HU/Prabhupada 0687 - Valami üresre koncentrálni nagyon nehéz dolog



Lecture on BG 6.35-45 -- Los Angeles, February 20, 1969

Bhakták: Minden dicsőséget Śrīla Prabhupādának!

Bhakta: Harmincötödik vers: „Az Úr Śrī Kṛṣṇa így szólt: Óh, Kuntī erős karú fia! A nyugtalan elmét legyőzni kétségtelenül nagyon nehéz, de a megfelelő gyakorlás és az elkülönülés célhoz vezet.” (BG 6.35))

Prabhupāda: Igen. Kṛṣṇa azt mondja, „Igen.” Kṛṣṇa nem azt mondja, hogy nem nehéz. Kṛṣṇa azt mondja, „Igen, ez nehéz.” De folyamatos gyakorlással lehetséges. Ez a folyamatos gyakorlás azt jelenti, hogy valami olyannal kell magunkat elfoglalni, ami Kṛṣṇára emlékeztet. Csinálj valamit, és... Ezért van olyan sok tevékenységünk. Nem csak kīrtana, hanem templomi tevékenységek, prasādamhoz kapcsolódó tevékenységek, publikációs tevékenység, olyan sok tevékenység. Mindenki valamilyen gyakorlati dolgot csinál, és mindennek a középpontja Kṛṣṇa. Ezért az, aki gépel Kṛṣṇának, ő a jógát gyakorolja. Aki főz Kṛṣṇának, ő is a jógát gyakorolja. Az, aki az utcán énekel és terjeszti az irodalmunkat, ő is Kṛṣṇában van. A közönséges szokásaink által vagyunk lefoglalva, ahogyan az anyagi életünkben is olyan sok mindent csináltunk. Ha az életünket Kṛṣṇával kapcsolatban alakítjuk, akkor minden tettünk Kṛṣṇa-tudatos, és ezért automatikusan a jóga tökéletessége is egyben. Igen, folytasd!

Bhakta: Harminchatodik vers: „AZ önmegvalósítás nehéz feladat annak, kinek elméje zabolátlan. Ám a szabályozott elméjű, helyes módszerrel törekvő ember számára biztos a siker. Ez az Én véleményem.” (BG 6.36) Magyarázat: „Az Istenség Legfelsőbb Személyisége kijelenti, hogy aki nem fogadja el a megfelelő kezelést, amely eltávolítja az elmét az anyagi elfoglaltságtól, az aligha érhet el sikert az önmegvalósításban. Aki a jógát akarja gyakorolni, miközben az elméjét az anyagi élvezet köti le, az éppen olyan, mintha valaki tüzet akarna gyújtani, miközben vizet önt rá. A jóga gyakorlása az elme szabályozása nélkül csak az idő eltékozlása.”

Prabhupāda: Leülök meditálni. A meditáció természetesen az elme összpontosítása Viṣṇura, ami nagyon jó. De annyi jógatársaság van, amelyek arra tanítják a tagjaikat, hogy valami üres, valami színes dologra koncentráljanak. Nem pontosan Viṣṇu formájára. Értitek. Ez tehát egy igen nehéz feladat. Ez elmagyarázta már a Bhagavad... Kleśo 'dhikataras teṣām avyaktāsakta-cetasām (BG 12.5) Aki valami személytelenre, az ürességre próbálja az elméjét összpontosítani, annak nagyon nehéz és fárasztó dolga lesz. Legalább ebben a templomban a tanítványok igyekeznek Kṛṣṇára rögzíteni az elméjüket. De valami üresre koncentrálni, az nagyon nehéz. Az elme természetéből adódóan csapong. Ahelyett, hogy valami üreset találnánk, ez elmét mással kell elfoglalni. Mivel el kell valamivel foglalni. Ha nem Kṛṣṇával, akkor māyāval. Ha nem vagy képes erre, akkor ez az úgynevezett meditáció és az ülőhelyzetek gyakorlása egyszerűen csak időpazarlás. Folytasd!

Bhakta: „Az efféle jóga-színjáték anyagi szempontból nézve csábító lehet, ám a lelki megvalósítást illetően semmi haszna.”

Prabhupāda: Igen. Anyagilag jövedelmező. Mondjuk nyitok egy ilyen jógaiskolát, és öt dollárt kérek az ülőgyakorlatokért. A pénz nem kevés az országban, tehát jönni fogtok. És egyszerűen tanítok nektek valamilyen ülőhelyzetet, vagy hogy nyomjátok az orrotokat, meg ezt-azt, de ha nem éritek el a valódi célt, vagyis a jóga gyakorlásának valódi eredményét, akkor csak elpazaroltátok az időtöket, a pénzeteket, és én pedig csak rászedtelek benneteket. Ez minden. Ez lehetetlen. Ez lehetetlen. Az embernek Viṣṇu formájára kell összpontosítania az elméjét, szilárdan és folyamatosan, s ezt nevezik samādhinak. Ugyanezt a dolgot csináljuk különbözőképp, egy ennek a kornak megfelelő módon. Ez a Kṛṣṇa-tudat. Folytasd!

Bhakta: „Az elmét tehát Kṛṣṇa transzcendentális szerető szolgálatával lefoglalva mindig uralmunk alatt kell tartanunk.”

Prabhupāda: Igen.

Bhakta: „Amíg valaki nem a Kṛṣṇa-tudatban tevékenykedik, nem képes az elméjét szilárdan irányítani. A Kṛṣṇa-tudatú ember könnyen, minden külön erőfeszítés nélkül eléri a jóga célját, ellenben a jóga-gyakorlatokat végző személy nem lehet sikeres addig, amíg Kṛṣṇa-tudatúvá nem válik.”

Prabhupāda: És azután? Folytasd!