HU/SB 7.13.36

Revision as of 07:50, 23 August 2019 by Aditya (talk | contribs) (Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


36. VERS

virāgaḥ sarva-kāmebhyaḥ
śikṣito me madhu-vratāt
kṛcchrāptaṁ madhuvad vittaṁ
hatvāpy anyo haret patim


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

virāgaḥ—elkülönülés; sarva-kāmebhyaḥ—minden anyagi vágytól; śikṣitaḥ—tanították; me—nekem; madhu-vratāt—a méhecskétől; kṛcchra—nagy nehézségek árán; āptam—megszerzett; madhu-vat—olyan, mint a méz („a pénz méz”); vittam—pénz; hatvā—megölve; api—akár; anyaḥ—másik; haret—elveszi; patim—a tulajdonos.


FORDÍTÁS

A méhecskétől megtanultam, hogy ne ragaszkodjam a pénzgyűjtéshez, mert bár a pénz olyan, mint a méz, tulajdonosát bárki megölheti, s elveheti tőle kincsét.


MAGYARÁZAT

A lépen összegyűlt mézet az ember erőszakkal elveszi. Annak tehát, aki pénzt gyűjt, tudnia kell, hogy az állam vagy a tolvajok bármikor zaklathatják, az ellenségei pedig még meg is ölhetik. Azt mondják, hogy különösen ebben a Kali-yugában az állam ahelyett, hogy megvédené a polgárok pénzét, ő maga veszi azt el a törvény erejével. A bölcs brāhmaṇa ezért úgy döntött, nem fog többé pénzt gyűjteni. Legyen csupán annyi pénzünk, amennyire éppen szükségünk van. Fölösleges hatalmas vagyonnal rendelkeznünk, ami azzal a félelemmel jár együtt, hogy az állam vagy a tolvajok bármikor megfoszthatnak bennünket tőle.