nehéz helyzetben vagy és elmész egy barátodhoz, meghódolsz neki, hogy „Kedves barátom, te olyan nagyszerű, erős és befolyásos vagy. Nagy veszélyben vagyok. Meghódolok neked. Kérlek, védj meg...” Ezt megteheted Kṛṣṇával. Itt az anyagi világban, ha meghódolsz valakinek, legyen bármilyen nagy személy is, lehet, hogy elutasít. Mondhatja azt, hogy „Nézd, nem tudlak megvédeni.” Ez egy természetes válasz. Ha veszélyben vagy és egy bizalmas barátodhoz mész, hogy „Kérlek, védj meg!”, akkor hezitálni fog, mert nagyon kicsiny hatalommal rendelkezik. Először azt fogja gondolni, hogy „Ha megvédem ezt a személyt, azzal nem veszélyeztetem a saját érdekem?” Így fog gondolkodni, mert korlátolt erővel rendelkezik. De Kṛṣṇa olyan jó, olyan erős, olyan gazdag... A Bhagavad-gītāban mindenkinek kijelenti, hogy sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja: (BG 18.66) „Adj fel mindent! Egyszerűen csak hódolj meg Nekem!” És mi ennek az eredménye? Az eredmény ahaṁ tvāṁ sarva-pāpebhyo mokṣayiṣyāmi, „Bűnös életed mindenféle visszahatásától meg foglak szabadítani.”

Ez az anyagi világ, a tetteink mind bűnös tettek. Van a tett és annak a következménye. Tegyél bármit, van a tett és a következménye. Még ha jó is az eredménye, akkor is bűnös. Akkor is. A Védikus irodalom szerint a jámbor cselekedetek, a jámbor cselekedetek eredménye... Janmaīśvarya-śruta-śrībhiḥ (SB 1.8.26). Mondjuk semmilyen bűnt nem követsz el ebben az életben, minden tekintetben nagyon jámbor vagy. Adományozol, jóindulatú vagy, minden rendben van. De a Bhagavad-gītā azt mondja, hogy ez karma-bandhana. Ha adományt adsz valakinek, mondjuk valamennyi pénzt, azt a pénzt négyszeresen, ötszörösen, tízszeresen vagy többszörösen fogod visszakapni a következő életedben. Ez tény. A Vaiṣṇava filozófia azt mondja, hogy ez is bűnös. Miért? Mert újra meg kell születned, hogy elfogadd ezt a kamatos kamatot. Ez bűnös. Tételezzük fel, hogy egy nagyon gazdag családba születsz. Az anyaméhben való élet szörnyűségei ugyanazok. Akár jámbor vagy, akár nem, amikor az anyaméhben vagy... Az anya méhében átélt nehézségek és fájdalmak ugyanazok, legyél akár fekete vagy fehér, indiai vagy amerikai, macska vagy kutya vagy akárki. Janma-mṛtyu-jarā-vyādhi-duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). A születéssel, a halállal és a betegséggel és az öregkorral járó fájdalom mindenhol ugyanaz. Nem úgy van, hogy mivel gazdag családba születsz, immunis leszel a betegségekre. Nem úgy van, hogy nem fogsz megöregedni. Vagy hogy megmenekülsz a születés, vagy a halál fájdalmától.

Ezeket a dolgokat nagyon jól meg kell érteni. De az emberek olyan oktondivá váltak, hogy nem törődnek... „Ó, halál, rendben. Jöjjön.” Születés... Különösen napjainkban egy gyereknek az anyaméhben, olyan sok gyilkos folyamat van. Oly sok. Miért? Mert az emberek belebonyolódtak a dolgokba, hogy bizonyos személyek még meg sem születnek. Az anyaméhbe kerülnek, ott pedig megölik őket, majd újra odakerülnek és ismét megölik őket. Így még a napvilágot sem látják meg. Értitek. Tehát újra az anyaméhbe kerülni, újra meghalni, megöregedni, megbetegedni nem nagyon jó dolog. Ha gazdag vagy, el kell fogadnod az anyagi létezés e problémáit, vagy ha szegény vagy... Mindegy. Bárki, aki ebbe az anyagi világba anyagi testben jön, el kell hogy fogadja mindezeket a nehézségeket. Lehetsz amerikai, amelyik a leggazdagabb nemzet a világon. Ez nem jelenti azt, hogy ott nincs betegség, öregség, születés vagy halál. Tehát az intelligens személy az, aki ezekre a problémákra talál megoldást. Ő az intelligens. Mások foltozgatnak, fércelnek, próbálják megoldani az anyagi élet problémáit, de képtelenek, mert lehetetlen.