ET/Prabhupada 0012 - Teadmiste allikas peaks olema kuulamine

Revision as of 13:38, 22 October 2018 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)


Lecture on BG 16.7 -- Hawaii, February 3, 1975

Kõik me oleme ebatäiuslikud. Me oleme väga uhked oma silmade üle: "Kas sa saad mulle näidata?" Mis eeldused on su silmadel, et näha? Ta ei mõtle: "Mul ei ole pädevust, kuid sellegipoolest tahan ma näha." Need silmad. Oh, nad sõltuvad nii paljudest tingimustest. Praegu on elekter, te näete. Niipea, kui elekter on väljas, te ei näe. Mis väärtus on siis sinu silmadel? Me ei näe, mis toimub selle seina taga. Ärge uskuge oma niinimetatud meeli teadmiste allikana. Ei. Teadmiste allikas peaks olema kuulamine. Seda nimetatakse śruti. Seetõttu on Veedade nimi śruti. Śruti-pramāṇa, śruti-pramāṇa. just nagu laps või poiss tahab teada, kes on tema isa. Mis on tõendus? See tõendus on śruti, emalt kuulamine. Ema ütleb: "Tema on sinu isa." Ta kuulab, ta ei näe, kuidas ta sai tema isaks. Kuna isa oli olemas enne, kui tema keha ehitati, siis kuidas saaks ta näha? Nägemise abil ei saa kindlaks teha, kes on sinu isa. Te peate kuulama autoriteete. Ema on autoriteet. Seetõttu śruti-pramāṇa: tõendus on kuulamine, mitte nägemine. Nägemine... Meie ebatäiuslikud meeled... On nii palju takistusi. Samamoodi ei saa sa teada tõde läbi otsese taju.

Otsene taju on teoretiseering. Dr. Konn. Dr. Konn teoretiseerib, mis on Atlandi ookean. Ta on oma kaevus, kolme jala laiuses kaevus ja sõber ütleb talle: "Oo, ma olen näinud üüratu suurt veekogu." "Mis see üüratu suur veekogu on?" "Atlandi ookean." "Kui suur see on? Väga väga suur." See Dr. Konn mõtleb: "Võibolla neli jalga. See kaev on kolm jalga lai. See võib olla neli jalga. Olgu, viis jalga lai. Noh, kümme jalga." Sel viisil teoretiseerides, kuidas saaks Dr. Konn mõista Atlandi ookeani või Vaikset ookeani? Kas te saate hinnata Atlandi, Vaikse ookeani pikkust ja laiust teoretiseerides? Nii et teoretiseerides te ei saa. Nad teoretiseerivad nii palju aastaid selle universumi üle, kui palju tähti seal on, mis on laius ja pikkus, kus on... Keegi ei tea midagi isegi materiaalsest maailmast, mis siis rääkida vaimsest maailmast? See on kaugemal, palju kaugemal.

Paras tasmāt tu bhāvo 'nyo 'vyakto 'vyaktāt sanātanaḥ (BG 8.20). Te leiate "Bhagavad-gītāst". On teine loodus. See loodus, mida te näete, taevas, ümmargune kuppel, et selle kohal on taas viie elemendi kihid. See on kate. Nagu te olete näinud kookospähklil. On kõva kate ja katte all on vesi Samamoodi, selle katte sees... Ja sellest kattest väljaspool on viis kihti, üksteisest tuhat korda suuremad. Veekiht, õhukiht, tulekiht. Te peate läbima kõik need kihid. Siis jõuate te vaimsesse maailma. Kõik need universumid, lugematu arv, koṭi. Yasya prabhā prabhavato jagad-aṇḍa-koṭi (Bs. 5.40) Jagad-aṇḍa tähendab universum. Koṭi, palju miljoneid, kokku grupeeritud, see on materiaalne maailm. Ja sellest materiaalsest maailmast kõrgemal on vaimne maailm, teine taevas. See on samuti taevas. Teda nimetatakse paravyomaks. Oma meelelise tajuga ei saa te isegi hinnata, mis on kuuplaneedil või päikeseplaneedil, sellel planeedil, selles universumis. Kuidas saate te mõista vaimset maailma läbi teoretiseerimise? See on rumalus.

Seetõttu ütleb śāstra: acintyāḥ khalu ye bhāvā na tāṁs tarkeṇa yojayet. Acintya, mis on käsitamatu, väljaspool meie meeltetaju, ärge püüdke väidelda ja seda mõista ja teoretiseerida. See on rumalus. See ei ole võimalik. Seetõttu peame me pöörduma guru poole. Tad-vijñānārthaṁ sa gurum evābhigacchet, samit-pāṇiḥ śrotriyaṁ brahma-niṣṭham (MU 1.2.12). Selline on protsess.