HU/Prabhupada 0015 - Nem ez a test vagyok



Lecture on BG 9.34 -- New York, December 26, 1966

A lélek jelenlétének hat tünete van. A fontosak közül a növekedés az egyik. Tehát a növekedés. Amint a lélek elhagyja a testet, a növekedés azonnal megáll. Ha egy csecsemő halva születik, akkor nem növekszik tovább. A szülők azt fogják mondani, hogy nincs haszna. El kell dobni. Az Úr Krisna is ezt tanította először Ardzsunának: „Amint a megtestesült lélek állandóan vándorol ebben a testben, a gyermekkortól a serdülőkoron át, az öregkorig, a halál pillanatában is egy másik testbe költözik.” (BG 2.13) Vászámszi dzsírnáni jatha vihája: „Ahogy az ember leveti elnyűtt ruháit, s újakat ölt magára, úgy fogadunk el új testeket.” (BG 2.22) És nem saját választásunk, hogy milyen testet kapunk. A természet törvényein függ a kiválasztás. A természet törvényei irányítják. A halál pillanatában beszélni nem tudsz, de gondolhatsz valamire. Azt mondhatjuk, úgy értem, hogy az egyéni választás és ez a törvény is ott van. Jam jam vápi szmaran lóké [bhávam] / tjadzsatj anté kalévaram (BG 8.6). A halál pillanatában amilyen a hangulatod, ahogy valamire gondolni fogsz, a születésedkor aszerint kapsz új testet. Így az intelligens embernek, aki nem ostoba, meg kell értenie, hogy ő nem azonos a testével. Az első dolog: „Nem ez a test vagyok.” Azután meg fogja tudni, hogy mi a feladata. „Mint szellemi lélek, mi hát a dolgom?”

A feladata, ahogy a Bhagavad-gíta kijelenti a kilencedik fejezet utolsó versében: man-mana bhava. Mindegyikőtök gondol valamire. Mindegyikőnk, akik testet öltöttünk, gondolunk valamire. Nincs olyan pillanat, amikor ne gondolnánk valamire. Az lehetetlen. Tehát itt a feladat: Gondoljatok Krisnára! Gondoljatok Krisnára! Valamire gondolnotok kell. Mi bajotok lehet, ha Krisnára gondoltok? Krisnával annyi minden történik, oly sok könyv szól Róla és megannyi más. Krisna idejön. Sok-sok kötet áll a rendelkezésünkre. Ha Krisnáról szeretnél elmélkedni, oly sok irodalommal el tudunk látni, hogy még ha napi 24 órában olvasod is, életed végéig sem tudod elolvasni. Tehát Krisnára gondolni, oly sok minden van hozzá. Gondoljatok Krisnára! Man-mana bhava. „Ó, Rád gondolhatok.”

Mint amikor valaki szolgálja a főnökét, és mindig rá gondol: „Jaj, oda kell érnem kilencre, különben a főnök haragudni fog.” Valamilyen érdekből gondolkodik így. Az efféle gondolkodás nem vezet eredményre. Ezért Krisna mondja, bhava mad-bhaktah: „Gondolj mindig Rám, szeretettel.” (Bg. 9.34.) Amikor a gazda, akarom mondani, amikor a szolga a gazdájára gondol, nincs benne szeretet. Azon gondolkozik, hogy juthat anyagi előnyhöz. „Ha nem érek kilencre az irodámba, pontosan kilencre, ha elkések, akkor elveszítek két dollárt.” Tehát amire gondol, az nem a gazdája, hanem a két dollár. Az efféle gondolkodás nem fog megmenteni minket. Ezért mondja Krisna, bhava mad-bhaktah: „Csak légy a bhaktám, akkor szépen gondolsz majd Rám.” (Bg. 9.34.) És mi is az a bhakti? Mad-bhaktah.

Odaadás. Odaadás azt jelenti: szolgálat. Mad-jádzsi. Ajánlj szolgálatot az Úrnak. Mint ahogy mi is mindig dolgozunk. Bármikor erre jársz, látod, hogy tevékenyek vagyunk. Létrehoztunk néhány szolgálatot, hogy Krisnára gondolhassunk.