HU/SB 3.26.55

Revision as of 10:16, 22 April 2019 by TattvaDarsana (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


55. VERS

ghrāṇād vāyur abhidyetām
akṣiṇī cakṣur etayoḥ
tasmāt sūryo nyabhidyetāṁ
karṇau śrotraṁ tato diśaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

ghrāṇāt—a szaglóérzékből; vāyuḥ—a szélisten; abhidyetām—megjelent; akṣiṇī—a két szem; cakṣuḥ—a látás érzéke; etayoḥ—bennük; tasmāt—abból; sūryaḥ—a napisten; nyabhidyetām—megjelent; karṇau—a két fül; śrotram—a hallóérzék; tataḥ—abból; diśaḥ—az irányok felett uralkodó istenségek.


FORDÍTÁS

A szaglóérzék létrejöttekor megjelent a szélisten, aki e fölött az érzék fölött uralkodik. Ezek után egy szempár jelent meg a kozmikus formában, bennük a látás érzékével. Amikor ez az érzék felébredt, megnyilvánult a napisten, aki fölötte uralkodik. Ezután megjelent Benne egy pár fül, s azokban a hallóérzék. Amikor az létrejött, megjelentek a Dig-devatāk, azok az istenségek, akik az irányok felett uralkodnak.


MAGYARÁZAT

Az Úr kozmikus formája különböző testrészeinek és e testrészek uralkodó istenségeinek megjelenését írja le ez vers. Ahogy az anyaméhben fokozatosan kifejlődnek a gyermek különféle testrészei, úgy jönnek létre a kozmikus méhben az Úr kozmikus formájának különféle részei. Megjelennek az érzékek, s mindegyik fölött uralkodik egy istenség. A Śrīmad-Bhāgavatamnak ez az állítása és a Brahma-saṁhitā egyaránt megerősítik, hogy a nap azután jelent meg, hogy az Úr kozmikus formájának szemei megjelentek. A nap a kozmikus forma szemétől függ. A Brahma-saṁhitā szintén azt mondja, hogy a nap az Istenség Legfelsőbb Személyiségének, Kṛṣṇának a szeme. Yac-cakṣur eṣa savitā. Savitā a napot jelenti. A nap az Istenség Legfelsőbb Személyiségének szeme. Valójában mindent az Istenség Személyiségének kozmikus teste hoz létre, az anyagi természet csupán az anyagokat szolgáltatja hozzá. A teremtést igazából a Legfelsőbb Úr hajtja végre, ahogyan azt a Bhagavad-gītā (BG 9.10) is megerősíti. Mayādhyakṣeṇa prakṛtiḥ sūyate sa-carācaram: „Az anyagi természet az Én irányításom alatt hozza létre az összes mozgó és mozdulatlan dolgot a kozmikus teremtésben.”