LT/Prabhupada 0270 - Kiekvienas turi savo natūralius polinkius

Revision as of 13:18, 2 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 2.7 -- London, August 7, 1973

Pradjumna: Vertimas: „Dabar susipainiojau, kokia yra mano pareiga ir dėl silpnumo praradau visą savo ramybę. Šiose sąlygose prašau Tavęs, pasakyk, kas man geriausia. Dabar esu Tavo mokinys ir siela, atsidavusi Tau. Prašau mokyk mane.“

Prabhupada: Bhagavad Gitoje tai ši eilutė labai svarbi. Tai - lūžis gyvenime. Kārpaṇya-doṣa. Kančia. Doṣa reiškia „kaltė“. Kai žmogus nesielgia atitinkamai pagal savo padėtį, tai yra kaltė. Ir tai vadinama kančia. Taigi kiekvienas turi natūralius polinkius, svabhāva. Yasya hi svabhāvasya tasyāso duratikramaḥ. Svabhāva, natūralūs polinkiai. Čia duotas dažnas pavyzdys: „Yasya hi yaḥ svabhāvasya tasyāso duratikramaḥ.“ Įprotis - tai antroji prigimtis. Tam, kuris turi tam tikrų įpročių, ar kurio prigimtyje yra tam tikrų charakteristikų, pasikeisti yra labai sunku. Duotas pavyzdys: „śvā yadi kriyate rājā saḥ kiṁ na so uparhanam.“ Jeigu paversite šunį karaliumi, ar tai reiškia, jog jis nelaižys batų? Šuns prigimtis yra laižyti batus. Tad netgi jeigu aprengsite jį kaip karalių ir pasodinsite ant sosto, kai tik jis pamatys kokį batą, kaipmat nušoks ir puls jį laižyti. Tai vadinama svabhāva. Kārpaṇya-doṣa.

Gyvūnų pasaulyje neįmanoma pakeisti savo prigimties, kurią davė materiali energija prakṛti. Prakṛteḥ kriyamāṇāni (BG 3.27). Kāraṇaṁ guṇa-saṅgo 'sya, kāraṇaṁ guṇa-sangaḥ asya sad-asad-janma-yoniṣu (BG 13.22). Kodėl? Visos gyvosios būtybės yra neatsiejama Dievo dalis. Todėl originaliai gyvųjų būtybių savybės yra tokios pat geros kaip ir Dievo. Paprasčiausiai yra kiekybės skirtumas. Kokybė ta pati. Kokybė ta pati. „Mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ“ (BG 15.7). Tas pats pavyzdys. Jeigu paimsite jūros vandens lašelį, jo kokybė ir cheminė sudėtis bus ta pati. Tačiau kiekis skiriasi. Tai - tik lašelis, tuo tarpu jūra yra didelis vandenynas. Taip pat ir mes esame visiškai tokios pačios kokybės kaip ir Krišna. Galime mokytis. Kodėl žmonės sako, jog Dievas beasmenis? Jeigu aš turiu tas pačias savybes kaip Dievas, tuomet Dievas taip pat yra asmuo, kaip Jis gali būti beasmenis? Jeigu kokybiškai mes esame viena, tuomet jeigu aš jaučiuosi individualiai, tuomet kodėl atmetama Dievo individualybė? Tai - kita nesąmonė. Neišmanėliai impersonalistai negali suprasti, kokia yra Dievo prigimtis. Biblijoje taip pat pasakyta: „Žmogus sukurtas pagal Dievo paveikslą.“ Galite tyrinėti Dievo savybes tyrinėdami savo ar kieno nors kito savybes. Paprasčiausiai skirtumas slypi kiekybėje. Turiu tam tikrų savybių, tam tikrų gamybinių pajėgumų. Mes taip pat gaminame, kiekviena individuali siela kažką gamina/kuria. Tačiau ši gamyba negali būti lyginama su Dievo gamyba. Čia ir yra skirtumas. Mes pagaminame vieną skraidančią mašiną. Labai tuo didžiuojamės: „Dabar mes atradome sputniką. Tai bus mėnulio planeta.“ Tačiau tai netobula. Dievas sukūrė tiek daug skraidančių planetų, milijonus ir trilijonus sunkių, labai sunkių planetų. Visai kaip ši planeta turi tiek daug didelių kalnų, jūrų, tačiau ji vis tiek skrenda. Ji sklando ore kaip medvilnės gabalėlis. Tai - Dievo galia. „Gām āviśya“ (BG 15.13). Bhagavad Gitoje atrasite tokius žodžius: „Ahaṁ dhārayāmy ojasā.“ Kas išlaiko visas šias dideles planetas? Mes aiškiname, jog gravitacija. Šastrose rasime parašyta, jog tai atlieka Sankaršana.