PL/Prabhupada 1064 - Pan znajduje się wewnątrz serca każdej żywej istoty: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Polish Pages with Videos Category:Prabhupada 1064 - in all Languages Category:PL-Quotes - 1966 Category:PL-Quotes - Le...")
 
m (Text replacement - "(<!-- (BEGIN|END) NAVIGATION (.*?) -->\s*){2,}" to "<!-- $2 NAVIGATION $3 -->")
 
Line 10: Line 10:
[[Category:Polish Language]]
[[Category:Polish Language]]
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|Polish|PL/Prabhupada 1063 - Uwolnijmy się od akcji i reakcji wszystkich czynów|1063|PL/Prabhupada 1065 - Najpierw należy zrozumieć, że "Ja nie jestem tym ciałem"|1065}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<div class="center">
<div class="center">
Line 18: Line 21:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|DeeccJeN26Y|Pan Znajduje Sie Wewnatrz Serca Kazdej Zywej Istoty<br />- Prabhupāda 1064}}
{{youtube_right|wX2cdTukDr8|Pan znajduje się wewnątrz serca każdej żywej istoty<br />- Prabhupāda 1064}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->


<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<!-- BEGIN AUDIO LINK -->
<mp3player>File:660219BG-NEW_YORK_clip08.mp3</mp3player>
<mp3player>https://s3.amazonaws.com/vanipedia/clip/660219BG-NEW_YORK_clip08.mp3</mp3player>
<!-- END AUDIO LINK -->
<!-- END AUDIO LINK -->


Line 30: Line 33:


<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
<!-- BEGIN TRANSLATED TEXT -->
Wszechwiedzacy, to zostanie wytlumaczone w Bhagavad-gicie, w tym rozdziale w ktorym mowa jest o roznicy miedzy jiva a isvara. "Ksetra-ksetra jna." To ksetra-jna oznacza, ze zarowno Pan jest ksetra-jna (swiadomy), jak i jivas, zywe istoty, one rowniez sa swiadome. Ale roznica polega na tym, ze zywa istota jest swiadoma tylko w obrebie swego ograniczonego ciala, zas Pan jest swiadomy wszystkich cial. "Isvarah sarva-bhutanam hrd-dese 'rjuna tisthati." ([[Vanisource:BG 18.61|BG 18.61]]).  
Wszechwiedzacy, to zostanie wytlumaczone w Bhagavad-gicie, w tym rozdziale w ktorym mowa jest o roznicy miedzy jiva a isvara. "Ksetra-ksetra jna." To ksetra-jna oznacza, ze zarowno Pan jest ksetra-jna (swiadomy), jak i jivas, zywe istoty, one rowniez sa swiadome. Ale roznica polega na tym, ze zywa istota jest swiadoma tylko w obrebie swego ograniczonego ciala, zas Pan jest swiadomy wszystkich cial. "Isvarah sarva-bhutanam hrd-dese 'rjuna tisthati." ([[Vanisource:BG 18.61 (1972)|BG 18.61]]).  


