HU/SB 2.4.15

Revision as of 08:50, 2 February 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


15. VERS

yat-kīrtanaṁ yat-smaraṇaṁ yad-īkṣaṇaṁ
yad-vandanaṁ yac-chravaṇaṁ yad-arhaṇam
lokasya sadyo vidhunoti kalmaṣaṁ
tasmai subhadra-śravase namo namaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

yat—akinek; kīrtanam—dicsőítése; yat—akinek; smaraṇam—emlékezés; yat—akinek; īkṣaṇam—szemlélés; yat—akinek; vandanam—imák; yat—akinek; śravaṇam—hallani Róla; yat—akinek; arhaṇam—imádat; lokasya—minden embernek; sadyaḥ—haladéktalanul; vidhunoti—különösen tisztít; kalmaṣam—a bűn visszahatásai; tasmai—Neki; subhadra—a minden szempontból kedvező; śravase—akit hallottak; namaḥ—méltó hódolatom; namaḥ—újra és újra.


FORDÍTÁS

Hadd ajánljam fel tiszteletteljes hódolatomat az áldott Úr Śrī Kṛṣṇának! Aki Őt dicsőíti, Rá emlékezik, Őt nézi, Hozzá imádkozik, Őt hallgatja és Őt imádja, annak egyszeriben megtisztul a szíve minden bűn visszahatásától.


MAGYARÁZAT

A vallásos tevékenységek legnagyszerűbb formáját ajánlja e versben a kiváló hiteles szaktekintély, Śrī Śukadeva Gosvāmī, hogy megtisztuljunk a bűnök minden visszahatásától. Az Urat számtalan módon dicsőíthetjük (kīrtanam): emlékezéssel, a templomokban a mūrtik látogatásával, imák felajánlásával és dicsőítésének hallgatásával, ahogyan azt a Śrīmad-Bhāgavatam vagy a Bhagavad-gītā említi. Kīrtanam, ha az Úr dicsőségét valamilyen kellemes zenekísérettel énekeljük, és kīrtanam az is, amikor a szentírásokat, például a Śrīmad-Bhāgavatamot és a Bhagavad-gītāt ismételjük.

A bhaktáknak nincs okuk a bánatra az Úr fizikai távollétében, noha úgy tűnik, hiányzik nekik a társasága. Szent nevének éneklése, hallása, az emlékezés és a többi odaadó folyamat (akár mind, akár néhány, akár csak egyetlen egy közülük) meghozhatja a kívánt eredményt: ha az említettek alapján transzcendentális szerető szolgálatot végzünk az Úrnak, elnyerjük társaságát. Az Úr Kṛṣṇa vagy Rāma szent nevének hangjai azonnal lelki töltést adhatnak az atmoszférának. Tudnunk kell, hogy bárhol végezzenek ilyen tiszta transzcendentális szolgálatot, az Úr ott jelen van, és aki sértések elkövetése nélkül végzi a kīrtanamot, az kétségtelenül együtt van az Úrral. Az emlékezés és az imádkozás hozzáértő vezetéssel szintén a kívánt eredményhez vezethet. Az embernek nem szabad a saját maga kieszelte odaadó szolgálatot végeznie. Imádhatja az Úr formáját a templomban, vagy imádkozhat az Úrhoz személytelen formájában a mecsetben vagy a keresztény templomban, minden bizonnyal megszabadul a bűnök visszahatásától, feltéve ha nagyon vigyáz arra, hogy ne kövessen el szándékosan bűnt arra számítva, hogy a templomi imádat vagy az imádkozás révén megszabadul bűnei visszahatásától. Arra a mentalitásra, amikor az odaadó szolgálat tisztító hatásának tudatában szándékosan bűnöket követünk el, a nāmno balād yasya hi pāpa-buddhiḥ kifejezést használják, és ez a legnagyobb sértés az odaadó szolgálat végzése során. A hallás folyamata ezért nagyon fontos annak érdekében, hogy az ember mindig figyelmesen elkerülje a bűnök kelepcéit. S hogy kellőképpen kihangsúlyozza a hallás folyamatát, a Gosvāmī kedvező áldásért imádkozik.