BG/Бхагавад-гӣта̄ 14.16

Revision as of 12:51, 29 July 2020 by Navakishora Mukunda (talk | contribs) (Bhagavad-gita Compile Form edit)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
His Divine Grace A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda


ТЕКСТ 16

карман̣ах̣ сукр̣тася̄хух̣
са̄ттвикам нирмалам пхалам
раджасас ту пхалам дух̣кхам
агя̄нам тамасах̣ пхалам

Дума по дума

карман̣ах̣ – от работа; су-кр̣тася – благочестива; а̄хух̣ – се казва; са̄ттвикам – в гун̣ата на доброто; нирмалам – пречистен; пхалам – резултатът; раджасах̣ – от гун̣ата на страстта; ту – но; пхалам – резултатът; дух̣кхам – страдание; агя̄нам – безсмислица; тамасах̣ – от гун̣ата на невежеството; пхалам – резултатът.

Превод

Резултатът от благочестивата дейност е чист и се намира в гун̣ата на доброто. Дейността в гун̣ата на страстта завършва със страдание, а дейността в гун̣ата на невежеството приключва с безсмислие.

Коментар

ПОЯСНЕНИЕ: Резултатът от благочестивите дейности в гун̣ата на доброто е чист. Затова мъдреците, свободни от илюзията, са постоянно щастливи. А дейностите в гун̣ата на страстта водят до страдание. Всеки опит за постигане на щастие в материалния свят е обречен на провал. Например ако някой иска да притежава небостъргач, през колко страдания ще трябва да премине, преди да го построи! Финансистът с големи мъки трябва да събере необходимите средства, а работниците, наети да построят сградата, ще трябва да положат тежък труд. Страданията са налице. Бхагавад-гӣта̄ утвърждава, че всяка дейност, извършена под влияние на гун̣ата на страстта, влече след себе си неизброими страдания. Сигурно съществува и малко въображаемо щастие – „Имам тази къща“ или „Притежавам тези пари“, – но това не е истинско щастие.

Що се отнася до дейността в гун̣ата на невежеството, действащият е лишен от знание; всичките му дейности завършват със страдание в настоящето, а в бъдеще – с преминаване към животинско съществуване. Съществуването на животните е изпълнено със страдания, макар, омаяни от илюзорната енергия ма̄я̄, те да не разбират това. Клането на невинни животни също е последица от гун̣ата на невежеството. Убийците на животни не знаят, че в бъдеще техните жертви ще получат подходящо тяло, за да ги убият. Това е законът на природата. Ако някой в човешкото общество извърши убийство, ще получи смъртна присъда. Това е законът на държавата. Поради невежество хората не си дават сметка, че съществува всеобща държава под властта на Върховния Бог. Всяко живо създание е рожба на Върховния и Той не допуска дори една мравка да бъде убита безнаказано. За това трябва да се плати. Да си позволяваш да убиваш животни за удоволствие на езика си е най-грубият вид невежество. Не е нужно човешко същество да убива животни – Бог му е осигурил най-разнообразна прекрасна храна. Ако някой все пак си позволява да яде месо, без съмнение, той действа в гуната на невежеството и си осигурява мрачно бъдеще. От всички убийства на животни, най-тежък грях е убийството на крави, защото кравата ни доставя голямо удоволствие с млякото си. Убийството на крава е акт на най-дълбоко невежество. Във ведическата литература (Р̣г Веда 9.46.4) думите гобхих̣ прӣн̣ита-матсарам посочват, че този, който с удоволствие пие краве мляко и в същото време желае да убие крава, се намира в най-дълбоко невежество. Във ведическата литература има и молитва, която гласи:

намо брахман̣я-дева̄я го-бра̄хман̣а-хита̄я ча джагад-дхита̄я кр̣ш̣н̣а̄я говинда̄я намо намах̣

„Мой Господи, Ти си покровителят на кравите и брахманите, Ти си доброжелателят на човешкото общество и на целия свят“ (Виш̣н̣у Пура̄н̣а 1.19.65). В тази молитва специално се подчертава покровителството над кравите и бра̄хман̣ите. Бра̄хман̣ите са символ на духовно знание, а кравите са символ на най-ценната храна; тези две живи същества – бра̄хман̣ите и кравите – трябва да бъдат всячески защитавани. Това е истински напредък на цивилизацията. Съвременното човешко общество пренебрегва духовното знание, а поощрява убиването на крави. В такъв случай е очевидно, че то се движи в погрешна посока и подписва собствената си присъда. Цивилизация, която води хората към това да станат животни в следващия си живот, със сигурност не е човешка цивилизация. Без съмнение, съвременната човешка цивилизация е дълбоко заблудена от гун̣ите на страстта и невежеството. Тази епоха крие множество опасности и всички народи трябва да се възползват от най-лесния метод – Кр̣ш̣н̣а съзнание, за да спасят човечеството от голяма катастрофа.