BG/Prabhupada 0185 - Не трябва да бъдем обезпокоявани от тези повърхностни взаимодействия
Lecture on SB 3.26.35-36 -- Bombay, January 12, 1975
Не засядайте в една система. Системата е необходима, при условие, че напредвате към осъзнаването на Върховния. Но ако просто следвате система, но не напредвате в осъзнаването на Върховния, тогава, според „Шримад-Бхагаватам“ или според Ведическата версия, това е просто безполезен труд. Той е… Той няма никаква стойност. Затова „Бхагавата“ казва: „Това е първокласна религиозна система.“ Няма значение дали я наричате хиндуизъм или ислям или християнство или будизъм. „Първа класа религия е тази, която ви помага да напредвате в осъзнаването на Адхокшаджа.“ Адхокшаджа е друго име на Кришна. Адокшаджа означава съдържание, което не можете да разберете просто чрез умствена спекулация или чрез емпирично знание, чрез опити и емпирично знание. Това се нарича Адхокшаджа. Адхах-критам акшаджам гянам ятра. И така адхок… Ние трябва да се приближим към този Адхокшаджа. Има различни етапи на познанието: пратякша, парокша, апарокша, адхокшаджа, апракрита. Ние трябва да се обърнем към апракрита, трансценденталното, отвъд материалната природа. Адхокшаджа е почти по-близък от по-нисшия клас познание, пратякша, парокшапарокша. Те са в каништха-адхикара.
- арчаям ева харайе
- пуджам ях шраддхайехате
- на тад-бхактешу чанйешу
- са бхактах пракритах смритах
- (ШБ 11.2.47)
Стадият пракрита е пратякша познание, директно възприятие и знание, получено от парампара. Пратякша, парокша, след това апарокша, себепознание, сетне адхокшаджа, апракрита. Кришна съзнание е апракрита познание. То е най-висшето ниво на опознаване на Кришна, апракрита познание. Така, докато не се издигнем до знанието адхокшаджа, това са регулиращите принципи. Ние трябва да следваме регулиращите принципи стриктно. А апракрита знанието е за парамахамса. Има… Това се нарича рага-бхакти. В тези стадии, пратякша, парокша, те се наричат виддхи-бхакти. Но без виддхи-бхакти, не можете да достигнете платформата на рага-бхакти, въпреки че това е нашата цел. Рагануга, рага-бхакти се изпълнява следвайки стъпките на преданите във Вриндавана. Това се нарича рага-бхакти. Личните придружители на Кришна. Не да станеш директно личен придружител на Кришна, но следвайки стъпките на вечните придружители на Кришна, ние можем да се издигнем до етапа на рага-бхакти. Това се нарича пара-бхакти. Тази пара-бхакти се изисква.
- брахма-бхутах прасаннатма
- на шочати на канкшати
- самах сарвешу бхутешу
- мад-бхактим лабхате парам
- (БГ 18.54)
Така това движение за Кришна съзнание постепенно ни издига до стадия на рага-бхакти или пара-бхакти. Тогава животът става успешен. По този начин ние не бива да бъдем обезпокоявани от тези повърхностни взаимодействия. Както се казва тук, мридутвам катхинатвам ча шаитям ушнатвам ева ча. Ние сме обезпокоявани от тези неща. Да речем, че лежим на пода. Това е катхинатвам: това е много твърдо. Но ако ни дадат възглавница или хубав матрак, това е мридутвам. По същия начин, шитошна. Водата, понякога ни се струва много студена, хладна, а понякога е много гореща. Водата е същата; според промяната във външната подредба, тя преминава в различно положение, различно състояние. И е източник на болка или удоволствие поради този допир, кожата. Кожата е допир. Ако разберем напълно, че „Аз не съм това тяло,“ това изисква реализация, атманубхути.
Колкото повече напредваме в духовното съзнание, толкова по-установени ставаме в атма-стха. Това се нарича стхита-прагя. Тогава няма да бъдем обезпокоявани. И ние трябва да практикуваме да не бъдем обезпокоявани от тези условни или повърхностни трансформации. Трябва. Защото ние не принадлежим, като духовна душа, ахам брахмасми, аз не принадлежа на тези материални условия, но съм привикнал към тях, така посредством практика аз трябва да се издигна до духовно състояние. И по време на практика се изисква търпение. Това се нарича бхаджана, садхана или тапася, отречение, покаяние, търпение. Неща, които ние не сме, но по един или друг начин сме се отъждествили с такива материални неща, и да практикуваме отново, да се издигнем до духовна платформа, това търпение се нарича тапася. Това е значението на тапася. Тапа означава болка, доброволно да приемем някаква болка.