Pan znajduje sie w samym centrum serca kazdej zywej istoty, dlatego jest On swiadom stanow psychicznych i dzialan poszczegolnej jivy. Nie zapominajmy o tym. Jest to rowniez wytlumaczone, ze Paramatma lub Najwyzsza Osoba Boga, mieszka w sercu kazdego jako isvara, jako kontroler i daje On wskazowki. Daje wskazowki. "Sarvasya caham hrdi sannivisthah." ([[Vanisource:BG 15.15|BG 15.15]]). Przebywa On w kazdym sercu i udziela wskazowek odnosnie pragnien, poniewaz cecha duszy uwarunkowaniej jest zapominanie. Najpierw postanawia ona dzialac w jakis sposob, a pozniej wplatuje sie w skutki swej wlasnej karmy. Po porzuceniu jednego rodzaju ciala, kiedy wchodzi ona w kolejne... Tak jak zmieniamy jeden rodzaj ubrania na inny, po czym znow na inny, podobnie, Bhagavad-gita wyjasnia, ze: "vasamsi jirnani yatha vihaya" ([[Vanisource:BG 2.22|BG 2.22]]). Tak jak czlowiek zaklada nowe ubrania, zdejmujac stare, podobnie dusze przyjmuja nowe materialne ciala; to nazywa sie transmigracja duszy, odbieraniem akcji i reakcji swoich przeszlych czynow. Ale ten bieg wydarzen mozna odwrocic, jesli zywa istota wzniesie sie do sily dobroci, do poziomu wiedzy i zrozumie w jaki sposob powinna dzialac. Jezeli to uczyni, to wtedy wszystkie te akcje i reakcje przeszlych czynow moga ulec zmianie. Dlatego karma nie jest wieczna. Pozostale cztery punkty, mianowicie- isvara, jiva, prakrti i kala sa wieczne, natomiast karma-nie. Te cztery zagadnienia sa wieczne, jednak ostatnie-karma, karma jest tymczasowa.  
Pan znajduje sie w samym centrum serca kazdej zywej istoty, dlatego jest On swiadom stanow psychicznych i dzialan poszczegolnej jivy. Nie zapominajmy o tym. Jest to rowniez wytlumaczone, ze Paramatma lub Najwyzsza Osoba Boga, mieszka w sercu kazdego jako isvara, jako kontroler i daje On wskazowki. Daje wskazowki. "Sarvasya caham hrdi sannivisthah." ([[Vanisource:BG 15.15 (1972)|BG 15.15]]). Przebywa On w kazdym sercu i udziela wskazowek odnosnie pragnien, poniewaz cecha duszy uwarunkowaniej jest zapominanie. Najpierw postanawia ona dzialac w jakis sposob, a pozniej wplatuje sie w skutki swej wlasnej karmy. Po porzuceniu jednego rodzaju ciala, kiedy wchodzi ona w kolejne... Tak jak zmieniamy jeden rodzaj ubrania na inny, po czym znow na inny, podobnie, Bhagavad-gita wyjasnia, ze: "vasamsi jirnani yatha vihaya" ([[Vanisource:BG 2.22 (1972)|BG 2.22]]). Tak jak czlowiek zaklada nowe ubrania, zdejmujac stare, podobnie dusze przyjmuja nowe materialne ciala; to nazywa sie transmigracja duszy, odbieraniem akcji i reakcji swoich przeszlych czynow. Ale ten bieg wydarzen mozna odwrocic, jesli zywa istota wzniesie sie do sily dobroci, do poziomu wiedzy i zrozumie w jaki sposob powinna dzialac. Jezeli to uczyni, to wtedy wszystkie te akcje i reakcje przeszlych czynow moga ulec zmianie. Dlatego karma nie jest wieczna. Pozostale cztery punkty, mianowicie- isvara, jiva, prakrti i kala sa wieczne, natomiast karma-nie. Te cztery zagadnienia sa wieczne, jednak ostatnie-karma, karma jest tymczasowa.  


