HU/Prabhupada 0558 - A határon állunk, bármelyik pillanatban elbukhatunk



Lecture on BG 2.62-72 -- Los Angeles, December 19, 1968

Prabhupāda: Igen. Vagy legyen előbb az övé. Igen, kérdezz.

Bhakta: Azt mondják, hogy ha egyszer eléred Istent, ha visszajutottál Kṛṣṇához, akkor többet nem esel le. De azt is mondják, hogy eredetileg onnan jöttünk. Ha onnan jöttünk, hogyan eshettünk le, ha egyszer már ott voltunk?

Prabhupāda: Igen. Mint ebben a példában, még az olyan személyek is, mint Brahmā és Śiva, néha még ők is māyā áldozatává válhatnak. Ezért a mi eshetőségünk arra, hogy leesünk, mindig jelen van. És mivel mi Isten parányi szerves részei vagyunk, mivel az anyagi világban vagyunk, el kell fogadnunk, hogy leestünk. De képtelen vagy kideríteni, hogy mikor estél le. Lehetetlen. A határon állunk. Bármikor leeshetünk. Van rá esély. Ezért hívnak minket határenergiának. De az ember... A következő példából egyszerűen megérthetjük. Mindenki megbetegedhet. Nem így van? Nos, ha már beteg vagy, szükségtelen azt kutatni, hogy mikor lettél beteg. Beteg vagy, kezeltetned kell, ennyi. Ugyanígy, mi az anyagi világban vagyunk. Csak folytasd a kezelést, és amint meggyógyultál, légy óvatos, nehogy újra leess. De a lehetőség jelen van a leesésre, hogy újra megbetegedj. Egyszer meggyógyultál, de ettől még nem múlt el a lehetősége, hogy ismét megbetegedj. Megvan rá az esély. Ezért nagyon kell vigyáznunk. Igen.

Bhakta: A Bhagavad-gītā 41. oldálán az áll, hogy Brahmā a második lelki tanítómester. Én azt hittem, hogy az összes lelki tanítómester örökké él, de Brahmā nem él örökké.

Prabhupāda: Igen. Örökké élünk. Amikor cseréljük a testünket, nem halunk meg. Te is örökké élsz, és én is. A halál csak azt jelenti, hogy lecseréljük ezt a testet. Csak ennyi. Mint ahogy ruhát cserélsz. Amikor ruhát cserélsz, nem jelenti azt, hogy meghalsz. Hasonlóan ehhez, a test cseréje sem jelent valóban halált. Vagy ha egy másik testben jelensz meg, nem azt jelenti, hogy valóban megszületsz. Az élőlény számára nincs sem születés sem halál, csak a testeket cseréli az anyagi feltételek között. Ezt a testcserét nevezik születésnek és halálnak. Valójában nincs születés és halál. Igen?

Madhudviṣa: Prabhupāda, van egy külön bolygó annak, aki az Úr Buddhát imádja? Vagy...

Prabhupāda: Hmm?

Madhudviṣa: Azok számára, akik az Úr Buddhát imádják,

Prabhupāda:: Igen?

Madhudviṣa: a bhakti-gaṇában (?) azt mondják, ha valakik valamilyen odaadó szolgálatot végeznek az Úr Buddhának, egy olyan lelki bolygóra jutnak, ahol az Úr Buddha a vezető, vagy...

Prabhupāda: Igen. Az egy semleges állapot. Nem bolygó. Köztes állapot a lelki- és az anyagi világ között. És az embernek ismét vissza kell jönnie. Ha az ember nem hatol be a lelki égboltba és foglalja el a helyzetét valamelyik lelki bolygón... Mint ahogy a levegőben repülünk. Ha csak nem juttok el egy bolygóra, ismét vissza kell jönnötök. Nem repkedhettek örökké. Ez nem lehetséges. Semleges állapot. Ezen a bolygón sem vagytok, de egy másikon sem, repültök. Meddig repülhettek? Menedéket kell vennetek. De ha nem vesztek menedéket egy magasabb bolygón, vagy magasabb helyzetben, akkor le kell szállnotok. Tehát... Ezt a példát lehet újra elmondani. Tegyük fel, hogy elröpültök a világűrbe... Mint ahogy az asztronauták, ők megteszik néha. Az emberek úgy gondolják: „Ó, hova ment, milyen magasra, mennyire magasra." De nem ment sehova. Ismét le fog jönni. Tehát a taps, az ujjongás hamis. „Ó, milyen magasra jutott, mennyire magasra." Mi haszna volt, hogy ilyen magasra jutott? A következő percben már le is jön. Mert nincs meg az erőd, hogy belépj egy másik bolygóra. Tehát a géped, az űrrakéta, vagy a ezek a bolygók, vajon segítenek? Ismét vissza kell jönnötök. Bár inkább csak beleestek az Atlanti- vagy a Csendes-óceánba, valaki odamegy és kiszed. Látjátok? Ez a helyzetetek. Szóval az üresség azt jelenti, hogy csak repkednek az égen és nagyon büszkék vagytok, „Olyan magasra jutottam, olyan magasra, nagyon magasra." (nevetés) A bolond ember nem tudja, hogy meddig maradhat a magasban. Látjátok? Le fog jönni.