CS/Prabhupada 0190 - Zvyšte odpoutanost od hmotného života

Revision as of 00:21, 15 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on SB 7.6.11-13 -- New Vrindaban, June 27, 1976

Pokud následujeme tyto principy bhakti-mārga, tak my nepotřebujeme usilovat o odpoutání ještě nějakým jiným způsobem. Odpoutání je automaticky tam. Vāsudeve bhagavati bhakti-yogaḥ prayojitaḥ janayati āśu vairāgyam (SB 1.2.7). Vairāgyam znamená odpoutání. Bhakti yoga je známá také jako vairāgya. Vairāgya. Sārvabhauma Bhaṭṭācārya napsal verš o této vairāgye.

vairāgya-vidyā-nija-bhakti-yoga-
śikṣārtham ekaḥ puruṣaḥ purāṇaḥ
śrī-kṛṣṇa-caitanya-śarīra-dhari
kṛpāmbudhir yas tam ahaṁ prapadye
(CC Madhya 6.254)

Zde je Srí Kṛṣṇa Caitanya Maháprabhu, který je Krišna Osobně. On nás přišel učit vairāgya-vidyā. Je to trochu těžké. Je to velmi těžké pro obyčejné osoby aby rozuměli této vairāgya-vidyā. Jejich byznys je jak zvětšit připoutání k tomuto tělu, a Krišna vědomé hnutí je o tom jak zvětšit odpoutání pro tento hmotný život. Proto se to jmenuje vairāgya-vidyā. Vairāgya-vidyā lze velmi snadno dosáhnout, tak jak to je doporučeno, vāsudeve bhagavati bhakti-yogaḥ prayojitaḥ janayati āśu vairāgyam (SB 1.2.7), velmi brzy, velmi brzy. Janayati āśu vairāgyaṁ jñānaṁ ca. V lidském životě jsou potřeba dvě věci. Jedna věc je jñānam, jñānaṁ-vijñānam āstikyaṁ brahma-karma sva-bhāva-jam. Tato jñānam znamená, začátek jñāna "Já nejsem toto tělo. Já jsem duše." Toto je jñāna . A jakmile je člověk umístěn na této úrovni jñāna , tak je to snadné. Lidé jsou zaměstnán ve všem pro prospěch svého těla. Ale pokud někdo porozuměl, on se dostal na úroveň jñānam, pak se přirozeně odpoutá, že "Já nejsem toto tělo. Proč pracuji tak těžce pro toto tělo? " Jñānaṁ ca yad ahaitukam (SB 1.2.7). Automaticky ... Jsou zapotřebí dvě věci. Caitanya Maháprabhu na mnoho místech toto přízvukoval, a On svým životem učí jñānam a vairāgyam. Na jedné straně jñānam, ve svém učení Rūpu Gosvāmīho, učení pro Sanātana Gosvāmīho, učení pro, rozhovor s Sārvabhauma Bhaṭṭācāryom, Prakāśānanda Sarasvatīm, rozhovor s Rāmānanda Rayem. My jsme všechny tyto učení dali dohromady v našem Učení Pána Caitanyu. Takže toto je jñānam. A Jeho příkladem v Jeho vlastním životě, přijetím sannyāsu, On učí vairāgyu. Jñāna a vairāgya ,, tyto dvě věci jsou potřebné.

Takže my nemůže být situování na úrovni jñāna a vairāgya, ale pokud praktikujeme, tak je to možné. Je to možné. Není to tak, že by to bylo nemožné. To se doporučuje:

vāsudeve bhagavati
bhakti-yogaḥ prayojitaḥ
janayaty āśu vairāgyaṁ
jñānaṁ ca yad ahaitukam
(SB 1.2.7)

To je potřebné.Takže Krišna vědomé hnutí je pro dosažení ñānam a vairāgyam. Pokud se příliš připoutáme k tomuto hmotnému světu ... A jak se připoutáme? Prahlad Maharádža dal k tomu jasný popis. Žena, děti, dům, zvířata, služebníci, nábytek, oblečení, a tak dále, a tak dále, a tak dále, tak mnoho věcí. Lidé pracují tak těžce, den a noc, pouze pro tyto věci. Není to pěkný bungalow, pěkné zvíře, pěkné, vidíme tak mnoho věcí? Na co to je? Aby to zvětšilo připoutání. Pokud zvětšíme připoutanost, tak pak není možné se osvobodit z tohoto hmotného zajetí. Takže musíme praktikovat tuto odpoutanost.