Swiadomy isvara, wszechwiedzacy isvara, roznica pomiedzy wszechswiadomym isvara, Panem i zywymi istotami, w rzeczywistosci, wyglada tak. Zarowno swiadomosc Pana jak i zywych istot, jest transcendentalna. To nieprawda, ze swiadomosc jest produktem ubocznym materii. To jest bledna koncepcja. Teoria, ze swiadomosc sie rozwija w pewnych okolicznosciach i na skutek oddzialywania materii, nie jest akceptowana przez Bhagavad-gite. To nie jest nauka. Swiadomosc moze sie wulgarnie przejawiac poprzez przyjecie materialnej okrywy, tak jak promien swiatla odbity w kolorowym szkle nabiera podobnej barwy. Ale swiadomosc Pana nigdy nie ulega materialnemu skazeniu. Najwyzszy Pan, Kryszna, mowi: "mayadhyaksena prakrtih" ([[Vanisource:BG 9.10|BG 9.10]]). Kiedy On zstepuje do tego materialnego swiata Jego swiadomosc nie ulega materialnemu skazeniu. Jezeli Jego swiadomosc podlegalaby materialnemu zanieczyszczeniu, to nie bylby w stanie objasnic transcendentalnych tematow w Bhagavad-gicie. Jak dlugo ktos ma materialnie zanieczyszczona swiadomosc, tak dlugo nie bedzie w stanie rozwiklac kwestii swiata duchowego. Zatem Pan nie ulegl materialnemu skazeniu. Ale w chwili obecnej nasza swiadomosc jest materialnie zanieczyszczona. Tak wiec reasumujac, Bhagavad-gita naucza, ze powinnismy oczyscic nasza swiadomosc i w takiej oczyszczonej swiadomosci mozna dojsc do dzialania w wiedzy. To jest platforma szczescia. Nie mozemy przestac dzialac, ale mozemy oczyscic nasze dzialanie. I to oczyszczone dzialanie nazywa sie "bhakti". Bhakti z pozoru wyglada na zwykle czynnosci, ale nie sa one skazone, to jest oczyszczone dzialanie. Zatem glupiec moze postrzegac, ze wielbiciel pracuje tak jak zwykly, przecietny czlowiek, gdyz ktos o ubogim zasobie wiedzy, nie wie, ze czynnosci bhakty lub dzialania Pana, nie sa zanieczyszczone wplywem materii, czy oddzialywaniem trzech sil natury materialnej. Zatem nie zapominajmy, ze nasza swiadomosc ulegla materialnemu skazeniu.
Swiadomy isvara, wszechwiedzacy isvara, roznica pomiedzy wszechswiadomym isvara, Panem i zywymi istotami, w rzeczywistosci, wyglada tak. Zarowno swiadomosc Pana jak i zywych istot, jest transcendentalna. To nieprawda, ze swiadomosc jest produktem ubocznym materii. To jest bledna koncepcja. Teoria, ze swiadomosc sie rozwija w pewnych okolicznosciach i na skutek oddzialywania materii, nie jest akceptowana przez Bhagavad-gite. To nie jest nauka. Swiadomosc moze sie wulgarnie przejawiac poprzez przyjecie materialnej okrywy, tak jak promien swiatla odbity w kolorowym szkle nabiera podobnej barwy. Ale swiadomosc Pana nigdy nie ulega materialnemu skazeniu. Najwyzszy Pan, Kryszna, mowi: "mayadhyaksena prakrtih" ([[Vanisource:BG 9.10 (1972)|BG 9.10]]). Kiedy On zstepuje do tego materialnego swiata Jego swiadomosc nie ulega materialnemu skazeniu. Jezeli Jego swiadomosc podlegalaby materialnemu zanieczyszczeniu, to nie bylby w stanie objasnic transcendentalnych tematow w Bhagavad-gicie. Jak dlugo ktos ma materialnie zanieczyszczona swiadomosc, tak dlugo nie bedzie w stanie rozwiklac kwestii swiata duchowego. Zatem Pan nie ulegl materialnemu skazeniu. Ale w chwili obecnej nasza swiadomosc jest materialnie zanieczyszczona. Tak wiec reasumujac, Bhagavad-gita naucza, ze powinnismy oczyscic nasza swiadomosc i w takiej oczyszczonej swiadomosci mozna dojsc do dzialania w wiedzy. To jest platforma szczescia. Nie mozemy przestac dzialac, ale mozemy oczyscic nasze dzialanie. I to oczyszczone dzialanie nazywa sie "bhakti". Bhakti z pozoru wyglada na zwykle czynnosci, ale nie sa one skazone, to jest oczyszczone dzialanie. Zatem glupiec moze postrzegac, ze wielbiciel pracuje tak jak zwykly, przecietny czlowiek, gdyz ktos o ubogim zasobie wiedzy, nie wie, ze czynnosci bhakty lub dzialania Pana, nie sa zanieczyszczone wplywem materii, czy oddzialywaniem trzech sil natury materialnej. Zatem nie zapominajmy, ze nasza swiadomosc ulegla materialnemu skazeniu.
<!-- END TRANSLATED TEXT -->
<!-- END TRANSLATED TEXT -->

Latest revision as of 22:51, 1 October 2020



660219-20 - Lecture BG Introduction - New York

Wszechwiedzacy, to zostanie wytlumaczone w Bhagavad-gicie, w tym rozdziale w ktorym mowa jest o roznicy miedzy jiva a isvara. "Ksetra-ksetra jna." To ksetra-jna oznacza, ze zarowno Pan jest ksetra-jna (swiadomy), jak i jivas, zywe istoty, one rowniez sa swiadome. Ale roznica polega na tym, ze zywa istota jest swiadoma tylko w obrebie swego ograniczonego ciala, zas Pan jest swiadomy wszystkich cial. "Isvarah sarva-bhutanam hrd-dese 'rjuna tisthati." (BG 18.61).

