BG/Prabhupada 1078 - Ум и разум погълнати денонощно в мисли за Бога: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Bulgarian Pages with Videos Category:Prabhupada 1078 - in all Languages Category:BG-Quotes - 1966 Category:BG-Quotes -...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 10: Line 10:
[[Category:Bulgarian Language]]
[[Category:Bulgarian Language]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Bulgarian|BG/Prabhupada 1077 - Бидейки абсолютен, няма разлика между Бога и Неговото име|1077|BG/Prabhupada 1079 - "Бхагавад Гита" е трансцендентална литература, която човек трябва да чете много внимателно|1079}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 18: Line 21:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|V4RzPKgzWmk|Absorbed Both By The Mind and Intelligence Twenty-four Hours Thinking of the Lord - Prabhupāda 1078}}
{{youtube_right|FGCvbOnwDsk|Ум и разум погълнати денонощно в мисли за Бога <br />- Prabhupāda 1078}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>File:660220BG-NEW_YORK_clip22.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/660220BG-NEW_YORK_clip22.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 30: Line 33:


<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
Когато изпитвате силно чувство на любов към Върховния Бог, тогава е възможно да продължавате да изпълнявате дълга и си и същевременно да помните Бога. Така че ние трябва да развием това чувство. Точно както Арджуна винаги е мислил за Бога. Той, от двадесет и четири часа, дори за миг не е забравял Кришна. Постоянен придружител на Кришна. В същото време воин. Бог Кришна не е посъветвал Арджуна да изостави сражението, да отиде в гората, да отиде в Хималаите и да медитира. Когато Арджуна разбрал за йога системата, той отказал: "Тази система е невъзможна за мен." Тогава Богът казал, йогинам апи сарвешам мад-гатенантаратмана ("Бхагавад Гита" 6.47). Мад-гатенантаратмана шраддхаван бхаджате йо мам са ме юктатамо матах. Този, който винаги мисли за Върховния Бог, той е най-великият йоги, най-издигнатият гяни и едновременно с това най-великият предан. Богът ни съветва тасмат сарвешу калешу мам анусмара юдхя ча (БГ 8.7). "Като кшатрия ти не можеш да изоставиш сражението. Ти трябва да се сражаваш. В същото време ако практикуваш постоянно да Ме помниш, тогава ще бъде възможно," анта-кале ча мам ева смаран (БГ 8.5), "тогава ще е възможно да Ме помниш също в мига на смъртта." Майй арпита-мано-буддхир мам еваишясй асамшаях. Отново Той казва, че няма никакво съмнение. Ако някой е напълно отдаден в служене на Бога, на трансцендентално любовно служене на Бога, майй арпита-мано-буддхир (БГ 8.7). Защото ние всъщност не работим с тялото си. Ние работим с ума и разума си. Така, ако интелигентността и ума ни са винаги заети в мисли за Върховния Бог, тогава по естествен начин сетивата ни ще са заети в служене на Бога. Това е тайната на "Бхагавад Гита". Човек трябва да изучи това изкуство, как да бъде потопен, и с ума и с разума си, мислейки денонощно за Бога. И това ще му помогне да се пренесе в царството на Бога или в духовната атмосфера, след като напусне това материално тяло. Съвременните учени, те се опитват в продължение на много години, да стигнат лунната планета и все още не са успяли. Но тук в "Бхагавад Гита" се предлага. Да предположим, че човек живее още петдесет години и той... Никой не се опитва да се издигне в духовните идеи за петдесет години. Това е много добра идея. Но ако десет или пет години човек искрено опита да практикува това, майй арпита-мано-буддхир (БГ 8.7)... Това е просто въпрос на практика. И тази практика може да бъде много лесно осъществима чрез процеса на преданост, шраванам. Шраванам. Най-лесният процес е да се слуша. Шраванам киртанам вишнох смаранам пада-севанам арчанам ванданам дасям сакхям атма-ниведанам ("Шримад Бхагаватам" 7.5.23). Тези девет процеса. Така най-лесният процес е просто да се слуша.
Когато изпитвате силно чувство на любов към Върховния Бог, тогава е възможно да продължавате да изпълнявате дълга и си и същевременно да помните Бога. Така че ние трябва да развием това чувство. Точно както Арджуна винаги е мислил за Бога. Той, от двадесет и четири часа, дори за миг не е забравял Кришна. Постоянен придружител на Кришна. В същото време воин. Бог Кришна не е посъветвал Арджуна да изостави сражението, да отиде в гората, да отиде в Хималаите и да медитира. Когато Арджуна разбрал за йога системата, той отказал: "Тази система е невъзможна за мен." Тогава Богът казал, йогинам апи сарвешам мад-гатенантаратмана ([[Vanisource:BG 6.47 (1972)|БГ 6.47]]). Мад-гатенантаратмана шраддхаван бхаджате йо мам са ме юктатамо матах. Този, който винаги мисли за Върховния Бог, той е най-великият йоги, най-издигнатият гяни и едновременно с това най-великият предан. Богът ни съветва тасмат сарвешу калешу мам анусмара юдхя ча ([[Vanisource:BG 8.7 (1972)|БГ 8.7]]). "Като кшатрия ти не можеш да изоставиш сражението. Ти трябва да се сражаваш. В същото време ако практикуваш постоянно да Ме помниш, тогава ще бъде възможно," анта-кале ча мам ева смаран ([[Vanisource:BG 8.5 (1972)|БГ 8.5]]), "тогава ще е възможно да Ме помниш също в мига на смъртта." Майй арпита-мано-буддхир мам еваишясй асамшаях. Отново Той казва, че няма никакво съмнение. Ако някой е напълно отдаден в служене на Бога, на трансцендентално любовно служене на Бога, майй арпита-мано-буддхир ([[Vanisource:BG 8.7 (1972)|БГ 8.7]]).  
 
