HU/Prabhupada 0427 - A lélek különbözik a durva és a finom testtől
A védikus rendszer szerintaz emberi társadalomban négy osztály van . Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13). Az emberi társadalmat négy osztályra kell felosztani. Csakúgy, mint a testünknek is négy különböző alrendszere van: Az ész osztály, a kar osztály, a törzs osztály és a láb osztály. Mindegyikre szükség van. Ahhoz, hogy a testet fenntartsd, megfelelően kell használni a fejet, a karokat, a törzset és a lábakat. Együtt kell, hogy működjenek. Sokszor hallottatok már az indiai kasztrendszerről: brāhmaṇa, kṣatriya, vaiśya, śūdra. Ez nem mesterségesen kitalált rendszer. Természetes. Nemcsak Indiában, de bármely társadalomban az emberek e négy osztálya megtalálható. Az értelmiségi osztály, az ügyintéző osztály, a termelő osztály és a kétkezi munkások. Lehet őket más névvel illetni, de a felosztás ilyen kell legyen. Ahogy már mondtam, a testem is részekre osztható – Az ész osztály, a kar osztály, a törzs osztály és a láb osztály. Tehát, minden király a kar részhez tartozik, ők védelmezik az embereket. Korábban a kṣatriyák… A kṣatriyák azok, akik megvédelmezik a polgárokat az ellenségektől. Őket hívják kṣatriyáknak.
Tehát a lényeg, hogy Kṛṣṇa felhívta Arjuna figyelmét arra, hogy: „Miért hanyagolod el a kötelességed? Gondolod, hogy a testvéreid, vagy a nagybátyád, vagy a nagyapád a túloldalon meg fognak halni a harc után? Nem. Nem ez a valóság.” A lényeg, hogy Kṛṣṇa meg akarta tanítani Arjunának, hogy a test különbözik a személytől. Éppúgy, ahogy mi mindannyian különbözünk az ingünktől vagy a kabátunktól. Ugyanígy, mi élőlények, lelkek, különbözünk a durva testtől és a finom testtől. Ez a Bhagavad-gītā filozófiája. Az emberek nem értik ezt. Az emberek álatalánosságban a testi megértés szintjén vannak. Ezt elítéli a śāstra.
- yasyātma-buddhiḥ kuṇape tri-dhātuke
- sva-dhīḥ kalatrādiṣu bhauma ijya-dhīḥ
- yat-tīrtha-buddhiḥ salile na karhicij
- janeṣv abhijñeṣu sa eva go-kharaḥ
- (SB 10.84.13)
Go tehenet, khara pedig szamarat jelent. Bárki, aki testi életfelfogás szerint él, yasyātma-buddhiḥ kuṇape tri-dhātuke… A testi életfelfogás az állati szinten van. A kutya nem képes felismerni, hogy nem azonos a testével, hanem tiszta lélek. De az ember, ha művelt, képes megérteni, hogy nem azonos a testével, különbözik tőle. Hogyan lehet megérteni, hogy különbözünk a testtől? Nagyon egyszerű módszer van erre is. Megtaláljátok itt, a Bhagavad-gītāban:
- 'smin yathā dehe
- kaumāraṁ yauvanaṁ jarā
- tathā dehāntara-prāptir
- dhīras tatra na muhyati
- (BG 2.13)
Dehinaḥ… Asmin dehe, ebben a testben, a megtestesült lélek, dehī… Dehī a test tulajdonosát jelenti. Nem a test vagyok. Ha megkérdezel: „Mi…” Csakúgy, ahogy néha megkérdezzük a gyereket: „Mi ez?” Azt fogja mondani: „Ez a fejem.” Hasonlóképpen, ha engem megkérdezel, vagy bárkit: „Mi ez?” Mindenki azt fogja mondani: „Ez a fejem.” Senki sem mondja azt: „Én fej vagyok.” Ha végigvesszük az összes testrészünket, azt fogjuk mondani: „Ez a fejem, ez a kezem, ezek az ujjaim, ez a lábam”, de hol vagyok „én”. „Én” beszélek, de ki vagyok „én”? Nincs információnk az „én”-ről. Mi csak az „enyém”-et ismerjük. Ezt nevezik tudatlanságnak. Az egész világ a testi életfelfogásban él. Vagy itt van egy másik példa. Tételezzük fel, hogy az apám meghal. Akkor sírni fogok: „Elment az apám. Elment az apám.” De, ha valaki azt mondja: „Miért mondod, hogy elment az apád? Ő itt fekszik. Miért sírsz?” „Nem, nem, nem, az csak a teste. Az csak a teste. Az apám elment.” Ezért jelenleg a testtel számolunk, én a testnek látlak téged, te a testnek látsz engem, de senki sem látja a valódi személyt. A halál után ébrednek rá: „Ó, ez nem az apám. Ez csupán az apám teste.” Értitek? A halál után eszmélünk rá. És míg élünk, addig tudatlanságban vagyunk. Ez a modern civilizáció. Mialatt életben vagyunk… Csakúgy, mint az emberek biztosítási kötvényt vásárolnak, hogy pénzhez jussanak. Ezt a pénzt a halál után kapják meg, nem addig, amíg életben vannak. Néha, bizonyos esetekben megkapják korábban. Tehát a lényeg, hogy amíg élünk, tudatlanságban vagyunk. Nem ismerjük „Ki az apám, ki a testvérem, ki vagyok én.” Mindenki testtudatban van: „Ez a test az apám, ez a test a gyerekem, az a test a feleségem.” Ezt nevezik tudatlanságnak. Ha tanulmányozzátok a világot, láthatjátok, aki csak él, azt mondja: „Angol vagyok”, „indiai vagyok”, „hindu vagyok”, „muszlim vagyok”. De, ha megkérdezitek: „Valóban az vagy?” A test lehet hindu, muszlim, vagy keresztény, mert a születés valahogy a test létrejött egy hindu, muszlim, vagy keresztény társadalomban, országban, ezért azt mondjuk: „indiai vagyok”, „európai vagyok”, „ez vagyok”, „az vagyok”. De amikor a test meghal, akkor azt mondjuk: „Nem, nem, az a személy, aki a testben volt elment. Az különbözik tőle.”