CS/Prabhupada 0001 - Expanduj na deset milionů

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Předcházející stránka - Video 1080
Následující stránka - Video 0002 Go-next.png

Expanduj na deset milionů
- Prabhupāda 0001


Lecture on CC Adi-lila 1.13 -- Mayapur, April 6, 1975

Prabhupāda: Caitanya Mahāprabhu mluví ke všem áčarjům... Nityānanda Prabhu, Advaita Prabhu and Śrīvāsādi-gaura-bhakta-vṛnda, ti všichni jsou nositelé pokynů Šrí Čaitanji Maháprabhua. Snažte se tedy následovat ve stopách áčarjů. Potom bude váš život úspěšný. Stát se áčarjou není příliš těžké. Nejdříve ze všeho, abyste se stali velice věrným služebníkem vašeho áčarji, následujte přesně to, co říká. Snažte se ho potěšit a šiřte vědomí Krišny. To je vše. Není to vůbec obtížné. Snažte se následovat pokyny svého duchovního mistra a rozšiřujte vědomí Krišny. To je pokyn Pána Čaitanji.

āmāra ajñāya guru hañā tāra' ei deśa
yāre dekha tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa
(CC Madhya 7.128)

"Následuj mé pokyny, a staň se tak guruem." A pokud přísně následujeme systém áčarjů a snažíme se, jak nejlépe umíme, šířit pokyny Krišny. Yāre dekha tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa (CC Madhya 7.128). Existují dva druhy Krišna-upadeśa. Upadeśa znamená pokyn. Pokyn daný Krišnou je Krišna-upadéśa, a pokyn týkající se Krišny je také Krišna upadéša. Kṛṣṇasya upadeśa iti kṛṣṇa upadeśa. Samāsa, śāsti-tat-puruṣa-samāsa. A Kṛṣṇa viṣayā upadeśa, to je také Krišna upadéša. Bāhu-vrīhi-samāsa. To je způsob, jak analyzovat gramatiku sanskritu. Takže Krišnova upadéša je Bhagavad-gítá. On osobně dává pokyny. Ten, kdo šíří Krišna-upadéša, tedy jen opakuje to, co řekl Krišna, tak se stanete áčarjou. Není to vůbec těžké. Vše je ustanoveno. My musíme jen opakovat jako papoušek. Ne úplně jako papoušek. Papoušek nechápe význam, jen produkuje zvuk. Ale vy byste měli také porozumět významu. Jak jinak ho pak můžete vysvětlit? My tedy chceme šířit vědomí Krišny. Prostě jen buďte připraveni velice přesně opakovat Krišnovy pokyny bez jakéhokoli zcestného výkladu. Potom v budoucnu...řekněme, že nyní nás je deset tisíc. Rozšiřme naše řady na sto tisíc. To je potřeba. Potom ze sta tisíc na milión, a z miliónu na deset miliónů.

Oddaní: Haribol! Jaya!

Prabhupāda: Tak nebude žádný nedostatek áčarjů, a lidé pochopí vědomí Krišny velice snadno. Vybudujte tedy takovouto společnost. Nebuďte zbytečně pyšní. Následujte pokyn áčarji a pokuste se zdokonalit, vyzrát. Pak bude velice snadné bojovat proti máye. Ano. Ačarjové vyhlásili válku proti činnostem máyi.