HU/Prabhupada 0688 - Hadat üzenni az illuzórikus energiának, mayának
Lecture on BG 6.35-45 -- Los Angeles, February 20, 1969
Prabhupāda: Ami a jóga gyakorlását illeti, ezt a Kṛṣṇa és Arjuna közti párbeszéd magyarázza el. Tételezzük fel, hogy gyakorlom a jógát, a valódi jógát, úgy értem, nem ezt az ál-jógát. És ha nem végzem megfelelően, akkor elbukok. Ekkor milyen eredményt fogok kapni? Mondjuk, feladom az eddig tevékenységemet, a hétköznapi elfoglaltságomat, és elkezdem gyakorolni a jógát. De valamiért nem fejezem be, sikertelen leszek. Ilyenkor mi az eredmény? Ez az, amit Arjuna kérdezett, és Kṛṣṇa válaszolt neki. Mit mondott? Folytasd: „Arjuna így szólt...”
Bhakta: „Óh, Kṛṣṇa! Milyen sors vár arra a hithű személyre, aki nagy elkezdi az önmegvalósítás folyamatát, ám világias elméje miatt később letér az útról, s így nem éri el a misztika tökéletességét?” (BG 6.37)) Magyarázat: „Az önmegvalósítás, azaz a misztika útjáról a Bhagavad-gītāban találhatunk leírást. Az önmegvalósítás alapelve az az ismeret, hogy az élőlény nem azonos az anyagi testtel, hanem különbözik tőle, és boldogságát az örökkévaló, gyönyörrel és tudással teli életben találja meg.”
Prabhupāda: Mielőtt valaki eljutna az önmegvalósításig, biztosra kell vennie, ez a Bhagavad-gītā kezdete is, hogy ő nem ez a test. Az élőlény nem az anyagi teste, hanem különbözik attól, és a boldogsága az öröklétben van. Ez az anyagi élet nem örök. A jógarendszer tökéletessége azt jelenti, hogy örök, boldogsággal és tudással teli életet kapunk. Ez a tökéletesség. Tehát bármilyen jógafolyamatot ezzel a céllal kell gyakorolnunk. Nem arról van szó, hogy azért veszek részt jógaórán, hogy lefogyjak, vagy hogy a testem nagyon egészségesen tartsam, csak az érzékkielégítés kedvéért. Ez nem a jóga vége. De az embereket erre tanítják: „Ó, ha ezt a jógát gyakorlod...” Megteheted, ha valamilyen testgyakorlatokat végzel, azzal egészségesen tarthatod a tested. Sok testgyakorlással foglalkozó rendszer létezik, a Sandow-rendszer, a súlyemelő rendszer, ez... Sok sportfolyamat van, melyek szintén nagyon egészségesen tartják a testet. Nagyon jó emésztést biztosítanak, csökkentik a testsúlyt. Emiatt a cél miatt nem szükséges jógázni. A valódi ok az, hogy felismerjük: nem ez a test vagyunk. Örök boldogságot akarok, teljes tudást, és örök életet is. Ez a jóga legvégső célja. Folytasd!
Bhakta: „Mindez transzcendentális, túl van a testen és elmén. Az önmegvalósítást a tudás, a nyolcfokú jóga-rendszer, vagy a bhakti-yoga útján kell keresnünk. Mindegyik folyamatban fel kell ismernünk az élőlény valódi helyzetét, Istenhez fűződő kapcsolatát és azokat a cselekedeteket, amelyek által visszaállíthatja ezt az elveszett kapcsolatot, s elérheti a Kṛṣṇa-tudat legtökéletesebb szintjét. Ha az ember követi e három folyamat valamelyikét, előbb-utóbb kétségtelenül eléri a legfelsőbb célt. Ezt Maga az Úr jelentette ki a második fejezetben: A bhakti-jóga transzcendentális ösvényén a legkisebb erőfeszítés is különösen alkalmas erre a korszakra, mert ez Isten megvalósításának legközvetlenebb formája. Hogy másodszor is megbizonyosodjon, Arjuna arra kéri Śrī Kṛṣṇát, hogy erősítse meg korábbi kijelentését. Lehet, hogy valaki őszintén belekezd az önmegvalósítás folyamatába, ám manapság a tudás művelésének és a nyolcfokú jóga-rendszer gyakorlásának útja rendkívül nehéz. Így aztán az ember folytonos igyekezete ellenére is számtalan okból kudarcot vallhat. Ennek elsősorban az az oka, hogy nem végzi kellőképpen komolyan a folyamatot. A transzcendentális út követése olyan, mintha hadat üzennénk az illuzórikus energiának.”
Prabhupāda: Amikor elfogadjuk az önmegvalósítás bármely folyamatát, az gyakorlatilag hadüzenet az illuzórikus energiának, māyānak. Amikor māyāról vagy a küzdelemről, harcról beszélünk, akkor māyā számos nehézséget fog okozni, ez biztos. Ezért van esély az elbukásra, de nagyon szilárdnak kell lenni. Folytasd!
Bhakta: „...így aztán az illuzórikus energia számtalan csábításával mindent megtesz annak érdekében, hogy legyőzze a karmai közül kiszabadulni próbálót. A feltételekhez kötött lelket már különben is rabul ejtették az anyagi energia kötőerői, ezért minden esélye megvan arra, hogy újra elcsábítsák, még akkor is, ha a transzcendentális folyamatot végzi. Ezt nevezik úgy, hogy yogāc calita-mānasaḥ...”
Prabhupāda: Calita-mānasaḥ. A calita-mānasaḥ. azt jelenti, hogy eltéríteni az elmét a jóga gyakorlásától. A yogāt jelentése az, hogy a jóga gyakorlásától, a calita pedig eltérítést jelent. A mānasaḥ az elme. Yogāc calita-mānasaḥ. Tehát minden lehetőség fennáll. Mindenkinek van tapasztalata. Próbáltok valamilyen könyvet olvasni, összpontosítani, de az elme nem engedi, mert zavarodott. Tehát az elme kontrollálása igen fontos tényező. Ez az igazi gyakorlás. Folytasd!
Bhakta: „...aki letér a transzcendentális útról. Arjuna arról kérdez, hogy mi történik azzal, aki letér az önmegvalósítás útjáról.”
Prabhupāda: Igen, ez egy nagyon fontos kérdés. Gyakoroljon valaki bármilyen jógát is, a nyolcfokú jógarendszert vagy a jñāna-jógát, ami a filozófiai elmélkedést jelenti, vagy a bhakti-jógát, az odaadó szolgálatot. De milyen eredményt ér el az, aki kudarcot vall? Ez egy igen fontos kérdés, Arjuna fel is teszi, és Kṛṣṇa válaszolni fog rá.
- 1080 Hungarian Pages with Videos
- Prabhupada 0688 - in all Languages
- HU-Quotes - 1969
- HU-Quotes - Lectures, Bhagavad-gita As It Is
- HU-Quotes - in USA
- HU-Quotes - in USA, Los Angeles
- Hungarian Pages - Yoga System
- Māyā energiái - videók
- Meditálni Istenen - videók
- Cselekedj megfelelő tudatban! - videók
- Az élőlények hiányosságai - videók
- A teremtés jellemzői - videók