HU/Prabhupada 0658 - A Śrīmad-Bhāgavatam a legfelsőbb jñāna-yoga és bhakti-yoga kombinációja



Lecture on BG 6.13-15 -- Los Angeles, February 16, 1969

Bhakták: Minden dicsőséget Śrīla Prabhupādának.

Prabhupāda: Hare Kṛṣṇa. A sāṅkhya-yoga az aṣṭāṅga-yoga. Ezt az ülőhelyzetet és meditációt nevezik sāṅkhya-yogának. A jñāna-yoga pedig azt jelenti, hogy filozófiai folyamat segítségével. Elemző folyamat révén igyekeznek kideríteni, hogy mi a Brahman és mi nem a Brahman. Neti neti. Ez a jñāna-yoga. Akárcsak a Vedānta-sūtra, jñāna-yoga. Tanulmányozzuk a Vedānta-sūtrát, ami azt mondja: janmādy asya yataḥ (SB 1.1.1) Utalásokat kapunk arról, hogy a Legfelsőbb Brahman, az Abszolút Igazság az, akitől minden származik. Most próbáljuk megérteni, hogy ez mit is jelent. A Śrīmad-Bhāgavatamban elmagyarázza. Mi az Abszolút Igazság természete. A Śrīmad-Bhāgavatam első verse azt mondja az Abszolút Igazságról: janmādy asya yato 'nvayād itarataś cārtheṣv abhijñaḥ svarāṭ (SB 1.1.1). Az Abszolút Igazság, ha Ő a legfőbb oka minden megnyilvánulásnak, akkor mik a jellemzői? A Bhāgavata azt mondta, hogy tudatos. Nem élettelen. Tudatosnak kell lennie. Milyen típusú tudatosságról van szó? Anvayād itarataś cārtheṣu. Én is tudatos vagyok, te is tudatos vagy. De én magamról azt sem tudom, hogy hány szőrszál van a testemen. Azt állítom, hogy ez az én fejem. De ha valakit megkérdezek: „Tudod, hogy hány szőrszál van a testeden?" Ez a fajta tudás nem tudás. De a Legfelsőbb, a Bhāgavata azt mondja, hogy Ő mindent tud közvetlenül és közvetve. Tudom, hogy eszem, de nem tudom, hogy az étkezési folyamat hogy segíti a vérkeringésemet, hogyan alakul át, hogyan működik, hogyan halad az ereimben. Nem tudok semmit. De Istennek mindent tudnia kell - a teremtés minden szegletéről tudnia kell, hogy mi zajlik ott. A Bhāgavata kifejti, hogy a Legfelsőbb Igazság az, akitől minden dolog származik, a legtökéletesebb tudással rendelkezik. Tudatos. Abhijñaḥ, az abhijñaḥ jelenti azt, hogy tudatos.

Felmerülhet a kérdés: „Ha olyan erős, bölcs és tudatos, neki is kellett tanulnia valaki hasonlótól ..." Nem. Azt mondjuk, hogy ha valaki mástól kell tanulnia az ismereteket, akkor ő nem Isten. Svarāṭ. Automatikusan. Ő önálló, független. Ez a jñāna-yoga. A tanulmány, milyen természetű a ... Csak elemezni, milyen a természete a legfelsőbbnek, akitől minden származik. A Śrīmad-Bhāgavatamban ezt is elmagyarázzák. Tehát a Śrīmad-Bhāgavatam a legfelsőbb jñāna-yoga és bhakti-yoga kombinációja. Igen. A jñāna-yoga folyamata azt jelenti, hogy kutatunk az Abszolút Igazság után, vagy filozófiai módszerekkel igyekezünk megérteni az Abszolút Igazság természetét. És ezt nevezik jñāna-yogának. És a miénk a bhakti-jóga. Bhakti-yoga azt jelenti, hogy a folyamat ugyanaz, és a cél is ugyanaz. Az egyik a legfőbb végső célt a filozófia révén próbálja meg elérni, megpróbálja az elméjét a Legfelsőbbre összpontosítani, a másik, a bhakták pedig egyszerűen átadják magukat a Legfelsőbb Úr szolgálatának, és így Ő felfedi magát előttük. Az egyik a felszálló folyamat által törekszik megértésre. A másik módszer az alászálló folyamat. Például ha a sötétségben próbálod megérteni a felszálló folyamat által, hogy mi az a Nap, oly módon, hogy egy nagyon erős repülővel vagy szputnyikkal repülsz felfelé, hiába kőrözöl az égen, nem látod meg a Napot. Az alászálló folyamat pedig az, amikor felkel a Nap, és azonnal megérted, hogy mi az. A felfelé irányuló folyamat - az én törekvésem, az úgynevezett induktív folyamat. Induktív folyamat. Ha az apám azt mondja, hogy az ember halandó, én elfogadom. Ha tanulmányozni akarod, hogy az ember valóban halandó-e, akkor meg kell vizsgálnod sok ezer embert, hogy halandó vagy nem halandó. Ez rengeteg időt venne igénybe. De ha egy felsőbb szaktekintélytől kapod az ismeretet, hogy az ember halandó, akkor a tudásod tökéletes.

athāpi te deva padāmbuja-dvaya-
prasāda-leśānugṛhīta eva hi
jānāti tattvaṁ bhagavan-mahimno
na cānya eko 'pi ciraṁ vicinvan
(SB 10.14.29)

Ezért azt mondják: „Kedves Uram, az a személy, aki egy kis kegyet kapott Tőled, az nagyon gyorsan meg tud érteni Téged. És mások, akik megpróbálnak megérteni Téged a felfelé irányuló folyamat által, ők spekulálhatnak évmilliókig, mégsem fognak soha megérteni." Ők soha nem fognak megérteni. Zaklatott és zavart állapotba kerülnek. „Óh, Isten az nulla." Ez minden, kész. Ha Isten nulla, akkor hogyan lesz a nullából olyan sok, úgy értem, hogy lesz belőle olyan sok szám? Isten nem nulla. A Bhāgavata, a Vedānta kijelenti: janmādy asya yataḥ (SB 1.1.1). Minden, ami létezik, az a Legfelsőbbtől származik. Tanulmányoznunk kell, hogy miként ered Belőle minden. Az is kifejtésre kerül, hogy mi a módja, hogy mi a folyamat, és hogyan ismerhetjük meg. Ez a Vedānta-sūtra. A vedānta azt jelenti, hogy végső tudás. A Véda tudást, az anta pedig végsőt jelent. A Vedānta a végső tudást jelenti. A végső tudás a Legfelsőbb Úr.