CS/Prabhupada 0206 - Ve Védské společnosti nejde o peníze

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Předcházející stránka - Video 0205
Následující stránka - Video 0207 Go-next.png

Ve Védské společnosti nejde o peníze
- Prabhupāda 0206


Morning Walk -- October 16, 1975, Johannesburg

Prabhupáda: Považujte každého jako darebáka, "pak je vytrénujte. To je třeba. Považujte každého za darebáka. V žádném případě to není tak, že "Tady je inteligentní člověk, tady je daebák, tady je ..." Ne. Nejprve považujte všechny za darebáky a pak je vytrénujte. To je potřeba. To je nyní potřeba. Momentálně je celý svět plný darebáků. Nyní, pokud se přidají do Krišna vědomí, vyberte mezi nimi. Tak jako já trénuji. Vy jste brāhmaṇi díky tréninku. Takže ten kdo je připraven být trénovaný jako brāhmaṇa, zařaďte ho mezi brāhmaṇy. Ten kdo je trénovaný jako kṣatriya, zařaďte jej podle toho. Touto cestou, cātur-varṇyaṁ māyā sṛṣ...

Harikeśa: A potom kṣatriyové zaměstnají všechny v podstatě jako šúdry a pak vybírejte z nich.

Prabhupáda: Hm?

Harikeśa: Oni původně vybírali...

Prabhupáda: Ne, ne, ne. Vy vyberete... Berte celou masu lidí jako śūdry. Pak...

Harikeśa: Vyberte z nich.

Prabhupáda: Vyberte z nich. A zbytek nebude brāhmaṇa ani kṣatriya ani vaiśya, pak je śūdra. To je celé, velmi lehká věc. Pokud nemůže být trénovaný jako inženýr, pak bude obyčejný člověk. To není násilím. To je způsob jak organizovat společnost. To není násilím. Śūdra není potřebný.

Puṣṭa Kṛṣṇa: Nyní v moderní společnosti jsou motivem peníze, proto se třeba stát vzdělaný, nebo se stát inženýrem. Co je motivem ve Védské kultuře?

Prabhupáda: Není potřeba žádných peněz. Brāhmaṇa učí vše zdarma, bez poplatku. Tam není potřeba peněz. Kdokoliv se může vzdělávat jako brāhmaṇa nebo kṣatriya, jako vaisyas. Není třeba ... Vaiśya nepotřebuje žádné vzdělání. Kṣatriyas potřebuje trochu. Brāhmaṇa ho potřebuje. Ale to je zdarma. Tak najděte gurua brāhmaṇa a on Vám dá vzdělání. To je celé. Toto je společnost. Nyní, jakmile ... Momentálně, jakmile chce být někdo vzdělaný, on potřebuje peníze. Ale ve Védské společnosti to není otázka peněz. Vzdělání je zdarma.

Harikeśa: Takže motivem je štěstí ve společnosti?

Prabhupáda: Ano, to je ... Každý pak dychtí: "Kde je štěstí?" Toto bude štěstí. Když lidé budou klidní, šťastní se svým životními podmínkami, to přinese štěstí, ne fantazírovaním, že "Pokud mám mrakodrapy, tak budu šťastní," a pak odtamtud skočit a spáchat sebevraždu. Toto se děje. On si myslí toto "Pokud mám mrakodrap, tak budu šťastný," a když je z frustrovaný, tak skočí dolů. Toto se děje. Toto se děje. To znamená, že jsou to všechno darebáci. Oni nevědí co je štěstí. Proto každý potřebuje vedení od Krišny. Toto je Krišna vědomí. Nyní jste říkali, že je zde vysoká míra sebevražd?

Puṣṭa Kṛṣṇa: Ano.

Prabhupáda: Proč? Toto je země, která má zlaté doly, a proč jsou tady ...? A Vy jste řekli, že je to těžké se tu stát chudý..

Puṣṭa Kṛṣṇa: Ano. Musíte se velmi snažit abyste se tu stali chudým.

Prabhupáda: Ano. A i tak zde jsou sebevraždy. Proč? Všichni lidé jsou bohatí, a proč někdo páchá sebevraždy? Hm? Můžete to zopakovat?

Oddaný: Jim chybí skutečné štěstí?

Prabhupáda: Ano. Tam neexistuje štěstí.