CS/Prabhupada 0536 - Jaký má smysl studium Véd, pokud nepochopíte Krišnu?



Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973

Když byl Kṛṣṇa na bitevním poli na Kurukṣetre, viděli jste ten obrázek, On vypadá jako dvacet letý chlapec nebo nanejvýš dvacet čtyři roční. Ale v té době už měl pravnoučata. Proto, Kṛṣṇa je vždy mladý. Navayauvanam ca. Jedná se o tvrzení z Védské literatury.

advaitam acyutam anādiṁ ananta-rūpam
ādyaṁ purāṇa-puruṣaṁ nava-yauvanaṁ ca
vedeṣu durlābhaṁ adurlābhaṁ ātmā-bhaktau
(Bs. 5.33)

Tak, abychom porozuměli Kṛṣṇovi, prostě pokud Védsku literaturu čteme formální, je to velmi těžké pochopit, co je Kṛṣṇa. Vedesu durlābhaṁ. I když všechny Védy jsou určeny pro pochopení Kṛṣṇu. V Bhagavad-gīte je řečeno, vedaiś ca sarvair aham eva vedyo. Aham eva vedy. Jaký má smysl studium Véd, pokud nepochopíte Kṛṣṇa? Vzhledem k tomu, že konečný cíl vzdělávání znamená pochopit, Nejvyššího Pána, nejvyššího otce, nejvyšší příčinu. Jak je řečeno ve Vedānta-sūtre, janmādy asya yataḥ (SB 1.1.1). Athāto brahma jijñāsā. Brahma-jijñāsā, diskutujte o Nejvyšší Absolutní Pravdě, Brahmane. Co je ten Brahman? Janmādy asya yataḥ. Brahman znamená to, odkud všechno pochází. Takže věda, filozofie, znamená zjistit konečnou příčinu všeho. To, co dostáváme ze śāstier, Védské literatury, že Kṛṣṇa je příčinou všech příčin. Sarva-kāraṇa-kāraṇam. Sarva-kāraṇa-kāraṇam.

īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ
sac-cid-ānanda-vigrahaḥ
anādir ādir govindaḥ
sarva-kāraṇa-kāraṇam
(Bs. 5.1)

Příčina všech příčin. Právě to se snažte pochopit. Můj otec je příčinou, že jsem. Jeho otec je příčinou, že můj otec je. Jeho otec je příčinou, že je... pokračujte v hledání, pak nakonec přijdete k někomu, kdo je skutečnou příčinou. Ale On už není důsledkem příčiny. Anādir ādir govindaḥ (Bs. 5.1). Já mohu být příčinou mého syna, ale já jsem také následkem příčiny, mého otce. Ale śāstra říká anādir ādir, On je původní osoba, ale nemá žádnou příčinu. To je Kṛṣṇa. Proto Kṛṣṇa říká, že janma karma ca me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ (BG 4.9). Příchod Kṛṣṇu, to je velmi důležitá věc. Měli bychom se snažit pochopit Kṛṣṇu, proč On přichází, proč On přichází do tohoto hmotného světa, to, co je Jeho poslání, jaké jsou Jeho aktivity. Pokud se jednoduše snažíme pochopit Kṛṣṇu, pak jaký je výsledek? Výsledkem je tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti kaunteya (BG 4.9). Získáte nesmrtelnost. Cílem života je dosáhnout nesmrtelnost. Amṛtatvāya kalpate.

Takže příchodem Kṛṣṇu, se budeme snažit pochopit Kṛṣṇovu filozofii. Jeho Excelence mluvila o míru. Vzorec pro mír existuje, Kṛṣṇa to řekl. Co je to?

bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
sarva-loka-maheśvaram
suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
(BG 5.29)

Pokud se politici, diplomaté snaží nastolit mír ve světě... Jsou zde Spojené národy a existuje mnoho dalších organizací. Snaží se mít skutečný mír a klid, ne nedorozumění mezi člověkem a člověkem, národem a národem. Ale to se neděje. Ale to se neděje. Vada je v tom, že už kořen je špatný. Všichni si myslí "To je moje země, to je moje rodina. To je moje společnost. To je můj majetek." To "moje" to je iluze.