HR/Prabhupada 0002 - Luđačka civilizacija

The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.


Lecture on SB 6.1.49 -- New Orleans Farm, August 1, 1975

Kao što osoba koja spava djeluje u skladu sa tijelom manifestiranim u tom snu prihvati tijelo kao sebe. Slično tome, on identificira sadašnje tijelo kao sebe, koji je stekao na račun prošlog religioznog ili nereligioznog života i nije u mogućnosti da zna o svom prošlom ili budućem životu."

Prabhupāda:

yathājñas tamasā (yukta)
upāste vyaktam eva hi
na veda pūrvam aparaṁ
naṣṭa-janma-smṛtis tathā
(SB 6.1.49)

To je naša situacija. To je naš napredak u znanosti, da mi ne znamo: "Što sam bio prije ovog života i što ću postati nakon ovog života". Život je nastavak. To je duhovno znanje. Ali oni čak ne znaju da se život nastavlja. Oni misle, "Slučajno, dobio sam ovaj život i doći će mu kraj nakon smrti. Nema ni govora o prošlosti, sadašnjosti ili budućnoti. Uživajmo." To se zove neznanje, tamasa, neodgovoran život. Dakle ajñaḥ. Ajñaḥ znači onaj tko nema znanja. Tko ima znanje? Sada, tamasā. Oni koji su u guni neznanja. Postoje tri vrste materijalne prirode, gune: sattva, raja, tamas. Sattva-guna znači da je sve jasno, prakāśa. Kao što je sada nebo prekriveno oblacima, sunčeva svjetlost nije jasna. No, iznad oblaka je sunčeva svjetlost, sve je jasno. Ali u oblaku ona nije jasna. Slično tome, oni koji su u sattva-guni, njima je sve jasno. a za one koji su u tamo-guni, sve je neznanje i oni koi su pomijesani, nisu ni rajo-guna (sattva-guṇa), niti tamo-guna, putem medija se zovu rajo-guna.Tri gune. Tamasa. Oni su samo zainteresirani za svoje sadašnje tijelo, oni se ne brinu što će se dogoditi i nemaju znanje što su bili u prošlosti. Postoji drugo mjesto koje je opisano: nūnaṁ pramattaḥ kurute vikarma (SB 5.5.4). Pramattaḥ, baš kao luđak. On ne zna zašto je postao luđak. On zaboravlja. I prema njegovim aktivnostima, što će se slijedeće dogoditi, on ne zna. Lud čovjek..

Dakle, ova moderna civilizacija je baš kao civilizacija ludih ljudi. Oni nemaju znanje o prošlom životu i nisu zainteresirani za budući život. Nūnaṁ pramattaḥ kurute vikarma (SB 5.5.4) i oni su potpuno zaokupljeni grijesnim aktivnostima jer nemaju znanje o prošlom životu. Baš kao pas. Zašto je on postao pas,on to ne zna.A što ce postati slijedeće? Tako je pas mogao biti premijer u svom prošlom životu, ali kad dobije tijelo psa, on zaboravi. To je još jedan utjecaj iluzije. Prakṣepātmikā-śakti, āvaraṇātmikā-śakti. Iluzija ima dvije potencije. Ako je netko zbog svojih prošlih grešnih djela postao pas i ako se on sjeti: "Bio sam premijer, a sad sam pas." Bit će mu nemoguće nastaviti živjeti. Zato māyā prekrije njegovo znanje. Mṛtyu. Mṛtyu znači kada sve zaboraviš. To se zove mṛtyu. Tako da imamo iskustvo svaki dan i noć. Kada noću sanjamo u posebnom ozračju, odvojeni život, mi zaboravimo na svoje tijelo, da: "Ja sad lezim. Moje tijelo leži u vrlo lijepom apartmanu, u vrlo lijepom krevetu". Ne. Pretpostavimo da je on danguba na ulici ili je na brdu. I on uzima, u snu, on uzima... Svatko, mi se zanimamo za ovo tijelo. Mi zaboravljamo prošlo tijelo. I to je neznanje. I neznanje, što se više uzdignemo od neznanja do znanja, to je uspjeh života. I ako ostanemo u neznanju, to je neuspjeh. To nam uništava život. Tako je naš pokret za svjesnost Krišne tu da podigne osobu iz neznanja u znanje. To je cijela shema vedske literature: da oslobodi osobu. Krišna kaže u Bhagavad-Gita o poklonicima - nije za svakoga- teṣāṁ ahaṁ samuddhartā mṛtyu-saṁsāra-sāgarāt (BG 12.7).

teṣāṁ evānukampārtham
aham ajñāna-jaṁ tamaḥ
nāśayāmy ātma-bhāva-stho
jñāna-dīpena bhāsvatā
(BG 10.11)

Za posebne, za svoje bhakte..On se nalazi u svačijem srcu. za bhaktu koji pokusava razumjeti Krišnu. On pomaže. Za abhakte, oni nemaju nikakvu brigu za.. Oni samo poput životinja jedu, spavaju, imaju seks i brane se. Oni ne brinu za ništo, da razumiju Boga ili svoj odnos sa Bogom. Za njih, oni misle nema Boga i Krišna isto kaze: "Da, nema Boga. Ti spavaj." Zato je sat-saṅga potrebna. Ova sat-saṅga, satāṁ prasaṅgāt. Družeći se s bhaktama probudi nam se radoznalost o Bogu. Zato nam trebaju centri. Nije nepotrebno što otvaramo tolike centre. Ne. To je za dobrobit ljudskog društva.