HU/Prabhupada 0078 - Próbáljatok hittel hallani



Lecture on SB 1.2.16 -- Los Angeles, August 19, 1972

„[A tiszta bhaktáknak] végzett szolgálat által az emberben vonzódás ébred Vászudéva üzenetének hallgatása iránt.” (Bhág. 1.2.16.) Az előző vers azt magyarázta: jad-anudhjásziná juktáh (Bhág 1.2.15). Mindenkinek folyamatosan elmélkednie kell. Ez a kard. Szerezzétek meg a Krisna-tudat kardját és felszabadultok. Ez a kard átvágja a [karma] csomóit. Nos, hogyan szerezhetjük meg ezt a kardot? Próbáljátok hittel hallgatni az itt leírt módszert. Így megkapjátok a kardot. Ennyi az egész. A Krisna-tudat mozgalma folyamatosan terjed. Pusztán a hallás útján egyik kardot kapjuk a másik után. Mindnyájan tudjátok, hogy New Yorkban indítottam útjára ezt a mozgalmat. Igazából nem volt semmilyen kardom, mint ahogy néhány vallásos felekezetnek, akik egyik kezükben szentírást, másik kezükben pedig kardot tartanak: „Vagy elfogadod ezt a szentírást vagy levágom a fejed!” Ez egy másféle prédikáció. Nekem is volt kardom, de nem az a fajta kard. Ez a kard esélyt ad másoknak a hallásra. Ez minden.

Vászudéva-katha-rucsih (Bhág. 1.2.16.). Így amint valaki kap rucsit… Rucsi azt jelenti: íz. „Nahát! Krisna szavai. Nagyszerű. Hadd halljam!” Így azon nyomban megkapjátok a kardot. A kard a kezetekben van. Vászudéva-katha-rucsih. De kitől jön a rucsi? Ez az íz? Ahogy már többször említettem, ez az íz olyan, mint egy nyalóka. Mindenki tudja, hogy nagyon édes, ám ha olyan embernek adod, aki sárgaságban szenved, számára az íze keserű lesz. Mindenki tudja, hogy a nyalóka édes, de annak, aki beteg, sárgaságban szenved, a nyalóka íze nagyon keserű lesz. Mindenki tudja. Ez egy tény.

Tehát a rucsit, a vászudéva-katha, krisna-katha hallgatásából nyerhető ízt, az anyaggal fertőzött ember nem ízlelheti meg. Ezt az ízt. Ahhoz, hogy érezzük ezt az ízt, szükség van néhány előzetes intézkedésre. Mik ezek? Az első dolog, a tisztelettel átitatott hit: „Nahát, milyen szép!” Ádau sraddha, sraddadhána. Szóval sraddha. „Kezdetben hitre van szükség.” (Cscs. M. 23.14.) Aztán szádhu-szangára, társaságra: „Rendben, ezek az emberek Krisnáról beszélnek és énekelnek. Hadd üljek közéjük és halljak még többet.” Ezt hívják szadhu-szangának, a bhaktákkal való társulásnak (Cscs. M. 22.83). Ez a második lépcsőfok. A harmadik lépcsőfok a bhadzsana-krija (Cscs. M.23.14.). A megfelelő társulásnak köszönhetően valaki így érez: „Miért ne legyek tanítvány?” Majd megérkezik a kérelem: „Prabhupáda, kérlek fogadj el tanítványodként.” Ez a bhadzsana-krija kezdete. Bhadzsana-krija az Úr szolgálatában való elmerülést jelenti. Ez a harmadik lépcsőfok.