HU/SB 4.30.30

Revision as of 17:50, 6 September 2020 by Vanibot (talk | contribs) (Vanibot #0035: BhagChapterDiac - change chapter link to no diacritics form)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)

Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


30. VERS

asāv eva varo ’smākam
īpsito jagataḥ pate
prasanno bhagavān yeṣām
apavarga-gurur gatiḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

asau—az; eva—kétségtelenül; varaḥ—áldás; asmākam—miénk; īpsitaḥ—kívánt; jagataḥ—az univerzumnak; pate—ó, Urunk: prasannaḥ  —  elégedett; bhagavān—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; yeṣām—akivel; apavarga—a transzcendentális szerető szolgálatnak; guruḥ—a tanító; gatiḥ—az élet végső célja.


FORDÍTÁS

Ó, univerzum Ura! Te vagy az odaadó szolgálat tudományának igazi tanítója. Nagyon örülünk, hogy Te vagy az életünk végső célja, és imádkozunk, hogy légy elégedett velünk. Számunkra ez jelenti az áldást. Nem vágyunk semmi másra, egyedül a Te teljes elégedettségedre.


MAGYARÁZAT

Ebben a versben az apavarga-gurur gatiḥ szavak nagyon fontosak. A Śrīmad-Bhāgavatamban (SB 1.2.11) az áll, hogy a Legfelsőbb Úr az Abszolút Igazság végső szintje. Brahmeti paramātmeti bhagavān iti śabdyate. Az Abszolút Igazságot három arculatban valósítják meg: mint személytelen Brahmant, mint a helyhez kötött Paramātmāt, és végül, mint az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, Bhagavānt. Az apavarga szó jelentése „felszabadulás”, pavarga pedig anyagi létet jelent. Az anyagi létben az élőlény örökké körme szakadtáig dolgozik, végül azonban mindig kudarcot vall. Aztán meghal, és egy újabb testbe kényszerül, hogy ismét látástól vakulásig dolgozzon. Ez az anyagi lét körforgása. Az apavarga ennek éppen az ellenkezőjét jelenti. Az élőlény ahelyett, hogy keményen dolgozna, mint a macskák és a kutyák, hazatér, vissza Istenhez. A felszabadulás azzal kezdődik, hogy az élőlény a Legfelsőbb Úr Brahman-sugárzásába merül. Ehhez a felfogáshoz a jñānī-sampradāya, a filozófiai spekuláció hívei ragaszkodnak, az Istenség Legfelsőbb Személyiségének megvalósítása azonban ennél sokkal magasabb rendű. Amikor egy bhakta megérti, hogy az Úr elégedett, akkor nem nehéz felszabadulnia, azaz belemerülnie az Úr sugárzásába. Úgy kell megközelíteni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét a személytelen Brahman-sugárzáson keresztül, mint a napot a napfényen keresztül. Nem túl nehéz dolog az Úr személytelen sugárzásába, a Brahmanba merülni, ha valaki elégedetté tette az Istenség Legfelsőbb Személyiségét.