HU/Prabhupada 0818 - A jóság szintjén értheted meg a Teljesen Jót: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Hungarian Pages with Videos Category:Prabhupada 0818 - in all Languages Category:HU-Quotes - 1968 Category:HU-Quotes -...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 6: Line 6:
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Seattle]]
[[Category:HU-Quotes - in USA, Seattle]]
[[Category:A teremtés jellemzői - videók]]
[[Category:Cselekedj megfelelő tudatban! - videók]]
[[Category:Énekeld a Haré Kṛṣṇát! - videók]]
[[Category:A meghódolás célja - videók]]
[[Category:Az odaadó szolgálat - videók]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Hungarian|HU/Prabhupada 0817 - Ha csak odabélyegezzük, hogy "Keresztény vagyok," "Hindu vagyok," "Muzulmán vagyok," annak nincs haszna|0817|HU/Prabhupada 0819 - Az āśrama a lelki dolgok gyakorlásának helyzetét jelenti. Általában ezt értjük alatta|0819}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 15: Line 23:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|Y5ct1Y8RRpM|A jóság szintjén értheted meg a Teljesen Jót <br/>- Prabhupāda 0818}}
{{youtube_right|WY_aL6xtqso|A jóság szintjén értheted meg a Teljesen Jót <br/>- Prabhupāda 0818}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK (from English page -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK (from English page -->
<mp3player>File:681021SB-SEATTLE_clip1.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/681021SB-SEATTLE_clip1.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 29: Line 37:
Tamāla Kṛṣṇa: Hogyan tudunk a jóság kötőerejébe kerülni?  
Tamāla Kṛṣṇa: Hogyan tudunk a jóság kötőerejébe kerülni?  


Prabhupāda: Csak próbáljátok meg követni a következő négy elvet, ahogyan azt már utasítottuk; nincs kábító-, és mámorítószer fogyasztás, nincs szerencsejáték, nincs tiltott nemi élet és nincs húsevés. Ez minden. Ez a jóság. Ez a jóság. Vannak korlátozások. Miért? Csak azért, hogy a jóságban tartsanak. Minden vallásban... A Tízparancsolat is, ott van, hogy „Ne ölj!” Ugyanaz a dolog, de az emberek nem követik. Ez a különbség. Nem vallásos ember... Senki nem lehet vallásos úgy, hogy ne lenne a jóság kötőerejében. Egy szenvedélyes embert vagy valakit a tudatlanságban nem lehet a vallás szintjére emelni. A vallás szintje azt jelenti, hogy jóságban lenni. Ekkor megértheted. A jóság szintjén értheted meg a Teljesen Jót. Ha a tudatlanságban vagy, ha a szenvedélyben vagy, akkor hogyan értheted meg a Teljesen Jót? Ez lehetetlen. Tehát az embernek a jóságban kell maradnia, és ez a jóság azt jelenti, hogy követnie kell a korlátozásokat. Akár a Tízparancsolatot, akár ezt a négy utasítást követed, ugyanaz. Azt jelenti, hogy a jóságban kell magadat tartanod. Az egyensúlynak a jóságban kell lenni. A Bhagavad-gītāban az áll, hogy paraṁ brahma paraṁ dhāma pavitraṁ paramaṁ bhavān ([[Vanisource:BG 10.12|BG 10.12]]) Arjuna Kṛṣṇát a legfelsőbb tisztának fogadta el. Hogyan közelítheted meg a legfelsőbb tisztát anélkül, hogy te magad tiszta lennél? Tehát ez a lépcsőfok, hogy tisztává váljunk, mert szennyezettek vagyunk. Tisztává válni... Miért követjük az Ekādaśīt? Azért, hogy megtisztuljunk. Brahmacarya tapasya, lemondás, vezeklés, cölibátus, az elmét állandóan Kṛṣṇa-tudatban tartani, a testet mindig tisztán, ezek a dolgok segítenek, hogy a jóságban maradjunk. A jóság nélkül ez lehetetlen. De a Kṛṣṇa-tudat olyan jó, hogy még ha valaki a szenvedélyben és a tudatlanságban is van, egyszerre felemelkedhet a jóság szintjére, feltéve, ha egyetért azzal, hogy követi a szabályokat és az előírásokat illetve énekli a Hare Kṛṣṇát. A Hare Kṛṣṇa éneklése és a szabályok, előírások követése fog épen tartani benneteket a jóságban. Ez biztos. Egészen biztos. Ez nagyon nehéz? Hm? Minden rendben.
Prabhupāda: Csak próbáljátok meg követni a következő négy elvet, ahogyan azt már utasítottuk; nincs kábító-, és mámorítószer fogyasztás, nincs szerencsejáték, nincs tiltott nemi élet és nincs húsevés. Ez minden. Ez a jóság. Ez a jóság. Vannak korlátozások. Miért? Csak azért, hogy a jóságban tartsanak. Minden vallásban... A Tízparancsolat is, ott van, hogy „Ne ölj!” Ugyanaz a dolog, de az emberek nem követik. Ez a különbség. Nem vallásos ember... Senki nem lehet vallásos úgy, hogy ne lenne a jóság kötőerejében. Egy szenvedélyes embert vagy valakit a tudatlanságban nem lehet a vallás szintjére emelni. A vallás szintje azt jelenti, hogy jóságban lenni. Ekkor megértheted. A jóság szintjén értheted meg a Teljesen Jót. Ha a tudatlanságban vagy, ha a szenvedélyben vagy, akkor hogyan értheted meg a Teljesen Jót? Ez lehetetlen. Tehát az embernek a jóságban kell maradnia, és ez a jóság azt jelenti, hogy követnie kell a korlátozásokat. Akár a Tízparancsolatot, akár ezt a négy utasítást követed, ugyanaz. Azt jelenti, hogy a jóságban kell magadat tartanod. Az egyensúlynak a jóságban kell lenni. A Bhagavad-gītāban az áll, hogy paraṁ brahma paraṁ dhāma pavitraṁ paramaṁ bhavān ([[HU/BG 10.12-13|BG 10.12]]) Arjuna Kṛṣṇát a legfelsőbb tisztának fogadta el. Hogyan közelítheted meg a legfelsőbb tisztát anélkül, hogy te magad tiszta lennél? Tehát ez a lépcsőfok, hogy tisztává váljunk, mert szennyezettek vagyunk. Tisztává válni... Miért követjük az Ekādaśīt? Azért, hogy megtisztuljunk. Brahmacarya tapasya, lemondás, vezeklés, cölibátus, az elmét állandóan Kṛṣṇa-tudatban tartani, a testet mindig tisztán, ezek a dolgok segítenek, hogy a jóságban maradjunk. A jóság nélkül ez lehetetlen. De a Kṛṣṇa-tudat olyan jó, hogy még ha valaki a szenvedélyben és a tudatlanságban is van, egyszerre felemelkedhet a jóság szintjére, feltéve, ha egyetért azzal, hogy követi a szabályokat és az előírásokat illetve énekli a Hare Kṛṣṇát. A Hare Kṛṣṇa éneklése és a szabályok, előírások követése fog épen tartani benneteket a jóságban. Ez biztos. Egészen biztos. Ez nagyon nehéz? Hm? Minden rendben.
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 12:49, 1 October 2018



