HU/SB 3.6.7

Revision as of 09:03, 18 March 2019 by TattvaDarsana (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


7. VERS

sa vai viśva-sṛjāṁ garbho
deva-karmātma-śaktimān
vibabhājātmanātmānam
ekadhā daśadhā tridhā


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

saḥ–az; vai–bizonyára; viśva-sṛjām–a gigantikus virāṭ formának; garbhaḥ–teljes energia; deva–élő energia; karma–az élet tettei; ātma–önvaló; śaktimān–energiákkal teli; vibabhāja–felosztott; ātmanā–Ő maga; ātmānam–saját magát; ekadhā–egységben; daśadhā–tízben; tridhā–és háromban.


FORDÍTÁS

A mahat-tattva totális energiája a gigantikus virāṭ-rūpa formájában felosztotta magát az élőlények tudatára, a cselekedetekre és az öntudatra, amelyek további egy, tíz, illetve három részre oszlottak.


MAGYARÁZAT

A tudat az élőlény, vagyis a lélek tünete. A lélek léte a tudat formájában nyilvánul meg, amelyet jñāna-śaktinak neveznek. A teljes tudat a gigantikus virāṭ-rūpa tudata, s ugyanez a tudat nyilvánul meg az egyénekben is. A tudat az életlevegőn keresztül működik, amely tíz részre osztható. Az életlevegőket prāṇának, apānának, udānának, vyānának és samānának nevezik, egy másik felosztás szerint pedig nāgának, kūrmának, kṛkarának, devadattának és dhanañjayának. Az anyagi atmoszféra beszennyezi a lélek tudatát, s a testi azonosítás miatti hamis én-képzet következtében, így számtalan cselekedetet hajt végre. Ezekről a különféle cselekedetekről a Bhagavad-gītā (BG 2.41) azt írja: bahu-śākhā hy anantāś ca buddhayo ’vyavasāyinām. A feltételekhez kötött lélek megtéved, s a tiszta tudat hiányában különféle cselekedeteket végez. A tiszta tudatban egyféle cselekedet létezik. Az egyéni lélek tudata akkor válik eggyé a legfelsőbb tudattal, amikor teljes szintézis van a kettő között.

A monista úgy gondolja, hogy csak egyetlen tudat van, míg a sātvaták, vagyis a bhakták hiszik, hogy noha kétségtelenül egyetlen tudat van, az egység az egyetértésnek köszönhető. Az egyéni tudatnak össze kell kapcsolódnia a legfelsőbb tudattal, ahogy azt az Úr a Bhagavad-gītāban (BG 18.66) tanítja: sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja. Az egyéni tudat (Arjuna) azt a tanácsot kapta, hogy kapcsolódjon össze a legfelsőbb tudattal, s így tartsa fenn tudatos tisztaságát. Ostobaság megpróbálni leállítani a tudat tevékenységét, de ha összekapcsolódik a Legfelsőbbel, megtisztulhat. A tudat az önvaló azonosításában három fajta lehet a tisztaság arányának megfelelően: ādhyātmika, amikor az önvalót a testtel és az elmével azonosítja valaki, ādhibhautika, amikor az önvalót az anyag termékének véli, és ādhidaivika, amikor az önvalót az Úr szolgájának tekinti. A három közül az ādhidaivika én-képzet a tudat tisztulásának kezdete, mely az Úr vágyának követése következtében megy végbe.