HU/SB 3.29.10
10. VERS
- karma-nirhāram uddiśya
- parasmin vā tad-arpaṇam
- yajed yaṣṭavyam iti vā
- pṛthag-bhāvaḥ sa sāttvikaḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
karma—gyümölcsöző cselekedetek; nirhāram—megszabadulva tőle; uddiśya—azzal a szándékkal; parasmin—az Istenség Legfelsőbb Személyiségének; vā—vagy; tat-arpaṇam—a tettek eredményét felajánlva; yajet—imádhatja; yaṣṭavyam—imádva; iti—így; vā—vagy; pṛthak-bhāvaḥ—szakadár; saḥ—ő; sāttvikaḥ—a jóság kötőerejében.
FORDÍTÁS
Amikor egy bhakta az Istenség Legfelsőbb Személyiségét imádja, s felajánlja Neki tettei eredményeit, hogy megszabaduljon a gyümölcsöző cselekedetek mámorától, akkor odaadása a jóság kötőerejébe tartozik.
MAGYARÁZAT
A brāhmaṇák, a kṣatriyák, a vaiśyák és a śūdrák a brahmacārīkkal, a gṛhasthákkal, a vānaprasthákkal és a sannyāsīkkal együtt a varṇák és āśramák nyolc csoportjának tagjai. Mindannyiuknak vannak előírt kötelességeik, melyeket azért kell végezniük, hogy elégedetté tegyék az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. Amikor ilyen cselekedeteket végzünk, s eredményét felajánljuk a Legfelsőbb Úrnak, azt karmārpaṇamnak, az Úr elégedettsége érdekében végrehajtott kötelességnek nevezik. Bármilyen hibát jóvá lehet tenni ezzel a felajánló folyamattal. Ha azonban ez a felajánlás a tiszta odaadás helyett a jóság kötőerejében van, akkor az érdek is különbözik. A négy āśramában és a négy varṇában az ember személyes érdekeinek megfelelően cselekszik. Az ilyen tettek ezért a jóság kötőerejében vannak; nem lehet őket a tiszta odaadás kategóriájába sorolni. Ahogy azt Rūpa Gosvāmī leírta, a tiszta odaadó szolgálat mentes minden anyagi vágytól. Anyābhilāṣitā-śūnyam. Nem szólhat semmilyen érv a személyes vagy az anyagi érdek mellett. Az odaadó tetteknek transzcendentálisaknak kell lenniük a gyümölcsöző cselekedetekhez és az empirikus filozófiai spekulációhoz képest. A tiszta odaadó szolgálat fölötte áll minden anyagi tulajdonságnak.
A tudatlanság, a szenvedély és a jóság kötőerejébe tartozó odaadó szolgálat nyolcvanegy kategóriába sorolható. Különféle odaadó tevékenységek vannak, például a hallás, az éneklés, az emlékezés, az imádat, az imák felajánlása, a szolgálatvégzés, valamint mindenünk átadása, s mindegyiket három minőségi kategóriára lehet osztani. A hallás folyamata lehet a szenvedély, a tudatlanság és a jóság kötőerejében, s ugyanígy az éneklés is lehet a tudatlanság, a szenvedély és a jóság kötőerejében, és így tovább. Háromszor kilenc egyenlő huszonhéttel, s amikor ezt újra megszorozzuk hárommal, nyolcvanegyet kapunk. Ahogy a következő versek majd megmagyarázzák, ahhoz, hogy az ember eljusson a tiszta odaadó szolgálatig, felül kell emelkednie minden ilyen kevert, materialista odaadó szolgálaton.