BG/Бхагавад-гӣта̄ 3.16

His Divine Grace A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupāda


ТЕКСТ 16

евам правартитам чакрам
на̄нувартаятӣха ях̣
агха̄юр индрия̄ра̄мо
могхам па̄ртха са джӣвати

Дума по дума

евам – така; правартитам – установени от Ведите; чакрам – цикъл; на – не извършва; анувартаяти – приема; иха – в този живот; ях̣ – този, който; агха-а̄юх̣ – чийто живот е пълен с грехове; индрия-а̄ра̄мах̣ – удовлетворен от сетивно наслаждение; могхам – безполезно; па̄ртха – о, сине на Пр̣тха̄ (Арджуна); сах̣ – той; джӣвати – живее.

Превод

Мой скъпи Арджуна, човек, който не следва установения от Ведите ред на жертвоприношения, несъмнено води живот, изпълнен с грях. Със стремеж единствено към сетивни удоволствия той живее напразно.

Коментар

ПОЯСНЕНИЕ: Тук Бог осъжда мамонистката философия: „Работѝ усилено и се наслаждавай на сетивни удоволствия!“. За тези, които искат да се наслаждават в материалния свят, споменатата в предишните стихове поредица от жертвоприношения е абсолютно необходима. Ако не следва такива правила, човек води много рискован живот и бива наказван все по-тежко и по-тежко. Според законите на природата човешката форма на живот е предназначена преди всичко за духовно себепознание по един от трите начина – карма йога, гя̄на йога и бхакти йога. За трансценденталистите, издигнали се над порока и добродетелта, не е нужно стриктно да се придържат към изпълнение на предписаните яги. Но хората, погълнати от сетивни наслаждения, се нуждаят от пречистване с гореспоменатите жертвоприношения. Съществуват различни видове дейност. Тези, които не са Кр̣ш̣н̣а осъзнати, са със сетивно съзнание и за тях е необходимо да извършват благочестиви дейности. Системата от жертвоприношения е изградена по такъв начин, че личностите със сетивно съзнание могат да удовлетворяват своите желания, без да се обвързват с последиците от дейностите си. Благополучието на света не зависи от нашите усилия, а от волята на Върховния Бог, изпълнители на която са полубоговете. Затова ягите са посветени на едни или други полубогове, споменати във Ведите. Макар и косвено, това също е практикуване на Кр̣ш̣н̣а съзнание; когато някой се научи как да изпълнява яги, той непременно ще развие в себе си Кр̣ш̣н̣а съзнание. Но ако чрез ягя човек не се стреми да стане Кр̣ш̣н̣а осъзнат, тези принципи си остават само обикновени морални правила. Така че не бива да ограничаваме своя духовен напредък единствено до моралните правила, а да се издигнем над тях и да достигнем Кр̣ш̣н̣а съзнание.