SL/Prabhupada 0800 - Karl Marx - razmišlja o tem, kako bo zadovoljil čute delacev: Difference between revisions

(Created page with "<!-- BEGIN CATEGORY LIST --> Category:1080 Slovenian Pages with Videos Category:Prabhupada 0800 - in all Languages Category:SL-Quotes - 1973 Category:SL-Quotes -...")
 
(Vanibot #0023: VideoLocalizer - changed YouTube player to show hard-coded subtitles version)
 
Line 7: Line 7:
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- END CATEGORY LIST -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
<!-- BEGIN NAVIGATION BAR -- DO NOT EDIT OR REMOVE -->
{{1080 videos navigation - All Languages|English|Prabhupada 0799 - Complete Freedom - Eternity, Blissful and Full of Knowledge|0799|Prabhupada 0801 - Technology is Not the Business of a Brahmana, Ksatriya, or Vaisya|0801}}
{{1080 videos navigation - All Languages|Slovenian|SL/Prabhupada 0799 - Popolna svoboda - večnost, blaženost in obilje znanja|0799|SL/Prabhupada 0801 - Tehnologija ni stvar Brahman, Ksatrij ali Vajšij|0801}}
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- END NAVIGATION BAR -->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
<!-- BEGIN ORIGINAL VANIQUOTES PAGE LINK-->
Line 17: Line 17:


<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
<!-- BEGIN VIDEO LINK -->
{{youtube_right|uWPRaPNDxVE|Karl Marx - razmišlja o tem, kako bo zadovoljil čute delacev<br/>- Prabhupāda 0800}}
{{youtube_right|75BbhPmrPFg|Karl Marx - razmišlja o tem, kako bo zadovoljil čute delacev<br/>- Prabhupāda 0800}}
<!-- END VIDEO LINK -->
<!-- END VIDEO LINK -->



Latest revision as of 19:21, 3 August 2021



730906 - Lecture SB 05.05.01-8 - Stockholm

Prabhupāda: Karl Marx. Razmišljal je o tem, kako bodo zadovoljeni delavci, delavci in njihova čutila. To je njegova filozofija. Ali ni?

Bhakta: Da.

Prabhupāda: Misli, da kapitalisti z razkošnostjo zadovoljujejo samo svoja čutila, zakaj pa ne tudi čutila delavcev, ki dejansko delajo. To je njegova filozofija. Osrednja točka je torej čutno uživanje. Samo poskusite razumeti. Ves svet je zaposlen z različnimi oznakami, toda osrednja točka je čutno uživanje. To je vse. Ali ima kdo tukaj kaj proti temu? Toda tukaj Ṛṣabhadeva pravi, nṛloke kaṣṭān kāmān arhate, na arhate. Na ayam deho deha-bhājāṁ nṛloke kaṣṭān kāmān arhate viḍ-bhujāṁ vi (SB 5.5.1). Tako trdo delo opravljajo tudi psi in svinje. Ali to pomeni, da bomo morali delati, zdaj, ko imamo to človeško obliko telesa? Ali moramo delati tako kot psi in svinje? Pravzaprav to tudi počnejo. Nič več kot to. Psi in svinje, cel dan in vso noč so zaposleni z isto stvarjo: kako jesti, kako spati, kako imeti spolno življenje, kako se braniti. Človek tudi deluje na enak način, samo pod različnimi oznakami. Nacionalizem, socializem, ta "izem", tisti "izem", ampak delovanje psa in svinje ter človeške družbe, tako imenovane civilizirane človeške družbe, poanta ostaja enaka. Torej Ṛṣabhadeva pravi, da si psi in svinje tako močno prizadevajo za čutno uživanje, vendar ta človeška oblika telesa ni mišljena za to. Mišljena je za drugačno pot.

Sodobna civilizacija tega ne ve. Sodobni človek in družba tega ne vedo. Preprosto mislijo, da: "Da, pes spi na ulici. Moramo imeti zelo lepo stavbo, zelo lepo stanovanje, zelo lepo posteljo. To je napredek civilizacije. Sicer je primitivna. Če ostanemo v istem standardu, spimo kjer koli, brez pohištva, brez... " Toda navsezadnje oseba samo spi, nič več kot to. Podobno jemljete tudi prehranjevanje ali pa tudi spolnost. Potem pa se porodi vprašanje - čemu potem praviš, da je človeško življenje namenjeno? Odgovor je tapo divyaṁ putrakā yena sattvaṁ śuddhyed (SB 5.5.1). Človeško življenje je mišljeno za tapasjo, za tapasjo. Tapasja pomeni strogost. Zanikanje tega, zanikanje. Mačke in psi so zadovoljni - ko pojedo več, mislijo, da uživajo. Dandanes tako misli tudi človek. Uporabljajo toliko predjedi in pijač. To preučujemo na letalu. Pred jedjo si priskrbijo vino, naj bo apetit zelo močan, nato pa pojedo zelo veliko, ogromne količine. Ste ga označili?

Bhakta: Da.

Prabhupada: Da, tako je njihovo uživanje. Toda Ṛṣabhadeva pravi, ali śāstra pravi: "Ne, ne. Sploh ne bi smeli jesti. To je tvoja popolnost." Samo poglejte. Ti ljudje so kot živali, toliko jedo, uživajo, toda vaša naloga bi morala biti, kako to zmanjšati do točke, ko sploh ne bi več jedli. So torej pripravljeni? Ne. To je zelo težko. Toda to je cilj. Zato boste našli tiste, ki so duhovno napredni... Tako kot Raghunātha Dāsa Gosvāmī. Raghunātha Dāsa Gosvāmī je bil sin zelo bogatega moškega. Njegov oče in stric sta bila zelo bogata v ... Pred petsto leti je bil dohodek milijon dvesto tisoč rupij na leto. En lakh, pomeni sto tisoč rupij ... Mislim, da se je vrednost v tem trenutku povečala sto tisočkrat.