Защото ние всъщност не работим с тялото си. Ние работим с ума и разума си. Така, ако интелигентността и умът ни са винаги заети в мисли за Върховния Бог, тогава по естествен начин сетивата ни ще са заети в служене на Бога. Това е тайната на "Бхагавад Гита". Човек трябва да изучи това изкуство, как да бъде потопен, и с ума и с разума си, мислейки денонощно за Бога. И това ще му помогне да се пренесе в царството на Бога или в духовната атмосфера, след като напусне това материално тяло. Съвременните учени, те се опитват в продължение на много години, да стигнат лунната планета и все още не са успяли. Но тук, в "Бхагавад Гита", се предлага. Да предположим, че човек живее още петдесет години и той... Никой не се опитва да се издигне в духовните идеи за петдесет години. Това е много добра идея. Но ако десет или пет години човек искрено опита да практикува това, майй арпита-мано-буддхир ([[Vanisource:BG 8.7 (1972)|БГ 8.7]])... Това е просто въпрос на практика. И тази практика може да бъде много лесно осъществима чрез процеса на преданост, шраванам. Шраванам. Най-лесният процес е да се слуша:
 
:шраванам киртанам вишнох  
:смаранам пада-севанам  
:арчанам ванданам дасям  
:сакхям атма-ниведанам  
:([[Vanisource:SB 7.5.23-24|ШБ 7.5.23]])  
 
Тези девет процеса. Така най-лесният процес е просто да се слуша.
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 15:36, 30 September 2018



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Когато изпитвате силно чувство на любов към Върховния Бог, тогава е възможно да продължавате да изпълнявате дълга и си и същевременно да помните Бога. Така че ние трябва да развием това чувство. Точно както Арджуна винаги е мислил за Бога. Той, от двадесет и четири часа, дори за миг не е забравял Кришна. Постоянен придружител на Кришна. В същото време воин. Бог Кришна не е посъветвал Арджуна да изостави сражението, да отиде в гората, да отиде в Хималаите и да медитира. Когато Арджуна разбрал за йога системата, той отказал: "Тази система е невъзможна за мен." Тогава Богът казал, йогинам апи сарвешам мад-гатенантаратмана (БГ 6.47). Мад-гатенантаратмана шраддхаван бхаджате йо мам са ме юктатамо матах. Този, който винаги мисли за Върховния Бог, той е най-великият йоги, най-издигнатият гяни и едновременно с това най-великият предан. Богът ни съветва тасмат сарвешу калешу мам анусмара юдхя ча (БГ 8.7). "Като кшатрия ти не можеш да изоставиш сражението. Ти трябва да се сражаваш. В същото време ако практикуваш постоянно да Ме помниш, тогава ще бъде възможно," анта-кале ча мам ева смаран (БГ 8.5), "тогава ще е възможно да Ме помниш също в мига на смъртта." Майй арпита-мано-буддхир мам еваишясй асамшаях. Отново Той казва, че няма никакво съмнение. Ако някой е напълно отдаден в служене на Бога, на трансцендентално любовно служене на Бога, майй арпита-мано-буддхир (БГ 8.7).

Защото ние всъщност не работим с тялото си. Ние работим с ума и разума си. Така, ако интелигентността и умът ни са винаги заети в мисли за Върховния Бог, тогава по естествен начин сетивата ни ще са заети в служене на Бога. Това е тайната на "Бхагавад Гита". Човек трябва да изучи това изкуство, как да бъде потопен, и с ума и с разума си, мислейки денонощно за Бога. И това ще му помогне да се пренесе в царството на Бога или в духовната атмосфера, след като напусне това материално тяло. Съвременните учени, те се опитват в продължение на много години, да стигнат лунната планета и все още не са успяли. Но тук, в "Бхагавад Гита", се предлага. Да предположим, че човек живее още петдесет години и той... Никой не се опитва да се издигне в духовните идеи за петдесет години. Това е много добра идея. Но ако десет или пет години човек искрено опита да практикува това, майй арпита-мано-буддхир (БГ 8.7)... Това е просто въпрос на практика. И тази практика може да бъде много лесно осъществима чрез процеса на преданост, шраванам. Шраванам. Най-лесният процес е да се слуша:

шраванам киртанам вишнох
смаранам пада-севанам
арчанам ванданам дасям
сакхям атма-ниведанам
(ШБ 7.5.23)

Тези девет процеса. Така най-лесният процес е просто да се слуша.