HU/Prabhupada 0084 - Légy Kṛṣṇa bhaktája



Lecture on BG 2.22 -- Hyderabad, November 26, 1972

Az a meglátásunk, hogy a tudást Krisnától, a tökéletes személytől, Istentől, a Legfelsőbb Úrtól kell elfogadnunk. Fogadjuk el a sásztrát, ami csalhatatlan. Nincs benne hiba. Mint amikor elsétáltam a tehénistálló mellett, melynek környékén rengeteg tehéntrágya volt. Közben azt meséltem a kísérőimnek, hogy ha emberi ürülék heverne itt, senki nem jönne ide. Senki nem jönne ide. De mivel tehéntrágya hever itt halmokban, mégis örömmel haladunk át közöttük. Valamint a Védákban az áll: „A tehéntrágya tiszta.” Ezt hívják sásztrának. Ha azt kérdezed: „Hogy lehet ez? Hiszen ez állati ürülék?” Úgy, hogy a Védákban található tudás tökéletes. Ha vitába kerülünk, nem tudjuk elmagyarázni, hogyan tisztul meg az állati ürülék, mégis tiszta. Ezért tökéletes a védikus tudás. Ha a tudásunkat a Védákból szerezzük, rengeteg nyomozásra, kutatásra szánt időt spórolunk meg. Nagyon szeretünk kutatni. Minden benne van a Védákban. Miért vesztegeted az időd?

Tehát ez a védikus tudás. Védikus tudás az, amit a Legfelsőbb Úr beszélt el. Ez a védikus tudás: apauruséja. Nem egy közönséges ember mondta el, mint én. Tehát, ha elfogadjuk a védikus tudást, a tényt, amit Krisna vagy képviselője jelentett ki… Mert Krisna képviselője nem mond semmi olyat, amit Krisna nem mondott. Ezért a képviselője. A Krisna-tudatú személyek Krisna képviselői, mert egy Krisna-tudatú személy nem beszél ostobaságokat, nem tesz hozzá semmit ahhoz, amit Krisna mond. Ez a különbség. Mások, az ostoba gazemberek, hozzátesznek ahhoz, amit Krisna mond. Krisna mondja: „Gondolj mindig Rám, légy az Én hívem! Imádj Engem, és ajánld tiszteletedet Előttem…” (BG 18.65), de a hitvány tudós azt mondja: „Ezt nem Krisna mondta, hanem valaki más.” Ezt honnan veszed? Egyenesen Krisna mondja: „Gondolj mindig Rám, légy az Én hívem! Imádj Engem, és ajánld tiszteletedet Előttem…” (BG 18.65). Miért tértek el? Miért mondtok mást? „Más mondta, mint Krisna.” Tudod kiről van szó. Nem mondom a nevét. Sok gazember van a tudósok között. Úgy értelmezik, ahogy ő. Annak ellenére, hogy a Bhagavad-gíta India bölcsességét tartalmazza, mégis olyan sok embert félrevezetett, a gazemberek miatt, az úgy nevezett tudósok miatt. Mert egyszerűen félreértelmezték.

Ezért mi úgy mutatjuk be a Bhagavad-gítát, ahogy van. Krisna mondja: „Add fel a vallás minden változatát, s hódolj meg egyedül Énelőttem!” (BG 18.66) Azt mondjuk, azt prédikáljuk ebben a mozgalomban: „Légy Krisna-tudatú. Légy Krisna bhaktája. Ajánld tiszteletedet…” Mindenkinek fel kell ajánlanod a tiszteletedet. Nem vagy felsőbbrendű. Hízelegned kell másoknak, cserébe egy kis szolgálatért. Akkor is hízelegned kell, ha jó helyzetbe kerülsz. Ha megválasztanak az ország elnökévé, hízelegned kell a polgároknak: „Kérlek, szavazzatok rám! Rengeteg kedvezményben részesítelek benneteket.” Tehát hízelegned kell. Ez egy tény. Lehetsz nagyon nagy ember, mégis hízelegned kell valakinek. El kell fogadnod valamilyen irányítást. Miért nem fogadod el Krisnát, mint legfőbb irányítót? Mi ebben a nehéz? „Nem, mindenkit elfogadok vezetőnek, kivéve Krisnát.” Ez a filozófiánk. „Mindenkit elfogadok tanáromnak, kivéve Krisnát. Ebben nagyon határozott vagyok.” Akkor hogyan lehetsz boldog? A boldogságot csak úgy érheted el, ha elfogadod Krisnát.

bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
sarva-loka-maheśvaram
suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
(BG 5.29)

Ez a béke elérésének módja. Krisna azt mondja, fogadjuk el, hogy nem mi vagyunk a haszonélvezők, hanem Ő. Nem te vagy a haszonélvező. Lehetsz bár elnök vagy titkár, lehetsz akárki. De nem te vagy a haszonélvező. Krisna az. Ezt tudnod kell. Mint ahogy… Éppen most adtam választ egy levélre, ami az Andhra Segélyezési Bizottságtól érkezett. Mit fog tenni a Segélyezési Bizottság, ha Krisna nem elégedett? Gyűjtenek egy kis adományt? Nem. Ez nem fog működni. Ott most esik az eső. Most megkapják a jussukat. Az eső Krisnától függ, nem pedig az adománygyűjtésük eredményétől.