HU/Prabhupada 0138 - Isten nagyon kegyes. Bármire is vágysz, Ő teljesíti



Ratha-yatra -- Philadelphia, July 12, 1975

Hölgyeim és uraim! Először is köszönetet szeretnék mondani Philadelphia, eme nagyszerű város lakosainak. Nagyon kedves és lelkesítő Önöktől, hogy részt vesznek ebben a mozgalomban. Ezért nagy hálával tartozom. Különösen hálás vagyok az amerikai fiúknak és lányoknak, akik olyan sokat segítenek nekem a Krisna-tudat mozgalmának nyugati országokban való elterjesztésében. Lelki tanítómesterem arra utasított, hogy terjesszem a Krisna-tudat filozófiáját a nyugati országokban. Ezért 1965-ben először New Yorkba jöttem. Majd 1966-ban New Yorkban hivatalosan is bejegyezték ezt a mozgalmat, és 1967 óta a mozgalom hivatalosan tevékenykedik Amerikában, Európában, Kanadában, a Csendes-óceáni térség déli részében, Ausztráliában és az egész világon.

Röviden bemutatnám Önöknek ezt a mozgalmat, a Krisna-tudat mozgalmát. Krisna, ez a szó azt jelenti: mindenkit vonzó. Krisna minden élőlény számára vonzó, nem csak az emberi lények számára, hanem az állatok, madarak, méhek, fák, virágok, gyümölcsök, víz számára is. Ez a kép Vrindávanát ábrázolja. Ez az anyagi világ. Nincs tapasztalatunk a lelki világról. De kaphatunk egy halvány képet arról, hogy mi a lélek és mi az anyag.

Csak próbálják megérteni az élő ember és a halott test közötti különbséget. A halott test azt jelenti, hogy amint az életerő elhagyja a testet, az már csak élettelen anyag, hasznavehetetlen. És amíg az életerő jelen van, a test nagyon fontos. Tehát ahogy a test kapcsán megtapasztaljuk, hogy létezik valami, ami élettelen anyag és valami, ami az életerő. Ehhez hasonlóan két világ létezik: az anyagi világ és a lelki világ. Mi, élőlények, mindannyian a lelki világhoz tartozunk. Nem tartozunk az anyagi világhoz. Valamilyen formában jelenleg is kapcsolatban állunk ezzel az anyagi világgal és anyagi testtel, és ennek az ára az, hogy habár mi örök életerők vagyunk, az anyagi testtel való kapcsolatunk miatt, négyféle szenvedésnek kell alávetnünk magunkat: születés, halál, betegség és öregség. Ezeken kell átesnünk. Ebben az anyagi világban kapunk egyfajta testet, aminek egy bizonyos szakaszban vége lesz. Csakúgy, mint minden anyagi dolognak. Vegyük például a ruhájukat. Viselnek egy bizonyos fajta inget, de amint elhasználódik, nem vehetik fel többször, akkor kidobják és vesznek egy másik ruhát. Tehát ez az anyagi test a lelki életerő ruhája. De mivel ragaszkodunk ehhez az anyagi világhoz, élvezni szeretnénk az anyagi világot, különféle testeket kapunk. A Bhagavad-gíta úgy beszél róla, mint egy gépről. Ez a test valójában egy gép. A Bhagavad-gítában az áll:

ísvarah szarva-bhútánám
hrid-désé ardzsuna tisthati
bhrámáján szarva-bhútáni
jantrárúdháni májaja
(Bg. 18.61.)
„Ó, Ardzsuna, a Legfelsőbb Úr mindenki szívében jelen van. Ő irányítja az élőlények vándorútját, akik az anyagi energia szekerén ülnek.”

Tehát mi, élőlények, vágyakozunk. „Ember tervez, Isten végez.” Isten nagyon kegyes. Bármire vágynak is, Ő teljesíti. Habár azt mondja: „Az efféle anyagi vágyaktól sosem leszel elégedett.”, mi mégis akarunk. Ezért Isten, Krisna ellát bennünket különféle testekkel, hogy beteljesítsük különböző vágyainkat. Ezt hívják feltételekhez kötött anyagi létnek. Ezt a testet, a vágyak alapján történő testcserét, evolúciós folyamatnak nevezik. Evolúció során, sok millió más testen keresztül jutottunk el az emberi testhez. Dzsaldzsá nava-laksáni szthávara laksa-vimsatih (Padma-purána). Kilencszázezer vízi fajon, kétmillió fa- és növényi fajon haladunk keresztül. Ilyen módon juttat el bennünket a természet saját törvényei szerint ebbe az emberi létformába, csak hogy kifejlődjön vagy felébredjen a tudatunk. A természet megadja nekünk az esélyt: „Most mit akarsz tenni? Most már van fejlett tudatod. Most újra be akarsz kerülni az evolúciós folyamatba vagy felsőbb bolygórendszerbe akarsz jutni, vagy el szeretnél jutni Istenhez, Krisnához vagy itt akarsz maradni?” Ezek a lehetőségek. Ez áll a Bhagavad-gítában:

jánti déva-vrata déván
pitrin jánti pitri-vratáh
bhútedzsja jánti bhútáni
mad-jádzsínó api jánti mám
(Bg. 9.25.)
„A félisteneket imádók a félistenek között fognak újraszületni, az ősatyák imádói az ősatyákhoz jutnak; akik a szellemeket és kísérteteket imádják, azok közéjük születnek, s akik Engem imádnak, azok Velem fognak élni.”

„Most válassz. Ha felsőbb bolygórendszerbe szeretnél jutni, elmehetsz. Ha itt akarsz maradni a középső bolygórendszerben, megteheted. És ha alsóbb bolygórendszerbe szeretnél menni, megteheted. És ha Istenhez, Krisnához szeretnél eljutni, azt is megteheted. A te választásodon múlik.” Így hát mi a különbség az anyagi világon belül a felsőbb és az alsóbb bolygórendszerek között, és mi a lelki világ? A lelki világ azt jelenti, hogy ott nincs anyagfelhasználás. Ahogy mondtam, ott minden lelki. A fák, a virágok, a gyümölcsök, a víz, az állatok – minden lelki. Ott nincs megsemmisülés. Az örök. Tehát ha a lelki világba szeretnének eljutni, most élhetnek ezzel a lehetőséggel ebben az emberi létformában, és ha itt szeretnének maradni ebben az anyagi világban, megtehetik.