HU/SB 3.25.42

Revision as of 09:25, 8 March 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


42. VERS

mad-bhayād vāti vāto ’yaṁ
sūryas tapati mad-bhayāt
varṣatīndro dahaty agnir
mṛtyuś carati mad-bhayāt


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

mat-bhayāt—Tőlem való félelmében; vāti—fúj; vātaḥ—szél; ayam—ez; sūryaḥ—a nap; tapati—ragyog; mat-bhayāt—Tőlem való félelmében; varṣati—eső esik; indraḥ—Indra; dahati—ég; agniḥ—tűz; mṛtyuḥ—halál; carati—megy; mat-bhayāt—Tőlem való félelmében.


FORDÍTÁS

Hatalmam az oka, hogy Tőlem rettegve fúj a szél, Tőlem rettegve ragyog a nap, s a felhők ura, Indra Tőlem való félelmében küld esőt. A tűz Tőlem rettegve ég, s a halál Tőlem rettegve szedi vámját.


MAGYARÁZAT

Az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Kṛṣṇa a Bhagavad-gītāban azt mondja, hogy az érvényben lévő természeti törvények az Ő felügyelete alatt működnek rendben minden területen. Senki se gondolja azt, hogy a természet automatikusan működik, felsőbb irányítás nélkül! A védikus írások azt mondják, hogy a felhőket Indra félisten irányítja, a hőt a napisten árasztja, a hűsítő holdfényt Candra osztja szét, a levegő pedig Vāyu félisten tervei szerint fúj. Ám e félistenek fölött ott a legfőbb élőlény, az Istenség Legfelsőbb Személyisége. Nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām. A félistenek szintén közönséges élőlények, ám hűségük    —    odaadó, szolgálatkész hozzáállásuk    —    miatt felemelkedhettek jelen helyzetükbe. Ezeket a félisteneket vagy irányítókat, például Candrát, Varuṇát és Vāyut adhikāri-devatāknak nevezik. A félistenek az egyes irányító részlegek vezetői. A Legfelsőbb Úr nem csak egy, két vagy három bolygón uralkodik: millió és millió bolygó, sok millió univerzum van. Az Istenség Legfelsőbb Személyiségének hatalmas területet kell kormányoznia, s így segítőkre van szüksége. A félisteneket az Úr testrészeinek tekintik. Ekképpen ír a védikus irodalom. A napisten, a holdisten, a tűzisten és a levegő istene tehát egyaránt a Legfelsőbb Úr irányítása alatt cselekszik. A Bhagavad-gītā megerősíti: mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram. A természet törvényeinek irányítása az Ő felügyelete alatt történik. Ő áll a háttérben, ezért minden pontosan és szabályosan megy végbe.

Aki az Istenség Legfelsőbb Személyiségénél keresett menedéket, az teljes védelmet élvez minden mással szemben. Többé nem szolgál senki mást, és senkinek sem a lekötelezettje. Természetesen senkivel szemben sem engedetlen, de gondolatai teljesen az Úr szolgálatába merülnek. Az Istenség Legfelsőbb Személyisége, Kapila kijelentése, mely szerint az Ő irányítását követve fúj a szél, ég a tűz és ad hőt a nap, nem csupán szentimentális gondolat. Az imperszonalisták talán azt mondják, hogy a Bhāgavatam bhakták maguk teremtik meg vagy találják ki az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, s ők ruházzák fel tulajdonságokkal, a valóságban azonban ez nem képzelődés, és nem is valamiféle tettetett hatalommal való visszaélés Isten nevét felhasználva. A Védák azt mondják: bhīṣāsmād vātaḥ pavate  / bhīṣodeti sūryaḥ. „A Legfelsőbb Úrtól való félelmében cselekszik a szélisten és a napisten.” Bhīṣāsmād agniś cendraś ca  / mṛtyur dhāvati pañcamaḥ: „Agni, Indra és Mṛtyu egyaránt az Ő irányítását követve cselekszik.” Ezek a Védák kijelentései.