HU/Prabhupada 0837 - Addig tudunk nagyon hatalmasak lenni, amíg Kṛṣṇa engedi



731130 - Lecture SB 01.15.20 - Los Angeles

Pradyumna: Fordítás: „Ó császár! Most, hogy elszakadtam barátomtól és legkedvesebb jóakarómtól, az Istenség Legfelsőbb Személyiségétől, szívem teljesen üres lett. Távollétében felülkerekedtek rajtam hitetlen tehénpásztorok, mialatt Kṛṣṇa feleségeinek a testőre voltam.”

Prabhupāda: Miután Kṛṣṇa eltávozott, valamennyi feleségét, mind a 16108-at Arjuna vette gondjaiba. De egyes tehénpásztorok az összes királynőt elrabolták, és Arjuna nem tudta őket megvédeni.

Ez itt egy példa arra, hogy addig tudunk nagyon hatalmasak lenni, amíg Kṛṣṇa engedi. Nem vagyunk függetlenül hatalmasak, még Arjuna sem. Nagyon büszkék vagyunk ezekre: janmaiśvarya-śruta-śrīḥ (SB 1.8.26). Az anyagi világban mindenki nagyon büszke a születésére, gazdagságára, iskolázottságára, szépségére. A szépségére. Ez a négy dolog a jámbor cselekedetek útján érhető el. Az istentelen cselekedetek az ellenkező hatással járnak. Nem előkelő családba vagy országba való születés, vagyon nélkül, szegény családba, iskolázottság nélkül, szépség nélkül. De tudnunk kell, hogy ezek az értékek, anyagi értékek… Ahogy ti, amerikaiak. Jó körülmények között éltek. Tiszteletnek örvendő országban születtetek –, az amerikai nemzetet még most is tisztelik az egész világon. Ez tehát jó lehetőség számotokra, janma. Itt születtetek… Minden amerikai… Indiával összehasonlítva minden amerikai gazdag embernek számít, mert egy közönséges ember is legalább négy-ötezer rúpiát keres. Indiában még egy legfelsőbb bíró sem keres ennyit. Legfeljebb négyezret. Tudatában kell lennetek annak, hogy Kṛṣṇa kegyéből adott nektek mindez. Nincs szegénység, nincs szükség, megfelelő a közoktatás, és vagyonosak, szépek vagytok és a többi. Janmaiśvarya-śruta-śrīḥ. De ha nem lesztek Kṛṣṇa-tudatúak, ha rosszul használjátok ezeket az adottságokat, akkor megint punar mūṣiko bhava.

Ismeritek a punar mūṣiko bhava történetét? Ismeri valaki? Punar mūṣiko bhava azt jelenti: „Légy ismét egér.” [NEVETÉS] Egyszer egy egér meglátogatott egy szentembert. „Uram, nagy bajban vagyok.” „Miért?” Az emberek általában anyagi előnyök érdekében látogatnak meg szenteket. Ilyen a természetük, az állatias természetük. Miért kellene egy szenthez anyagi előnyök reményében elmenni? Nem. Azért kell odamenni, hogy halljunk Istenről. Ez a valódi kötelességünk. Mindegy is. A szentekhez rendszeresen érkeznek efféle látogatók. „Szóval mit szeretnél?” Csakúgy, ahogy az Úr Śiva bhaktái is olyanok, mint ez az egér. Számítóak. „Uram, ez a macska sok gondot okoz nekem.” „Akkor mit szeretnél?” „Hadd legyen belőlem macska.” „Rendben, válj macskává.” És úgy is lett. Pár nap múlva megint megjelent. „Uram, megint bajban vagyok.” „Mi a baj?” „A kutyák nem hagynak élni.” [NEVETÉS] „Akkor mit szeretnél?” „Szeretnék kutya lenni.” „Jó, legyél kutya.” Aztán néhány nap múlva megint eljött… Ez a természet elrendezése. Az egyik gyenge, a másik erős. Ez a természet elrendezése. Szóval, végül tigris akart lenni. A szent kegyéből tigris lett. És amikor tigris lett, kiguvadt szemekkel kezdte nézni a szentet. [Prabhupāda grimaszol, a bhakták nevetnek.] Erre a szent megkérdezte: „Meg akarsz engem enni?” „Igen.” „Ó, akkor legyél megint egér.” [NEVETÉS] Ha az én kegyemből tigris lehettél, akkor most megátkozlak, hogy egér légy.”

Szóval ti, amerikaiak, most tigrisek lehettek, Nixon tigris. De ha nem viselkedtek rendesen, ha nem éreztek elkötelezettséget… Ha a tigris érzi, hogy le van kötelezve: „Ennek a szentnek a kegyéből válhattam tigrissé, a lekötelezettje vagyok…” De ha elkötelezettség helyett inkább enni szeretne, akkor újból egér lesz. Ha a szentnek hatalma van egérből tigrist csinálni, akkor a tigrist újra visszaváltoztathatja egérré. Ezt soha ne felejtsétek el. Ha tehát Isten, Kṛṣṇa kegyéből ilyen erős, szép, iskolázott nemzetté váltatok Kṛṣṇa kegyéből lett mindez, de ha elfelejtitek Kṛṣṇát, akkor ismét egerek lesztek. Emlékezzetek erre. Senki sem fog törődni veletek.