HU/SB 3.4.33

Revision as of 08:51, 11 February 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


33. VERS

viduro ’py uddhavāc chrutvā
kṛṣṇasya paramātmanaḥ
krīḍayopātta-dehasya
karmāṇi ślāghitāni ca


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

viduraḥ–Vidura; api–szintén; uddhavāt–Uddhavától; śrutvā–hallván; kṛṣṇasya–az Úr Kṛṣṇának; parama-ātmanaḥ–a Felsőléleknek; krīḍayā–a földi világban végzett kedvtelések érdekében; upātta–rendkívüli módon elfogadott; dehasya–a testnek; karmāṇi–transzcendentális tettek; ślāghitāni–a legdicsőbb; ca–szintén.


FORDÍTÁS

Vidura Uddhavától az Úr Kṛṣṇa, a Felsőlélek halandó világbeli megjelenéséről és eltávozásáról is hallott. Olyan téma ez, melynek megismerésére a nagy bölcsek is állhatatosan törekednek.


MAGYARÁZAT

A Felsőlélek, az Úr Śrī Kṛṣṇa megjelenésének és eltávozásának kérdése rejtély még a nagy bölcsek előtt is. Ebben a versben nagyon fontos a paramātmanaḥ szó. A közönséges élőlényt általában ātmānak nevezik, de az Úr Kṛṣṇa sohasem közönséges élőlény: Ő paramātmā, a Felsőlélek. Ám emberi lényként való megjelenését és eltávozását a halandó világból a kutatók mégis nagy kitartással tanulmányozzák. E téma iránt minden bizonnyal egyre nő az érdeklődés, mert a kutatóknak meg kell keresniük az Úr transzcendentális lakhelyét, ahová a halandó világban bemutatott kedvteléseinek befejeztével visszatér. Azonban még a nagy bölcsek sem tudnak arról, hogy az anyagi világon túl ott a lelki világ, ahol Śrī Kṛṣṇa örökké él társaival, miközben ugyanebben az időben kedvteléseinek hódol a halandó világ minden egyes univerzumában, egyikben a másik után. Ezt a tényt erősíti meg a Brahma-saṁhitā (5.37): goloka eva nivasaty akhilātma-bhūtaḥ. „Az Úr felfoghatatlan energiája révén örök hajlékán, Golokán él, ám ugyanakkor Felsőlélekként mégis jelen van mindenhol    –    a lelki és az anyagi világban egyaránt    –    számtalanféle megnyilvánulásán keresztül.” Megjelenése és eltávozása tehát egyidejűleg történik, és senki sem jelentheti ki határozottan, melyik a kezdet és melyik a vég. Örök kedvteléseinek nincsen kezdete vagy befejezése. Az embernek csak a tiszta bhaktákat szabad meghallgatnia erről a témáról, s nem szabad értékes idejét úgynevezett kutatómunkára tékozolnia.