HU/Prabhupada 0258 - Alaptermészetünk szerint szolgák vagyunk: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 French Pages with Videos Category:Prabhupada 0258 - in all Languages Category:FR-Quotes - 1968 Category:FR-Quotes - Le...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 1: Line 1:
<!-- BEGIN CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN CATEGORY LIST -->
[[Category:1080 French Pages with Videos]]
[[Category:1080 Hungarian Pages with Videos]]
[[Category:Prabhupada 0258 - in all Languages]]
[[Category:Prabhupada 0258 - in all Languages]]
[[Category:FR-Quotes - 1968]]
[[Category:HU-Quotes - 1968]]
[[Category:FR-Quotes - Lectures, General]]
[[Category:HU-Quotes - Lectures, General]]
[[Category:FR-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:FR-Quotes - in USA, Seattle]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Seattle]]
[[Category:A Kṛṣṇa-tudatú mozgalom küldetése - videók]]
[[Category:Világi ügyek - videók]]
[[Category:Māyā energiái - videók]]
[[Category:A meghódolás célja - videók]]
[[Category:Az odaadó szolgálat - videók]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Hungarian|HU/Prabhupada 0257 - Hogyan is hághatnád át az Úr törvényeit?|0257|HU/Prabhupada 0259 - Visszakerülünk eredeti transzcendentális helyzetünkbe, melyben Krisna iránti szeretetünk ismét feléled|0259}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 23:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|O4OY2aXEr4E|Intrinsèquement nous sommes tous des serviteurs<br />- Prabhupāda 0258}}
{{youtube_right|Yg15KYp_41U|Alaptermészetünk szerint szolgák vagyunk<br />- Prabhupāda 0258}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>http://vaniquotes.org/w/images/680927LE.SEA_clip2.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/680927LE.SEA_clip2.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->



Latest revision as of 09:45, 1 October 2018



Lecture -- Seattle, September 27, 1968

Van egy szép bengáli vers:

kṛṣṇa bhuliya jīva bhoga vāñchā kare
pāsate māyā tāre jāpaṭiyā dhare

Amikor az eredeti tudatosságunk beszennyeződik az anyagi élvezeten való elmélkedéstől, tehát: „Én akarok uralkodni az anyagi erőforrásokon…” Amint a tudatunk ilyenné válik, elkezdődnek a gondjaink. Māyā azonnal megjelenik. Maga ez a gondolat, hogy „élvezhetem az anyagi világot, ahogy csak képes vagyok rá…” Mindenki erre törekszik. Mindegyikünk, kezdve a hangyával a legfelsőbb élőlényig, Brahmāig, mindenki az uralkodók körébe akar kerülni. Ahogy nem olyan rég, oly sok korteshadjárat zajlott az országotokban az elnöki pozícióért. Miért? Ugyanaz az elv. Mindenki valamiféle úr akar lenni. Ez māyā. A Kṛṣṇa-tudat mozgalma pont ennek az ellenkezője. Épp Kṛṣṇa szolgája szolgájának a szolgájának a szolgájává akarunk válni. Pont az ellentéte. Ahelyett, hogy úrrá válnánk, Kṛṣṇa szolgájának a szolgájává akarunk válni. Gopī-bhartuḥ pada-kamalayor dāsa-dāsānudāsaḥ (CC Madhya 13.80).

A modern társadalmak hangulata alapján az emberek azt mondhatják erre, hogy szolgai mentalitás. Nagyon jó elképzelés. „Miért legyen belőlem szolga? Inkább úr akarok lenni.” De az emberek nem tudják, hogy ez a felfogás, „úr akarok lenni” épp a szenvedésüket okozza. Meg kell érteniük ezt az összefüggést. Hiszen alapvető természetünk, hogy mindannyian szolgák vagyunk. Azzal a jelszóval, hogy az anyagi világ urai leszünk, valójában a saját érzékeink szolgájává váltunk. A természetünk szerint szolgák vagyunk. Nem működhetünk szolgálat nélkül. Mindannyian, akik itt ülünk ezen a találkozón, szolgák vagyunk. Ezek a fiúk, akik elfogadták a Kṛṣṇa-tudatot, abba egyeztek bele, hogy Kṛṣṇa szolgái legyenek. Az ő problémájuk tehát megoldódott. Másoké viszont, akik azt gondolják: „Miért váljak Isten szolgájává, vagy a Swamijī szolgájává? Úrnak kell lennem…” Ám valójában nem válhat úrrá. Ő a saját érzékei szolgája, ennyi az egész. Próbáljátok ezt megérteni. Szolgának kell lennie, csakhogy ő az érzéki vágyainak a szolgája, a kapzsiságáé, a mohóságáé, a dühéé, oly sok hasonló dolog szolgája. Kāmādīnāṁ kati na katidhā pālitā durnideśāḥ. Emelkedettebb szinten valaki az emberiség szolgájává vált, valaki a társadalom szolgájává, más az országa szolgájává, de a valódi céljuk, hogy „úr akarok lenni.” Ez a betegségük. Az elnökjelöltek előterjesztik a különböző elképzeléseiket, nem, kiáltványaikat: „Nagyon szépen fogom szolgálni az országot. Kérem, adják nekem a szavazataikat.” Ám a valódi elképzelése, hogy: „Így vagy úgy, de az ország ura legyek.” Ez tehát māyā. Ha ezt az apró paradigmát megértjük, hogy alaptermészetünk szerint szolgák vagyunk… Efelől semmi kétség. Senki nem mondhatja: „Szabad vagyok, én vagyok a főnök.” Ezt senki nem mondhatja. Ha így gondolkozik, az māyā. Tévedés.