HU/Prabhupada 0137 - Mi az élet célja? Kicsoda Isten?
Lecture on BG 7.4 -- Nairobi, October 31, 1975
HARIKÉSA: Fordítás. „Föld, víz, tűz, levegő, éter, elme, értelem és hamis ego – e nyolc együtt képezi az Én különálló anyagi energiáimat.”
PRABHUPÁDA:
- bhúmir ápó ’naló vajuh
- kham manó buddhir éva csa
- ahankára itíjam mé
- bhinna prakritir astadha
- (Bg. 7.4.)
Krisna magáról beszél. Isten elmagyarázza az Istenről szóló tudományt. Ez az igazi tudás. Nem lehet Istenről spekulálni. Isten határtalan. Számodra felfoghatatlan. Isten, Krisna először azt mondta: aszamsajam szamagram mám / jatha dnyászjaszi tacs cshrinu (Bg. 7.1.). Szamagram. Szamagra azt jelenti, hogy bármi… vagy azt jelenti, hogy teljes. Tehát bármi legyen is a tudás tárgya, mindennek eredőjeként egyet kapunk. Isten mindennek az eredője. Ezért beszél először Önmagáról. Először is, mert nincs információnk Istenről – de látjuk a hatalmas földet, a hatalmas vizet, az óceánt, a hatalmas eget és a tüzet. Megannyi dolog, anyagi dolgok. Anyagi dolgok, az elme szintén… Az elme szintén anyagi. Aztán az ego. Mindenki azt gondolja: „Valaki vagyok. Én ez vagyok…” Kartáham iti manjaté. Ahamkára-vimúdhátma (Bg. 3.27.). Ez a hamis ego. Ez az ego a hamis ego-t jelenti. És van a tiszta ego. A tiszta ego az aham brahmászmi, és ez a hamis ego: „indiai vagyok”, „amerikai vagyok”, „afrikai vagyok”, „bráhmana vagyok”, „ksatrija vagyok”, „ez vagyok”. Ez a hamis ego, ahankára. Tehát most… Nem csak most, mindig ezek a dolgok vesznek körül minket. Ez a filozófiánk kezdete: „Honnan lett ez a föld? Honnan lett ez a víz? Honnan lett a tűz?” Ez természetes érdeklődés: „Honnan lett az ég? Hogyan lett az a sok millió és millió csillag?” Tehát ezek az értelmes ember kérdései. Ez a filozofikus élet kezdete. Ezért akik gondolkodó emberek, folyamatosan tudakozódnak, hogy megértsék a Legfelsőbb Urat, Krisnát.
Tehát itt van Krisna, aki Önmagáról beszél: „Ilyen vagyok.” De sajnos nem értjük meg Őt, inkább spekulálunk arról, hogy kicsoda Isten. Ez a betegségünk. Krisna magáról beszél. Isten bemutatja Önmagát. Nem fogadjuk el az Ő állítását, inkább tagadjuk vagy fej és láb nélkülinek fogadjuk el Istent és még ki tudja hogyan. Ez a betegségünk. Ezért az előző versben az áll:
- manusjánám szahaszrésu
- kascsid jatati sziddhajé
- jatatám api sziddhánám
- kascsin mám vétti tattvatah
- (Bg. 7.3.)
Sok millió ember közül ők valóban szeretnék komolyan megérteni: „Mi az élet célja? Kicsoda Isten? Mi az én kapcsolatom…” Senki mást nem érdekel. Csakúgy, mint… Sza éva gó-kharah (Bhág. 10.84.13.). Mindenkit a testi életfelfogás érdekel csakúgy, mint a macskákat és a kutyákat. Ez a helyzet. Nem csak most, mindig. Ez az anyagi lét. De a sok millió ember közül egy (manusjánám szahaszrésu) törekszik a megértésre, hogy életét tökéletessé tegye. És a tökéletességet elértek közül…
A tökéletesség azt jelenti, hogy tisztában van az alapvető helyzetével, miszerint nem azonos az anyagi testével, hanem lélek, Brahman. Ez a tökéletesség, tökéletes tudás, brahma-dnyána.