Pan znajduje sie w samym centrum serca kazdej zywej istoty, dlatego jest On swiadom stanow psychicznych i dzialan poszczegolnej jivy. Nie zapominajmy o tym. Jest to rowniez wytlumaczone, ze Paramatma lub Najwyzsza Osoba Boga, mieszka w sercu kazdego jako isvara, jako kontroler i daje On wskazowki. Daje wskazowki. "Sarvasya caham hrdi sannivisthah." (BG 15.15). Przebywa On w kazdym sercu i udziela wskazowek odnosnie pragnien, poniewaz cecha duszy uwarunkowaniej jest zapominanie. Najpierw postanawia ona dzialac w jakis sposob, a pozniej wplatuje sie w skutki swej wlasnej karmy. Po porzuceniu jednego rodzaju ciala, kiedy wchodzi ona w kolejne... Tak jak zmieniamy jeden rodzaj ubrania na inny, po czym znow na inny, podobnie, Bhagavad-gita wyjasnia, ze: "vasamsi jirnani yatha vihaya" (BG 2.22). Tak jak czlowiek zaklada nowe ubrania, zdejmujac stare, podobnie dusze przyjmuja nowe materialne ciala; to nazywa sie transmigracja duszy, odbieraniem akcji i reakcji swoich przeszlych czynow. Ale ten bieg wydarzen mozna odwrocic, jesli zywa istota wzniesie sie do sily dobroci, do poziomu wiedzy i zrozumie w jaki sposob powinna dzialac. Jezeli to uczyni, to wtedy wszystkie te akcje i reakcje przeszlych czynow moga ulec zmianie. Dlatego karma nie jest wieczna. Pozostale cztery punkty, mianowicie- isvara, jiva, prakrti i kala sa wieczne, natomiast karma-nie. Te cztery zagadnienia sa wieczne, jednak ostatnie-karma, karma jest tymczasowa.

Swiadomy isvara, wszechwiedzacy isvara, roznica pomiedzy wszechswiadomym isvara, Panem i zywymi istotami, w rzeczywistosci, wyglada tak. Zarowno swiadomosc Pana jak i zywych istot, jest transcendentalna. To nieprawda, ze swiadomosc jest produktem ubocznym materii. To jest bledna koncepcja. Teoria, ze swiadomosc sie rozwija w pewnych okolicznosciach i na skutek oddzialywania materii, nie jest akceptowana przez Bhagavad-gite. To nie jest nauka. Swiadomosc moze sie wulgarnie przejawiac poprzez przyjecie materialnej okrywy, tak jak promien swiatla odbity w kolorowym szkle nabiera podobnej barwy. Ale swiadomosc Pana nigdy nie ulega materialnemu skazeniu. Najwyzszy Pan, Kryszna, mowi: "mayadhyaksena prakrtih" (BG 9.10). Kiedy On zstepuje do tego materialnego swiata Jego swiadomosc nie ulega materialnemu skazeniu. Jezeli Jego swiadomosc podlegalaby materialnemu zanieczyszczeniu, to nie bylby w stanie objasnic transcendentalnych tematow w Bhagavad-gicie. Jak dlugo ktos ma materialnie zanieczyszczona swiadomosc, tak dlugo nie bedzie w stanie rozwiklac kwestii swiata duchowego. Zatem Pan nie ulegl materialnemu skazeniu. Ale w chwili obecnej nasza swiadomosc jest materialnie zanieczyszczona. Tak wiec reasumujac, Bhagavad-gita naucza, ze powinnismy oczyscic nasza swiadomosc i w takiej oczyszczonej swiadomosci mozna dojsc do dzialania w wiedzy. To jest platforma szczescia. Nie mozemy przestac dzialac, ale mozemy oczyscic nasze dzialanie. I to oczyszczone dzialanie nazywa sie "bhakti". Bhakti z pozoru wyglada na zwykle czynnosci, ale nie sa one skazone, to jest oczyszczone dzialanie. Zatem glupiec moze postrzegac, ze wielbiciel pracuje tak jak zwykly, przecietny czlowiek, gdyz ktos o ubogim zasobie wiedzy, nie wie, ze czynnosci bhakty lub dzialania Pana, nie sa zanieczyszczone wplywem materii, czy oddzialywaniem trzech sil natury materialnej. Zatem nie zapominajmy, ze nasza swiadomosc ulegla materialnemu skazeniu.