CS/Prabhupada 0207 - Nežíjte nezodpovědně

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Předcházející stránka - Video 0206
Následující stránka - Video 0208 Go-next.png

Nežíjte nezodpovědně
- Prabhupāda 0207


Lecture on SB 6.1.16 -- Denver, June 29, 1975

My diskutujeme proces očišťování. Byly popsány různé metody, s prāyaścittou a s tapasyou. My jsme to diskutovali. A pak kevalayā bhakta. Bhaki zahrnuje vše - karma, jñāna, yoga, všechno. A speciálně doporučeno, že odříkání a další metody, existuje tam možnost, ale to nemusí být úspěšné. A pokud přijmeme tento proces, oddanou službu, pak je to samé. Takže tento očistný proces znamená nivṛtti-mārga. A pravṛtti-mārga znamená bez jakéhokoli poznání kde jdeme, kde se ženeme - my děláme vše, cokoliv chceme. To se jmenuje pravṛtti-mārga. Lidé jsou obecně zaměstnáni v pravṛtti-mārga. Speciálně v tomto věku, oni se nestarají co se jde stát. Proto cítí úlevu, že "Neexistuje život po životě. Užívejme si život jak se jen nejvíc dá. Pak po smrti, to je jedno co bude. Jako první ze všeho, oni odmítají věřit v další život. A dokonce i když věří v další život, a dokonce pokud se jdou stát kočkou a psem, jim je to jedno. To je zkušenost moderního věku, nezodpovědný život. Ale naše Krišna vědomé hnutí učí lidi, že "Nežijte nezodpovědně." Vezměte si, že například můžete říct, "Tam není život." Ale pokud budu argumentovat, "Předpokládejme že je tu život ..." Nyní je to také předpoklad, protože nikdo ... Ti, kteří jsou v nevědomosti, oni nevědí jestli tam je, nebo zda tam není život. Takže Vy namítáte, "Neexistuje život," ale Vy nevíte jestli tam je život. To není Vaše poznání. Takže předpokládejme, že se domníváte nad oběma způsoby ... Jednoduše se zamyslete na tím, že tam není život. Nyní, proč nepřijmete mé postavení, "Pokud je tam život"? Protože Vy jste si nejste jisti, zda existuje život. My říkáme, že tam je život .. Vezměme si tento příklad: tak jako toto dítě dostalo další život. To dítě může říct, "Není žádný život v dalším životě." Ale ve skutečnosti to není pravda. Faktem je, že tam je život. Dítě změní své tělo a stane se chlapcem. A ten chlapec změní své tělo; on se stane mladíkem. To je fakt. Ale pokud jen tvrdohlavě řeknete, že tam není život .... To můžete říct. Ale přijměte tento argument: pokud je tam život, pak kolik nezodpovědnosti, Vy svůj život děláte tak temným? Tentýž příklad: pokud dítě nepůjde do školy, nepřijme vzdělání, pokud si myslí, "Neexistuje jiný život, kromě tohoto života, měl bych se hrát celý den. Proč bych měl jít do školy?" on to tak může říct, ale je tam život, pokud nepřijme vzdělání o dalším životě, když je ještě mladý člověk, pokud nezíská dobré postavení, tak potom trpí. To je nezodpovědný život.

Takže předtím než získáme další život, musíme se očistit ze všech hříšných životů. Jinak nebudeme mít lepší život. Speciální pokud chcete jít zpět domů, zpět k Bohu, člověk se musí zbavit výsledných reakcí svého hříšného života v tomto životě. V Bhagavad gítě najdete,

yeṣām tv anta-gataṁ pāpaṁ
janānāṁ puṇya-karmaṇāṁ
te dvandva-moha-nirmuktā
bhajante māṁ dṛḍha-vratāḥ
(BG 7.28)

Stát se odhodlaným oddaným Krišny, dokonalým oddaným Krišny, to znamená být osvobozen od všech reakcí hříšného života. Yeṣām anta-gataṁ pāpam. Už neprovádění žádných hříšných činností. A jakékoliv hříšné reakce mohl vykonat v jeho předchozím životě, tak ty jsou také odstraněny. Ty se také negují. Už tam nejsou další reakce. Yeṣām tu anta-gataṁ pāpaṁ janānāṁ puṇya-karmaṇām. Takže lidé nejsou zaměstnáni ani v hříšných činnostech nebo zbožných činnostech. Takže ti kteří nejen že ukončili výsledné následky svých minulých hříšných činností, ale momentálně jsou zaměstnáni pouze v zbožných činnostech, taková osoba, yeṣāṁ tu anta-gataṁ pāpaṁ janānāṁ puṇya-karmaṇām te, taková osoba, dvandva-moha-nirmuktā, bez zaváhania, bez pochyby bhajante mám dṛḍha-vratāḥ. To je tak, že někdo kdo je zaměstnán v Krišnově službě s pevným přesvědčením a oddaností, tak to se rozumí, že nyní je osvobozen od všech reakcí hříšného života.