Lecture on SB 7.9.8 -- Seattle, October 21, 1968

Tamāla Kṛṣṇa: Hogyan tudunk a jóság kötőerejébe kerülni?

Prabhupāda: Csak próbáljátok meg követni a következő négy elvet, ahogyan azt már utasítottuk; nincs kábító-, és mámorítószer fogyasztás, nincs szerencsejáték, nincs tiltott nemi élet és nincs húsevés. Ez minden. Ez a jóság. Ez a jóság. Vannak korlátozások. Miért? Csak azért, hogy a jóságban tartsanak. Minden vallásban... A Tízparancsolat is, ott van, hogy „Ne ölj!” Ugyanaz a dolog, de az emberek nem követik. Ez a különbség. Nem vallásos ember... Senki nem lehet vallásos úgy, hogy ne lenne a jóság kötőerejében. Egy szenvedélyes embert vagy valakit a tudatlanságban nem lehet a vallás szintjére emelni. A vallás szintje azt jelenti, hogy jóságban lenni. Ekkor megértheted. A jóság szintjén értheted meg a Teljesen Jót. Ha a tudatlanságban vagy, ha a szenvedélyben vagy, akkor hogyan értheted meg a Teljesen Jót? Ez lehetetlen. Tehát az embernek a jóságban kell maradnia, és ez a jóság azt jelenti, hogy követnie kell a korlátozásokat. Akár a Tízparancsolatot, akár ezt a négy utasítást követed, ugyanaz. Azt jelenti, hogy a jóságban kell magadat tartanod. Az egyensúlynak a jóságban kell lenni. A Bhagavad-gītāban az áll, hogy paraṁ brahma paraṁ dhāma pavitraṁ paramaṁ bhavān (BG 10.12) Arjuna Kṛṣṇát a legfelsőbb tisztának fogadta el. Hogyan közelítheted meg a legfelsőbb tisztát anélkül, hogy te magad tiszta lennél? Tehát ez a lépcsőfok, hogy tisztává váljunk, mert szennyezettek vagyunk. Tisztává válni... Miért követjük az Ekādaśīt? Azért, hogy megtisztuljunk. Brahmacarya tapasya, lemondás, vezeklés, cölibátus, az elmét állandóan Kṛṣṇa-tudatban tartani, a testet mindig tisztán, ezek a dolgok segítenek, hogy a jóságban maradjunk. A jóság nélkül ez lehetetlen. De a Kṛṣṇa-tudat olyan jó, hogy még ha valaki a szenvedélyben és a tudatlanságban is van, egyszerre felemelkedhet a jóság szintjére, feltéve, ha egyetért azzal, hogy követi a szabályokat és az előírásokat illetve énekli a Hare Kṛṣṇát. A Hare Kṛṣṇa éneklése és a szabályok, előírások követése fog épen tartani benneteket a jóságban. Ez biztos. Egészen biztos. Ez nagyon nehéz? Hm? Minden rendben.